Opowieści z Avonlea

Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 10)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Chronicles of Avonlea
opowiadania, miłość, przyjaźń

Inne wydania

Dwanaście dowcipnych i poruszających opowiadań rozgrywających się na Wyspie Księcia Edwarda, gdzie dorastała Ania Shirley. Tym razem nie tylko Ania będzie główną bohaterką. Swoje pięć minut otrzymają inni mieszkańcy Avonlea. Wszystkich ich łączy jedno: tęsknota za prawdziwą miłością. Powieści i opowiadania kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery to już klasyka literatury dla dzieci i...

Powieści i opowiadania kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery to już klasyka literatury dla dzieci i młodzieży, to nie starzejący się międzynarodowy bestseller, od prawie stu lat zyskujący nowe rzesze wiernych czytelników.

Kojarzycie może rudowłosą, wygadaną dziewczynkę, która zwała się Anią? Tak, to ta z ogromną wyobraźnią, niewyparzonym językiem, inteligentna, uparta i bardzo sympatyczna. Ta, która była ulubioną towarzyszką w dzieciństwie wielu dzieci, zwłaszcza dziewczynek. Zgadza się, mowa o Ani Shirley!
Dodam jeszcze - o Ani wykreowanej przez wspaniałą autorkę Lucy Maud Montomery - ukochaną przeze mnie w dziecięcych czasach. Jeżeli ktoś mi powie, że nigdy o niej nie słyszał - nie uwierzę, a jeśli nawet, to prędko zaprzestanę rozmowy. Jest to bowiem pisarka znana na całym świecie ze swojej fenomenalnej i podbijającej młode serca serii o Ani z Zielonego Wzgórza - najpierw małej dziewczynce, sierotce, a następnie coraz starszej i poważniejszej, urodziwej kobiecie. Nie mogę się nadziwić ludziom, którzy nie lubią cyklu o tym wygadanym rudzielcu.
,,Opowieści z Avonlea" to zbiór opowiadań mówiących o bohaterach tytułowego miejsca - tych bardziej, i mniej znanych z poprzednich książek autorki. Historie...

BetiFiore | 2016-03-16
Przeczytana: 16 marca 2016

Jaka to przyjemność przypomnieć sobie dawne, dobre czasy. Oglądany lata temu serial o przygodach Ani pozostał mi bardzo dobrze w pamięci. Uwielbiam klimat tamtych opowieści, tamtych ludzi, ich mentalność, maniery, stroje. Książki Montgomery mają w sobie coś magicznego, co wprawia czytelnika w dobry humor, wywołuje uśmiech na twarzy i nastraja pozytywnie do życia.

Kasia | 2013-08-20

„Nigdy nie lubiłam mężczyzn. Chyba się już taka urodziłam, bo odkąd pamiętam, moim najsilniejszym uczuciem była niechęć do mężczyzn i psów. Byłam z tego znana. A moje doświadczenie życiowe tylko mnie w tym utwierdziło. Im lepiej poznawałam mężczyzn, tym bardziej lubiłam koty.”

„Dopiero gdy umrą dowiadują się, że żyli”

„Przez rok zaznali doskonałego szczęścia, a po to zawsze warto żyć, choćby reszta życia miała być samotną wędrówką.”

„To był cud. Sprawił go Pan Bóg, żeby pokazać mi, że istnieje.”

Piękne opowieści o mieszkańcach Avonlea. Polecam:-)

Kahhs | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Dobrze jest wrócić do Avonlea po jakimś czasie :) Książka bardzo mi się podobała, pełna jest ciepła charakterystycznego dla Montgomery. Pozwoliła mi wrócić do książek po dłuższym ,,zastoju czytelniczym", także bardzo polecam!

Gustawsonek | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

Kolejna książka autorstwa L.Montgomery, którą na długo zapamiętam... Tak samo jak w streszczeniu - niektóre opowiadania są romantyczne, inne humorystyczne. Ostatnie pt. "Nabytek ojczulka" [czy jakoś tak] najbardziej mi się spodobał. Często, nawet parę razy pod rząd powtarzały się motywy, np. trzydziesto paro/czterdziestoletnia stara panna która nigdy nie miała narzeczonego, samotna kobieta około czterdziestki i jej apodyktyczna, starsza o dziesięć lat siostra. Jednak każde opowiadanie było wyjątkowe,o żadnym nie można powiedzieć, że jest nudne. Jest jedna historia na dłuugo będę pamiętać. Jest ni "Powrót Hester". Nigdy nie zapomnę emocji, jakie mi towarzyszyły przy jej czytaniu...

desireshe | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

Świetna powieść. Chociaż gdy po nią sięgałam sądziłam że to będą opowieści Ani które nie były opisane w innych częściach. Mimo tego nie zawiodłam się i Ania została czasami wspomniana jako młoda dziewczyna jak i jako studentka. Te dwanaście opowiadać było na prawdę cudowne, przy niektórych można było się na prawdę pośmiać a gdzieniegdzie nawet i uronić łzę. Najbardziej podobały mi się historie "Maleńka Joscelyn" jak i "Kwarantanna w domu Aleksandra Bennetta" w obu przypadkach można było się pośmiać ale i także wzruszyć opowiadają one o pięknej miłości w jednym przypadku długowiecznej i pamiętanej do końca życia, zaś w drugim przypadku o miłości zaskakującej wszystkich w około i same osoby zaangażowane. Na prawdę warto przeczytać, ja już zabieram się za "Pożegnanie z Avonlea"

Jula | 2012-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 grudnia 2012

Dwanaście różnych opowiadań, w których każdy bohater ma inny charakter, usposobienie, sposób patrzenia na świat i inne problemy. A jednak tyle ich łączy. Ania (jeszcze jako Ania Shirley) pojawia się tylko epizodycznie, ale to wcale nie wpływa na moją opinię o tej książce, która według mnie jest niesamowicie oryginalna i piękna. I trochę sentymentalna.

Veroniqusia | 2013-12-15

Tytuł: Opowieści z Avonlea
Autor: L. M. Montgomery
Wydawnictwo: Literackie
Ocena: 5/10

"Dopiero gdy umrą dowiadują się, że żyli”

Kto pamięta tę małą rudowłosą dziewczynkę, której gadanina nie miała granic? Tak, to Ania Shirley! A ktoś kojarzy tę ciemnowłosą, poważną młodą pisarkę uwikłaną w skomplikowane związki miłosne? Oczywiście mowa o Emilce Starr! Ale prócz tych dwóch najbardziej znanych bohaterek, L. M. Montgomery napisała wiele innych książek, więc uznałam, że ja, jako...

Kania1312 | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Dziesiąta część Kolekcji z Zielonego Wzgórza "Opowieści z Avonlea" to zbiór opowiadań o mieszkańcach Avonlea i okolic. Ani co prawda nie ma prawie w tych opowieściach zbyt wiele, tylko czasami nam się przewija. Ale i tak opowieści jak na dzisiejsze czasy są dosyć zabawne. Polecam w ramach relaksu.

Lektura z dzieciństwa odświeżona po latach jako antidotum na szarą rzeczywistość.

Czego (być może) nie wiecie o Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery, ukochana autorka wielu pokoleń dziewcząt, wczoraj obchodziłaby 140. urodziny. Jeśli waszą wyobraźnią też niegdyś zawładnęła rudowłosa Ania Shirley, sprawdźcie, czy dobrze znacie pisarkę, która powołała ją do życia.