Król Edyp, Antygona

Sofokles Wydawnictwo: Orkla Press Polska Seria: Lektury Wszech Czasów utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Oιδίπoυς τύραννoς, Αντιγόνη
836032218X
Kazimierz Morawski
Orkla Press Polska
Antygona Edyp walka władza tradycje klątwa
Oιδίπoυς τύραννoς, Αντιγόνη
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
836032218X
Kazimierz Morawski
Lektury Wszech Czasów
Antygona Edyp walka władza tradycje klątwa

Rzuciłam okiem na swoją półkę i uznałam,że warto po tylu latach odświeżyć sobie te utwory.. Piękny język, doskonałe znawstwo ludzkiej psychiki, urokliwe pieśni chóru opisujące odwieczne prawdy rządzące światem i życiem człowieka powodują,że mimo upływu ponad dwóch i pół tysiąca lat dzieła Sofoklesa nigdy nie przestaną urzekać. Zbrodnia musi ponieść karę, a praw boskich nie...

Klasyczny dylemat rozwiązany zdecydowanie inaczej niż sugerują współczesne hity z satelity.

Największą krzywdę, jaką można zrobić książce, to umieścić ją na liście lektur obowiązkowych. Czytając opinie zauważyłam, że były tam słowa typu "musiałam przeczytać".. To jest złe podejście! Ja czytałam ją jak każdą inną książkę i muszę przyznać, że mnie się podobała. I jeszcze ten piękny język! <3

Antygonę czytałam trzy razy i za każdym razem z niecierpliwością czekałam na to co będzie dalej i podziwiałam jej czyny, to chyba najlepsza recenzja dla niej.

Ta książka była najnudniejszą książką jaką do tej pory przeczytałam. Nie podobała mi się forma pisania. Ale musiałam ją przeczytać bo to jest nasza lektura. Praktycznie mało zrozumiałam. Nie polecam.

Mam ogromną słabość do dramatów. Może te starożytne nie są tak ciekawe jak elżbietańskie, jednak wciąż mają w sobie to coś. "Króla Edypa" oraz "Antygonę" przeczytałam z przymusu, jako lektury szkolne, jednak cieszę się z tego powodu. Opowieść zmusza do myślenia, choćby poprzez skomplikowane zwroty bohaterów.

Oj, wiem dawno ta lektura była omawiana w szkole,bo na początku roku szkolnego. Też w tym czasie ją omawiałam. Jednak na samym początku nie przekonała mnie. Nie wiem, co jest takiego w lekturach, ale uczniowie nie chcą ich czytać. Właśnie z tą myślą poszłam jeszcze raz wypożyczyć "Króla Edypa", chcąc przeczytać ją jeszcze raz i nie wydał mi się wcale taki zły.
Myślę, że...

Książka opowiada o dwóch siostrach Antygonie i Ismenie. Jej bracia zginęli w bitwie, ze sobą. Król Teb jednego brata kazał pochować, natomiast drugiego zabronił pochować i kazał pozostawić ciało, na pożarcie psom. Antygona jednak złamała zakaz i postanowiła pochować brata. Książka nie za bardzo mi się podobała. Nie lubię tego typu książek. W niektórych momentach trudno ją...

• Lektury
  • Lektury szkolne