Polityka, narkotykowa
dona

Leczyć czy karać? - zwykle do tego pytania sprowadza się w Polsce dyskusja o narkomanii. Najczęściej pada odpowiedź: karać i przymusowo leczyć. Doświadczenia wielu krajów pokazują jednak, że kryminalizacja problemu narkomanii wcale go nie rozwiązuje. Kryminalizacja nie zmniejsza znacząco liczby uzależnień, zwiększa zaś ich koszty społeczne: marginalizację, przestępczość, wykluczenie i...

Doświadczenia wielu krajów pokazują jednak, że kryminalizacja problemu narkomanii wcale go nie rozwiązuje. Kryminalizacja nie zmniejsza znacząco liczby uzależnień, zwiększa zaś ich koszty społeczne: marginalizację, przestępczość, wykluczenie i degenerację, wreszcie śmiertelność wśród narkomanów. Dużo lepsze efekty przynosi zasada redukcji szkód wywiedziona z idei praw człowieka przynosi, świadczą o tym liczne przykłady.
W książce Polityka narkotykowa. Przewodnik Krytyki Politycznej próbujemy odpowiedzieć na najważniejsze pytania: czy uzależnienia to problem czysto medyczny, czy raczej kryminalny i społeczny, jakie formy pomocy i terapii są najbardziej skuteczne, co fenomen narkomanii mówi nam o społeczeństwie? O tym złożonym zjawisku piszą socjologowie i reporterzy, lekarze i publicyści, terapeuci i sami uzależnieni. Obok krótkiej historii narkomanii w Polsce czytelnik znajdzie tu m. in. przegląd metod i instrumentów polityki antynarkotykowej stosowanych w Europie, diagnozę czarnego rynku w naszym kraju, analizę obowiązujących regulacji prawnych i krytyczny zarys klasowych uwarunkowań problemu. Przedstawiamy też konkretne propozycje działań dla polskich polityków i terapeutów.

Czesia | 2014-12-31
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Książkę tą musiałam przeczytać na jeden z przedmiotów na uczelni. Podobała mi się ona, ze względu na różne podejścia do uzależnień i narkomanii jako zjawiska społecznego. Oprócz suchych faktów o narkotykach, przyczynach i skutkach zażywania środków psychoaktywnych zostały przedstawione historie osób zmagających się z uzależnieniem oraz doświadczenie autorów tych tekstów. Dobra pozycja dla pedagogów, psychologów, a także rodzin osób uzależnionych. Nie krytykuje, nie ocenia, ale analizuje i prognozuje. Polecam!

Aleks | 2016-10-12
Na półkach: 2016, Przeczytane

Zaznaczę na początku, że ideowo zgadzam się z autorami publikacji zamieszczonych w tej książce.
Niedopuszczalnym, jednakże jest moim zdaniem brak kontroli wypowiedzi rozmówców, co przejawia się m.in. w daleko idących nieścisłościach jeżeli chodzi o podawanie danych i wyciąganie przez autorów wniosków z owych danych płynących.
Niedopuszczalnym także jest według mnie oskarżenie przeciwników rozwiązań systemowych proponowanych przez autorów (z którymi w dużej części się zgadzam) o niedopuszczanie do głosu drugiej strony debaty. Oskarżenie to można podnieść przeciwko tej publikacji, jako traktujący problem z punktu widzenia ściśle określonej strony i niedopuszczającej argumentów przeczących wysuwanym przez siebie wnioskom.
Reasumując, książki nie polecam do celów naukowych z powodu nieścisłych w wielu miejscach danych.
Nie polecam jej także osobom, które mają już pewien zasób wiedzy na temat polityki narkotykowej. Jedynie laicy, chcący poznać zdanie jednej tylko strony mogą, według...

Reminiscencja | 2011-11-16
Przeczytana: 08 lutego 2012

Moim zdaniem jedna z lepszych książek o narkotykach - konkretne informacje, brak tendencyjnych opinii ani ocen.
Dodatkowo szczególnie warto przeczytać ją dla tekstu Tomasza Piątka "To nie jest tekst o narkotykach".

Kamil Gałas | 2015-01-18
szum | 2014-07-18