Żukow na linii Odry. Rozstrzygająca bitwa na przedpolach Berlina

978-83-245-9045-2
Łęgi Odrzańskie, 1945, Niemcy
historia
Dorota_1988

Imponująco szczegółowy opis walk o region zwany przez Niemców Oderbruch (Łęgi Odrzańskie) i Wzgórza Seelow, położony na wschód od Berlina. To tu w kwietniu 1945 roku stoczono ostatnią wielką bitwę lądową w Europie, która przypieczętowała los Berlina i III Rzeszy. W swojej pracy autor korzystał z nowych źródeł, do których dostęp pojawił się dopiero po upadku Związku Radzieckiego i NRD. Posiłkując się oficjalnymi dokumentami oraz relacjami żołnierzy obu stron konfliktu, Le Tissier drobiazgowo odtworzył operację przełamania frontu na Odrze.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2011

źródło okładki: http://www.wd.wroc.pl/index.php

henio32 | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Najpierw o książce. Książka pięknie wydana - na prawdę grube , twarde, lakierowane okładki, szyta, papier biały dobrej jakości, zawiera 320 stron w tym 28 stron załączników , przypisów i bibliografii. W treści wkładka z 8-ma stronami zdjęć /mało znanymi/. Zawiera 29 map w tekście dobrej jakości i szczegółowości ale ich czytelność nie jest zadowalająca ze względu na mnogość jednostek i miejscowości /brak kolorów do wyróżnienia treści/. Książka podzielona na 5 rozdziałów po 2-5 podrozdziałów w każdym.
Co do treści
Pierwszy podrozdział "Żukow" tragiczny, czytając go przeraziłem się , że będzie tak dalej - na szczęście reszta książki świetna /poza ostatnim podrozdziałem książki "triumf Stalina" , gdzie podobnie jak w pierwszym autor wyraźnie nie domaga/. Chodzi o to , że życiorys Żukowa jest tam jak z bajki, pełno ideologicznych bzdur i propagandy nie mający wiele wspólnego z rzeczywistością - no ale autor korzystał przy jego pisaniu między innymi ze "Wspomnień i refleksji"...

Krzysztof Żubrowski | 2017-12-30
Przeczytana: 2016 rok

Książka do, której trzeba się przygotować. Nie jest ona gruba, ale aby ją zrozumieć trzeba ją czytać powoli i często korzystać z map (najlepiej internetowych). Według mnie dobrze autor opisał ostatnie dni walk na Odrze i o przyczółek berliński.

Marcin Kowalczyk | 2015-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2015

Książka pisana przez wojskowego. Od tego powinniśmy zacząć.
Dla mnie nie jest to wadą, ale dla "zielonych" będzie. Język pisarza jest niesamowicie suchy i skoncentrowany na faktach. Trzeba czytać powoli i mieć przed oczyma mapy.
Całe szczęście książka jest w nie wyposażona. Zawiera bardzo dokładne mapy statyczne sytuacji strategicznej na poszczególnych odcinkach frontu. Wąskiego wycinka frontu wschodniego. Statyczność tych map jest też wadą. Mamy naniesione jednostki, podziały kompetencji, daty zdobycia poszczególnych punktów ale brakuje wykazu ruchu. Jest on opisany w tekście.
Książka jak już wspomniałem opisuje wąski obszar walk w niewielkim okresie. To jest jej zaleta. Mamy dokładny harmonogram bitwy, często co do karabinu maszynowego i jego obsady ulokowanego w folwarku.
Te opisy często przeplatają wspomnienia "nawadniając" tekst. Są dobrze dobrane i stanowią mocny punkt publikacji.
Słabo wypada porównanie sił i uzbrojenia. Autor mógł lepiej się postarać.
Podsumowując...