Król Edyp, Antygona

Tłumaczenie: Kazimierz Morawski
Seria: Lektury Wszech Czasów
Wydawnictwo: Orkla Press Polska
Oιδίπoυς τύραννoς, Αντιγόνη
836032218X
Antygona, Edyp, walka, władza, tradycje, klątwa
ceylonka

Król Edyp Utwór ukazuje historię Edypa, człowieka który stara się oszukać przeznaczenie. Chce żyć spokojnie, w zgodzie ze światem, jednak ciąży nad nim klątwa, od której nie może się uwolnić. Kazirodztwo, ojcobójstwo to niewybaczalne przewinieniami, które rzutują na losy jego i jego bliskich... Antygona Po śmierci Edypa, Polinik i Eteokles dzielą się władzą. Eteokles po roku rządzenia, miał...

Król Edyp

Antygona
Po śmierci Edypa, Polinik i Eteokles dzielą się władzą. Eteokles po roku rządzenia, miał oddać władzę bratu, jednak nie takie miał plany. Polinejkes sprowadził obce wojska, aby odzyskać tron. Między braćmi rozpoczęła się walka o władzę,niestety, obaj giną. Władcą zostaje ich wuj Kreon. Uznaje on Polinejkesa za zdrajcę i wydaje zakaz grzebania jego zwłok. Eteoklesowi zaś zostaje wyprawiony uroczysty pogrzeb. Siostra poległych braci, Antygona, przeciwstawia się rozkazowi Kreona i chowa zwłoki Polinejkesa. Spowodowało to ciąg tragicznych wydarzeń...

źródło opisu: ceylonka - opis wlasny na potrzeby LubimyCzytac.pl

źródło okładki: ceylonka - skan własny na potrzeby LubimyCzytac.pl

Jolka | 2017-09-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 września 2017

Rzuciłam okiem na swoją półkę i uznałam,że warto po tylu latach odświeżyć sobie te utwory.. Piękny język, doskonałe znawstwo ludzkiej psychiki, urokliwe pieśni chóru opisujące odwieczne prawdy rządzące światem i życiem człowieka powodują,że mimo upływu ponad dwóch i pół tysiąca lat dzieła Sofoklesa nigdy nie przestaną urzekać. Zbrodnia musi ponieść karę, a praw boskich nie sposób łamać. Hmm, czy coś się zmieniło w tej materii?? Raczej nie i dlatego są to dzieła ponadczasowe.

Agent_Kejt | 2015-09-17

Największą krzywdę, jaką można zrobić książce, to umieścić ją na liście lektur obowiązkowych. Czytając opinie zauważyłam, że były tam słowa typu "musiałam przeczytać".. To jest złe podejście! Ja czytałam ją jak każdą inną książkę i muszę przyznać, że mnie się podobała. I jeszcze ten piękny język! <3

Oj, wiem dawno ta lektura była omawiana w szkole,bo na początku roku szkolnego. Też w tym czasie ją omawiałam. Jednak na samym początku nie przekonała mnie. Nie wiem, co jest takiego w lekturach, ale uczniowie nie chcą ich czytać. Właśnie z tą myślą poszłam jeszcze raz wypożyczyć "Króla Edypa", chcąc przeczytać ją jeszcze raz i nie wydał mi się wcale taki zły.
Myślę, że problem lektur nie polega na ich formie lub gatunku, bo przecież w szkole omawiamy wiele form tekstów pisanych: prozy,wiersze, eseje,rozprawy naukowe i każdy mógłby wybrać coś dla siebie. Problem w tym, że są one nakazane z góry i czas ich przeczytania to tylko dwa tygodnie. dla mola książkowego może być to nie lada problem, ponieważ jest mnóstwo innych pozycji, które możemy chcieć wtedy przeczytać. Jeśli o chodzi o czas sprawa może rozwiązać się, jeśli wziąć konkretnie tą książkę jest ona krótka ma zaledwie 88 stron trudniej, gdy czeka Nas przebrnięcie przez coś grubszego, jak na przykład "Krzyżacy", które jak...

Ola | 2013-10-06
Przeczytana: 06 października 2013
herodot83 | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Klasyczny dylemat rozwiązany zdecydowanie inaczej niż sugerują współczesne hity z satelity.

Kate | 2014-07-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013

Mam ogromną słabość do dramatów. Może te starożytne nie są tak ciekawe jak elżbietańskie, jednak wciąż mają w sobie to coś. "Króla Edypa" oraz "Antygonę" przeczytałam z przymusu, jako lektury szkolne, jednak cieszę się z tego powodu. Opowieść zmusza do myślenia, choćby poprzez skomplikowane zwroty bohaterów.

Mała18 | 2012-11-06
Na półkach: Przeczytane, Lektury, Dramat
Przeczytana: 31 października 2012

Książka opowiada o dwóch siostrach Antygonie i Ismenie. Jej bracia zginęli w bitwie, ze sobą. Król Teb jednego brata kazał pochować, natomiast drugiego zabronił pochować i kazał pozostawić ciało, na pożarcie psom. Antygona jednak złamała zakaz i postanowiła pochować brata. Książka nie za bardzo mi się podobała. Nie lubię tego typu książek. W niektórych momentach trudno ją zrozumieć. Moim zdaniem jest nudna. Czytając ją, tylko cały czas liczyłam, ile jeszcze do końca stron. Raczej nie polecam.

Sandra01 | 2014-09-23
Przeczytana: 23 września 2014

Ta książka była najnudniejszą książką jaką do tej pory przeczytałam. Nie podobała mi się forma pisania. Ale musiałam ją przeczytać bo to jest nasza lektura. Praktycznie mało zrozumiałam. Nie polecam.

Lika | 2014-09-24
Na półkach: Przeczytane, Lektury

Antygonę czytałam trzy razy i za każdym razem z niecierpliwością czekałam na to co będzie dalej i podziwiałam jej czyny, to chyba najlepsza recenzja dla niej.

Cyprian Krawczyk | 2018-03-03