Nikt nie rodzi się kobietą

Tłumaczenie: Teresa Hołówka
Wydawnictwo: Czytelnik
kobieta, kobiecość, feminizm, eseje

Wybór tekstów działaczek kobiecych, w większości amerykańskich. Nie stanowi systematycznego przeglądu problematyki podejmowanej przez różnorodne nurty Woman's Liberation. Uwydatnia natomiast ten wątek rozważań, który kwestionuje logiczną zasadność powszechnych, głęboko zakorzenionych w świadomości zbiorowej stereotypów myślenia. Owych wpojonych nam przez kulturę norm i wzorców dotyczących roli społecznej kobiety, jej predyspozycji psychicznych, uprawnień i powinności. To właśnie kultura - stworzona przez białych heteroseksualnych mężczyzn na użytek białych heteroseksualnych mężczyzn - począwszy od wczesnych stadiów socjalizacji narzuca kobietom ich "naturę". Ów kulturalistyczny nurt rozważań z dziedziny antropologii, psychologii społecznej czy socjologii dopatrujacych się źródeł społecznego upośledzenia w sferze tradycyjnych norm i wzorców kulturowych dominuje w większości szkiców.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1982

źródło okładki: zdjęcie autorskie