Kantyczka dla Leibowitza

Tłumaczenie: Juliusz Garztecki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Science Fiction". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: CIA-Books, Svaro
A Canticle for Leibowitz
83-85100-21-0
Iselor

Inne wydania

Postapokaliptyczna powieść autorstwa Waltera M. Millera z roku 1959. Była to jedyna powieść Millera wydana za jego życia. Powieść została w 1961 roku nagrodzona prestiżową nagrodą Hugo dla najlepszej powieści s-f. Powieść jest zaliczana do wybitnej klasyki gatunku, okazała się także wielkim sukcesem komercyjnym (kilka milionów sprzedanych egzemplarzy). Kontynuacją Kantyka... jest Święty...

Kontynuacją Kantyka... jest Święty Leibowitz i Dzikokonna (ang. Saint Leibowitz and the Wild Horse Woman), powieść dokończona dopiero po śmierci Millera przez Terry'ego Bissona i wydana w 2000.
W Polsce powieść ukazała się po raz pierwszy w 1991 roku pod tytułem Kantyczka dla Leibowitza w dwu tłumaczeniach, autorstwa Adama Szymanowskiego i Juliusza Garzteckiego.

Wilma | 2015-03-30

Stara ale jara pozycja, do której wróciłam po latach ze względu na syna. Chłopak szaleje na punkcie fantastyki, no to chciałam mu pokazać, jak wygląda PRAWDZIWA fantastyka. I wiecie co? Łyknął! Uważam to za swój wielki sukces wychowawczy, że podobają mu się nie tylko współczesne bzdurki, w których dużo się dzieje, ale chodzi o mało co, ale również rzeczy, które mają swoją wartość. Polecam wszystkim, starszym i młodszym! Zastanawiacie się, co będzie DAY AFTER? Sięgnijcie po Kantyczkę...

Iselor | 2011-05-25
Przeczytana: 25 maja 2011

Arcydzieło sf w postapokaliptycznych klimatach. W zasadzie nie warto pisać więcej ,ta książka to majstersztyk, jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza, wizji świata po wojnie nuklearnej. Zmusza do refleksji: nad sensem życia, religią, Bogiem, nauką, ludzką naturą. Jeśli uważasz się za fana fantastyki i PORZĄDNEJ literatury musisz ją przeczytać.

Paulus | 2015-05-28

Wszyscy którzy słyszeli że ta książka to arcydzieło science fiction; a spodziewają się fajerwerków... to nie mają tu czego szukać. Owszem, Kantyczka to rewelacyjna pozycja science fiction ale nie w dzisiejszym tego słowa znaczeniu.

Wg mnie Walter Michael Miller mrokach kolejnych wieków bardziej przemawia do czytelnika obrazami i tak naprawdę tymi samymi albo podobnymi postaciami; chcąc abyśmy odnaleźli podobieństwa w prawdziwej historii świata...

Autor uczestniczył w II wojnie światowej i był świadkiem szaleństwa jakie Niemcy rozpętały nad Europą. Służąc w lotnictwie jako strzelec pokładowy; po ponad 50-ciu lotach bojowych nabawił się zespołu stresu pourazowego - który nauka sklasyfikowała tak naprawdę dopiero po 30-stu latach. Brał udział w bombardowaniu opactwa benedyktynów na Monte Cassino; a po wojnie przeszedł na katolicyzm.

Pozwolę sobie zaryzykować stwierdzenie, iż Walter Michael Miller na pewno inspirował się z długą i ciekawą historią klasztoru na Monte Cassino...

Pablos | 2011-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2011

Jak wiele się spodziewałem po tej książce! Jednoznacznie brzmiące opinie, nagroda, tytuł wymieniany przy wielu okazjach tak, że fani fantastyki po prostu kojarzą nazwisko Leibowitz nawet jeśli nie mają pojęcia o co chodzi. I w pewien sposób moje oczekiwania zostały zaspokojone w pełni, a nawet na ponad sto procent. Ale to nie znaczy, że lektura była samą przyjemnością, co to, to nie.

“Kantyk dla Leibowitza” to opowieść rozgrywająca się w świecie postapokaliptycznym, jedna z pierwszych w tym gatunku. Autor ukazuje nam Ziemię po nuklearnej wojnie, gdzie ludzie cofnęli się w rozwoju o setki lat. I tak, jak w powieści Asimova Hari Seldon powołał Fundację w celu gromadzenia wiedzy, tak tutaj błogosławiony Leibowitz doprowadził do sytuacji, w której pewna część zakonu benedyktynów zajęła się tropieniem ksiąg zawierających pradawną naukę, którą ma nadzieję z czasem odzyskać.

Powieść dzieli się na trzy części. Pierwsza z nich opowiada o bracie zakonnym, który przypadkiem odkrywa schron...

ReaderX | 2014-04-27

Solidna książka której akcja rozgrywa się w mrocznym i niebezpiecznym "post-apokaliptycznym" świecie. Autor nie szczędził szczegółów-książkowa rzeczywistość opisana jest bardzo ciekawie i dość logicznie. Czasami jednak odnosiłem wrażenie, że szczegółów bywa momentami(ale tylko momentami) trochę za dużo. Pewne kwestie niepotrzebnie są rozbijane na tzw. "czynniki pierwsze". Oczywiście rozumiem, że w tego typu książkach nie może zabraknąć "rozważań" ale pojawiają się niestety momenty trochę nurzące(jak już zauważyli niektórzy z recenzentów"). Pomijając jednak te drobne minusy, chociaż akcja nie jest porywająca to toczy się w miarę płynnie. Plusem tej książki jest też...jej objętość. Nie jest to kolejne "n-dziesięcio" stronicowe opowiadanie na konkurs literacki tylko solidna, kompleksowo napisana lektura obowiązkowa dla fanów "post-apokaliptycznych" klimatów.

aredhela | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

Skłaniająca do refleksji, poruszająca i bardzo smutna była to książka. Autor osiągnął wiele stosując minimalne środki, bo, prawdę mówiąc, z początku naprawdę niewiele się dzieje, a to może odstraszyć co mniej wytrwałego czytelnika.
Powieść jest podzielona na trzy części, w których akcja dzieje się kilkaset lat po zakończeniu poprzedniej, więc siłą rzeczy wątki splatają się bardzo luźno. Ale treścią nie są losy poszczególnych postaci, ale historia ludzkości jako całości, wraz ze wszystkimi osiągnięciami i błędami. Tak więc, pomimo wyraźnego osadzenia miejsca i czasu akcji na nuklearną postapokalipsę, tak naprawdę czytamy o nas samych, od średniowiecza po czasy współczesne, a sama powieść, pomimo swego wieku, kompletnie się nie starzeje.
Klasyka s-f, bez fajerwerków, ale za to do przemyślenia.

mirra893 | 2014-03-02

Wiele spodziewałem się po książce będącej jednym z prekursorów podgatunku post-apo. Pragnąłem czegoś, co będzie łączyło ze sobą akcję rodem z Mad Max'ów oraz wielowątkowość i ciekawość postnuklearnego świata niczym w Falloutach. Pragnąłem ukazania poczucia beznadziei i marności życia w takim świecie, jak miało to miejsce chociażby w "Drodze" McCarthy'ego. Rozczarowałem się, ale na szczęście było to rozczarowanie pozytywne.

Akcja książki rozgrywa się w zniszczonych wojną atomową Stanach Zjednoczonych. Obejmuje ona trzy opowiadania oddzielone od siebie trwającymi około 500 lat odcinkami czasu. Wątkiem łączącym wszystkie te historie jest zakon błogosławionego, a później świętego Leibowitza. Nadrzędnym zadaniem jakie postawili sobie mnisi Leibowitza, jest odzyskiwanie, konserwacja i zachowywanie dla późniejszych pokoleń wszelkich informacji związanych z nauką i techniką, które w obliczu nuklearnej zagłady zostały utracone, bądź zapomniane.

Dzięki temu, że kolejne opowiadania...

Mamerkus | 2013-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien, co do tej pierwszej."
Albert Einstein

Dawno temu, kiedy byłem jeszcze nieopierzonym 12-letnim gzubem uwielbiającym czytać sensacje, horrory i kryminały i wpadła mi w ręce powieść Waltera M. Millera jr "Kantyczka dla Leibowitza", zwyczajnie nie ogarnąłem treści i przesłania dzieła Millera, skupiając się przede wszystkim na postapokaliptycznym sztafażu. To jest w ogóle znamienne, jak umysł ludzki w różnych stadiach rozwoju emocjonalnego i intelektualnego różnie odbiera te same bodźce, bowiem po dzisiejszym przeczytaniu powieści Millera w zasadzie nie zarejestrowałem otoczki s-f, skupiając się na licznych rozważaniach społecznych, religijnych i filozoficznych podejmowanych przez autora. Taki numer. No ale w sumie to nie o takich pierdołach powinienem pisać.

Z krótkiej notki biograficznej na Wiki wynika że traumatycznym przeżyciem dla służącego w lotnictwie USA młodego Millera było...

Iloinen | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Naprawdę wartościowa, skłaniająca do refleksji książka. Napisana jest w bardzo przystępny sposób, nie raz sprawiła, że kąciki moich ust wzniosły się ku górze, wzbudzała także we mnie sympatię do bohaterów, których historie autor przedstawił.
Szczególnie podoba mi się część trzecia, która pozostawiła w moim sercu sporo niepokoju.
Przepraszam, że recenzja jest taka chaotyczna, lecz książkę skończyłam czytać przed 10 minutami i nie potrafię zebrać myśli,co wydaje mi się jest poniekąd sporą zachętą do sięgnięcia po tę pozycję.

Krzysiek | 2015-06-06
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Niesamowita rzecz. Klasyk, który do dziś zachwyca.
Styl, koncept, zamysł i tematyka - wszystko świetne.