Demony Leningradu

Okładka książki Demony Leningradu Adam Przechrzta
Okładka książki Demony Leningradu
Adam Przechrzta Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Demony (Adam Przechrzta) (tom 1) Seria: Asy Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
Demony (Adam Przechrzta) (tom 1)
Asy Polskiej Fantastyki
Fabryka Słów
2011-09-16
2011-09-16

Pierwsze i całkiem udane spotkanie z tym autorem, za to lubię kolekcje Mistrzowie Polskiej Fantastyki gdzie można sprawdzić różnych autorów. Sama książka bardzo ciekawa i intrygująca. Element fantastyczny nie jest jakoś mocno wyeksponowany i chociaż cała fabuła opiera się na nim to w większości czasu tego nie czuć. Ciężko powiedzieć czy to plus czy minus.

Jak ktoś lubi historie pomieszaną z fantasy, to jest idealna. Bardzo miła lektura.

Po bardzo słabej książce „Pierwszy krok” dałem kolejną szansę autorowi. Wynik pozytywny, opłacało się nie skazywać Przechrzty na niebyt w mojej bibliotece. Może nie było rewelacyjnie, ale całkiem dobrze.
Plusy:
- początek zaintrygował, sekta kanibali „Doskonałych” odpornych na mróz;
- pokazanie specyficznego podejścia do życia w rosyjskim społeczeństwie;
- dobrze wykreowana postać głównego bohatera Rozumowskiego;
- do czego może doprowadzić władza sprawowana przez jednego despotę;
- strach przed rządami tyrana zmusza ludzi do pełnej uległości;
- jak okrutna jest wojna nikomu nie trzeba udowadniać;
- jeśli ktoś wycofywał się z linii frontu, został zastrzelony przez własnych żołnierzy;
- ludzie żeby chronić własne życie nie cofną się przed żadną zdradą;
- pokazanie jak wielki strach wzbudzał w ludziach Stalin;
- każdy człowiek był w stanie zrobić wszystko byle zadowolić despotę;
- czyta się szybko, akcja cały czas mknie do przodu.
Minusy:
- liczyłem na więcej elementów fantastycznych, nadprzyrodzonych;
- przerywanie wątków w najmniej spodziewanych momentach i nie kończenie ich.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- początek zaintrygował, sekta kanibali „Doskonałych” odpornych na mróz;
- pokazanie specyficznego podejścia do życia w rosyjskim społeczeństwie;
- dobrze wykreowana...

Ebook

Ebook

Po przypadkowej lekturze „Demonów wojny. Abakumow” , końcowej części cyklu, postanowiłam sięgnąć po pierwszy tom z serii demonicznej Adama Przechrzty. To „Demony Leningradu”. Trochę się zawiodłam, bo oblężonego, zmrożonego Leningradu prawie tu nie ma, a na to liczyłam. 2/3 akcji dzieje się w Moskwie.
Widać w porównaniu z przedostatnim tomem, że autor dopiero się rozpędza, bo ta powieść jest przyciężkawa, w czym spora zasługa wewnętrznych monologów Razumowa. Za to wiadomo, jak zaraził się „świętą chorobą”, co jest lejtmotywem całej serii. I przyczynkiem do wielu ciekawych zwrotów akcji zapewne, chyba, że autor nie mógł się jeszcze zdecydować w którą stronę pójść. W mistykę, fantasy czy zawiłości aparatu władzy. Bo sama wojna jest tu raczej, fakt, że interesującym entourage. Oczywiście „chorobę” zaczerpnięto z bezdennej skarbnicy wiedzy starożytnych Chińczyków, bo skąd? Potem się okaże, że lekarstwo też.
Jak się czyta? Nie najgorzej, zwroty akcji są, wyraźnie nakreśleni bohaterowie są, dobry język, nie najgorsze obrazowanie, dzięki któremu i z pomocą wyobraźni „widzimy” wszystko, o czym autor pisze.
Spróbuję jeszcze tomu, w którym dzielny, bezwzględny, ale i romantyczny (czemu sam się dziwi, cudne) razwiedczik działa w Breslau.

Widać w porównaniu z przedostatnim tomem, że autor dopiero się rozpędza,...

Jeśli miałbym być szczery to książka raczej średnia i bardzo nierówna, raz się wlecze a raz nie możesz się oderwać od czytania. Mnóstwo dziwnych sytuacji, zakończenie z czapy, wątek tytułowych "demonów" też nudnawy i wciśnięty trochę na siłę, lepiej według mnie gdyby go nie było a książka skupiała się na walkach z Niemcami

Rewelacja. Główny bohater konkretny i wyrazisty. Całość przypomina mi trochę formę cyklu Inkwizytora i pewnie dlatego tak dobrze odnajduję się przy tej lekturze.

Świetna odskocznia, po historycznych, ale nieco przyciężkawych tytułach, związanych z II Wojną Światową. Takich jak; Życie i los, Wasilija Grossmana i Niedobici spod Stalingradu, Reinholda Buscha oraz wielu innych, dość trudnych powieści i relacji.

A. Przechrzta jest doskonałym rzemieślnikiem słowa, więc nie ma zastoju i nielogiczności w fabule.

Tu nie ma miejsca na nijakość i smęty ani na rozwlekłe, nużące opisy, nie ma tu też płytkich, (i prawie) bezbarwnych postaci. Wszystko tętni życiem, dopóki wyroki losu lub decyzja Naczelnych Władz nie zadecyduje inaczej.

Jedyna rysa na szkle - to, ta dziewuszka - Wiera. Jakoś mi nie podeszła. Jest dość mocno przerysowana. Wot cziort, wypisz, wymaluj - Tierminator T-34, T-800, T-1000! - gieroj w spódnicy. Taka plastikowa, komiksowa postać, w stylu;
- ...(...) Sasza, a przegoniłeś wraże tanki?
- Da, przegoniłem!
- No to, teraz oddaj granaty...

Może w jakiejś komputerowej grze, ta dziewucha, pasowałaby idealnie, gdzie można dowolnie podkręcać skill'e. Ale nie tu, bo swą nierealnością mąci odbiór treści. I jest niewiarygodna, przez co, każde jej zachowanie i wypowiedź wydają się sztuczne, na tle innych postaci.

Akcja mknie do przodu, niczym rozpędzona lokomotywa przez ośnieżone stepy i lasy z czerwoną gwiazdą na dymnicy.
A nad wszystkim czuwa - groźny, nieomylny, najwspanialszy i wszechwiedzący duch wąsatego Gruzina.

Polecam. Wszystkim chętnym i niechętnym.

Tu nie ma miejsca na...

Bardzo dobra książka - autor połączył swoją wiedzę historyczną z elementami fantastyki oraz dodał do tego wątek sensacyjny i wyszła bardzo ciekawa książka. Nie można w niej narzekać na nudę, bo cały czas jest akcja - w wielu momentach było odczucie, że to punkt kulminacyjny, a okazywało się, że autor ma coś jeszcze do zaproponowania. Główny bohater - Aleksander Razumowski, oficer GRU, zostaje wrzucony do oblężonego przez Niemców Leningradu, później trafia z kolejną misją do Moskwy, przed oblicze samego Generalnego Komisarza Ławrientija Pawłowicza Berie. Widać, że autor jest z wykształcenia historykiem, bo potrafi świetnie oddać ówczesne realia, co dodaje ciekawego klimatu i sprawia, że z większym zainteresowaniem się czyta/ słucha. Chętnie przeczytam kolejne części.

Fantastyka w najlepszym wydaniu, jest to pierwszy tom z cyklu i kolejne już zamówione, więc samo to dużo mówi o książce :) Bitewa pod Leningradem, głód oblężonego miasta i głód napastnika. Pojawia się tajemnicza sekta kanibali, czy zniknie tak jak się wydawało po pierwszej akcji? czy nikt się nie zaraził tym wirusem ? Zakończenie na miarę najlepszego horroru.
Przy okazji jest też przedstawiony schemat zależności i walki pomiędzy służbami rosyjskiego sojuza, pokazanae jest także, że jednopstka nie istnieje a oprawcy w którymkolwiek mundurze nie znają wdzięczności i litości. Polecam, idealna na złapanie oddechu.

Przy okazji...

• Mistrzowie Polskiej Fantastyki