Operacja Pętla

Okładka książki Operacja Pętla Vladimir Wolff
Okładka książki Operacja Pętla
Vladimir Wolff Wydawnictwo: Ender Cykl: Odległe rubieże (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Odległe rubieże (tom 2)
Ender
2012-10-01
2012-10-01
Powieść polska -- 21 w. historia alternatywna Odległe Rubieże

Ciekawy przykład historii alternatywnej. Czasami warto pofantazjować co by było gdyby…

Decydująca faza wojny polsko-sowieckiej. Walka w powietrzu i na morzu nadal trwa. Wygląda na to, że Polacy chwilowo powstrzymują impet Czerwonych. Jednak nad Polską zaciska się pętla. A kolejny przeciwnik atakuje od zachodu.

Koncepcja wojny polsko-bolszewickiej 1942 zaproponowana przez Wolffa jest ciekawa. Jednak druga część cyklu trzyma zdecydowanie niższy poziom niż 1. Wątki strategiczne (rozmowy w sztabach i przemyślenia polityków) są jeszcze do przełknięcia. Ale bardzo mało w tej części wartkich akcji na polu bitwy. Zamiast tego nudnawy wątek szpiegowsko-przygodowy polskiego pilota Marka. Na duży plus bitwy morskie to akurat było bardzo ciekawe.

Tak jak pisałem koncepcja alternatywnej historii ciekawa. Gorzej z samymi konkretnymi wydarzeniami. Te są dużo bardziej naiwne i nieskładne niż w pierwszej części którą oceniłem pozytywnie.

Nie porywa również narracja i tempo akcji. Aczkolwiek w książce zastosowany ciekawy zabieg narratora wszechwiedzącego który prowadzi narracje z perspektywy różnych bohaterów na różnych szczeblach. Autor próbuje wytłumaczyć wszystko, przez co trochę nie wiadomo nic dokładnie. Samego zakończenia nie zrozumiałem do końca.

III część przeczytam, chcę zobaczyć jak to się wszystko skończy. Langenfelda lubię dużo bardziej od Wolffa. Może on tchnie więcej świeżości w trylogię.

Jeśli ktoś lubi książki z alternatywnymi wydarzeniami historycznymi to polecam tę cykl-Odległe Rubieżę.
Zapraszam po audiobooki na mojego chomika-Antek731. Tylko profesjonalni lektorzy.

Dla mnie trochę taki fantastyczny "tygrys" (jak ktoś pamięta taką serię). Nieźle się czyta ale fabuła nie zwala z nóg. Dla miłośników militariów, sprzętu wojskowego i batalistyki. Trochę nijako się kończy jak na zakończenie cyklu.

Sowieci toczą wojnę z Polską, która się broni i nie poddaje. W opowieści ponownie spotykamy między innymi porucznika Bagińskiego, utalentowanego pilota oraz pięściarza. Lecz i tym razem, jego tułaczka nie ma miejsca na ringu, ale za sterami samolotu w trakcie kolejnej fazy konfliktu między Polską, a Sowietami.

Dobra wojenna książka cyklu co by było gdyby... Drugi tom jest utrzymany w stylu pierwszego, dużo opisu sprzętu (tym razem morskiego),bitew, wojennych zdarzeń. Czyta się bardzo dobrze. Polecam. Już nie moge się doczekać "Szarży straceńców".

Ciekawie opisana alternatywna historia dotycząca wojny Polsko-Radzieckiej.

Ciekawie opisana alternatywna historia dotycząca wojny Polsko-Radzieckiej.

Książka ma potencjał, niestety wg mnie nie wykorzystany. Dla miłośników historii alternatywnej i militariów. czyta się nieźle.

Szeroki zakres działań wojennych i wywiadowczych niejako wymusza dość skrótowe potraktowanie wątków pobocznych, jednak brakuje mi większej ilości opisów bitew morskich czy podniebnych ewolucji wykazujących wyższość konstrukcji sojuszniczych nad masową produkcją sowieckiego imperium. Żałuję także braku opisów trudów służby na okrętach podwodnych, niemniej jednak książka jako taka jest napisana w sposób, który zachęca do czytania. Chęć poznania dalszych losów ludzi opisanych tej wersji historii popycha do sięgnięcia po trzeci tom, co niezwłocznie uczyniłem.

Hmmm... cóż w/g mnie książka napisana trochę na siłę, próba wplecenia w opowiadaną historię opisu walk na Morzu Bałtyckim...
Z drugiej strony czyta się szybko, lekko i w miarę przyjemnie.

Z drugiej strony czyta się szybko, lekko i w miarę przyjemnie.

• Historia alternatywna
  • Warbook