Operacja Pętla

Cykl: Odległe rubieże (tom 2)
Wydawnictwo: Ender
emindflow

We wrześniu 1939 roku nie doszło do wojny. Wybuchła ze zdwojoną siłą dopiero dwa lata później, gdy w 1941 roku Związek Radziecki napadł na Polskę. Choć Niemcy nie przyłączyły się do wojny w pierwszej jej fazie, to z ich strony również grozi nam niebezpieczeństwo. Główna linia obrony na wschodzie nie została jeszcze sforsowana, ale nikt nie potrafi przewidzieć, jak długo wytrzyma obrona, kiedy...

Główna linia obrony na wschodzie nie została jeszcze sforsowana, ale nikt nie potrafi przewidzieć, jak długo wytrzyma obrona, kiedy oba skrzydła sowieckiej ofensywy zacisną się na podobieństwo kleszczy, definitywnie zgniatając wycofujące się oddziały Armii "Wilno" i Armii "Podole".
Związek Radziecki wysyła na front wciąż nowe eszelony, ale prawdziwy niepokój budzi wzmożony atak Sowietów na Finów i odblokowanie Cieśniny Fińskiej. Ogromna flota pod banderą czerwonej gwiazdy wypływa z Kronsztadu, by odciąć Polskę od dostaw zapewnianych przez zachodnich sojuszników i otworzyć nowy front.
Rozpoczyna się bitwa o Bałtyk.

źródło opisu: Wydawnictwo Ender, 2012

źródło okładki: http://warbook.pl/

tom5210 | 2014-05-21
Przeczytana: 21 maja 2014

Książka jest fikcją literacką autora umiejscowioną w okresie II Wojny Światowej. Większość postaci oraz uzbrojenia jest autentyczna z tego okresu czasu. Jest to alternatywna wersja historii, w którą autor wplatał ciekawą fabułę. To pozycja godna polecenia dla miłośników militariów i alternatywnej historii. Bardzo dużo tutaj opisów bitew, szczególnie morskich, choć i miłośnicy lotnictwa znajdą coś dla siebie. Duże brawa za wierne odwzorowanie detali i szczegółów okrętów, samolotów oraz oddanie kliamtu z tamtego okresu. Polecam dla miłośników tego rodzaju literatury ale reszcie już niekoniecznie.

A_R_O | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Wojna Polsko-Sowiecka trwa!

Po przeczytaniu pierwszej części cyklu "Odległe Rubieże" na kolejną czekałem z wytęsknieniem. W końcu miałem zaszczyt ją przeczytać.

Muszę przyznać, że czuję pewne rozczarowanie. Spodziewałem się o wiele lepszej książki po dobrym pierwszym tomie. Mimo wszystko jest to niezła książka.

Dla fanów Vladimira Wolffa jest to pozycja obowiązkowa. Polecam miłośnikom historii, ale proszę najpierw przeczytać pierwszy tom.

Moja ocena 6/10

Fidel-F2 | 2015-11-11

Wojenne czytadło, napisane średnim talentem, alternatywna II wś. Hitler ginie w zamachu przed wypowiedzeniem wojny Polsce, do wojny nie dochodzi, mamy chwilę na podreperowanie i dochodzi do ataku ze strony Rosji. Pierwsza część skupia się na przygotowaniach i obronie granicy lądowej, Operacja Pętla zaś głównie na działaniach morskich na Bałtyku gdzie młócimy ruską flotę. Raczej dla fascynatów tematem. Ponieważ jestem fascynatem dałem gwiazdkę ekstra.

AnakinQ | 2017-02-16
Przeczytana: 14 lutego 2017

Szeroki zakres działań wojennych i wywiadowczych niejako wymusza dość skrótowe potraktowanie wątków pobocznych, jednak brakuje mi większej ilości opisów bitew morskich czy podniebnych ewolucji wykazujących wyższość konstrukcji sojuszniczych nad masową produkcją sowieckiego imperium. Żałuję także braku opisów trudów służby na okrętach podwodnych, niemniej jednak książka jako taka jest napisana w sposób, który zachęca do czytania. Chęć poznania dalszych losów ludzi opisanych tej wersji historii popycha do sięgnięcia po trzeci tom, co niezwłocznie uczyniłem.

emindflow | 2013-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Druga część cyklu "Odległe rubieże" nie zmienia, niestety, mojej oceny tego przedsięwzięcia. I tym razem autor adresuje swoja książkę do miłośników militariów ze szczególnym uwzględnieniem marynistów, gdyż motywem przewodnim są działania marynarki wojennej na Bałtyku. Jeśli ktoś lubi szczegółowe opisy walk na morzu to na pewno będzie usatysfakcjonowany, zwłaszcza że Wolff bardzo w tym zakresie dba o szczegóły i zgodność z faktami. Dla mnie ta książka jest zwyczajnie nudna, brak w niej tempa i jakichkolwiek emocji, a o wątku fabularnym przez litość nie wspomnę.Po kolejne części cyklu na pewno nie sięgnę. Szkoda czasu.

neumann | 2015-04-01

Musze przyznać, że to jedna z lepszych rzemieślniczo książek o alternatywnej historii Polski, których w ostatnim czasie mamy spory wysyp na rynku wydawniczym. Na uwagę zasługuje dobre przygotowanie merytoryczne autora w dziedzinie historii wojskowości i nieźle skonstruowana fabuła. Obie książki (Burza i Pętla) czyta się przyjemnie. Godne podkreślenia jest, że V. Wolff nie uległ zupełnie ułańskiej fantazji pozbawionej realizmu. Obawiałem się początkowo jakiś opisów "Karasi "i PZL-11 masakrujących dziesiątkami nowoczesne samoloty wroga, ale na szczęście autor oszczędził czytelnikom takich fantazmatów, po których każdy miłośnik wojskowości popukałby się w czoło. Kilka wątków jest trochę podkręconych, zapewne w ramach ukłonu wobec oręża polskiego, ale nie rażą one aż tak bardzo.

Jednak, aby książka była bardzo dobra, brakuje mi w niej porządnie opisanego backgroundu. Nie mamy tu zbyt wiele rysów codzienności ówczesnej Polski, a szkoda. Rozumiem, że nie to było intencją pisarza, ale...

Krzysztof Sawicki | 2015-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Hmmm... Co mogę napisać na temat tej książki... Na pewno jest dobrą kontynuacją pierwszej części. Na pewno też bez przeczytania pierwszej części nie ma sensu rozpoczynać tej książki, bo znajomość wydarzeń z pierwszych dni jest konieczna. I ponownie stwierdzam, że nie jest to arcydzieło. Ale chyba nikt nie oczekuje żeby tego typu książki były arcydziełami :-)
"Kryptonim burza" to książka, która podbudowywała "morale narodu". Tutaj opisy bitew morskich też spełniają taką funkcję. Natomiast losy głównego bohatera momentami przypominają mi Franka Dolasa. Tylko w mniej komediowej wersji :-)
I chociaż w książce na sam koniec splot zdarzeń jest niezbyt dla nas dobry, to wciąż jest "otwarta furtka" do następnej części. Tym razem napisał ją inny autor, ale mimo to jestem ciekaw zakończenia historii.

Greyorn | 2015-12-27
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Autor przedstawia ciekawą i całkiem logiczną wizję historii alternatywnej - wystarczyła drobna zmiana w kadrze rządzącej ówczesnymi Niemcami, by zmienić obraz II wojny światowej i "przesunąć" jej wybuch o dwa lata.
Sama historia toczy się w zasadzie dwutorowo - między operacjami na Morzu Bałtyckim, a losami polskiego lotnika, por. Bagińskiego - co pozwala na większą różnorodność w kwestii tempa i miejsca akcji.
Książkę czyta się bardzo szybko, nie dłuży się nadmiernie, opisy są wystarczające (choć nie nadmiernie rozbudowane). Polecam miłośnikom marynistyki i alternatywnej historii II wojny światowej.

Elvis7 | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trochę zawiedziony jestem kontynuacją Odległych rubieży. Autor miał potencjał stworzyć cykl, który będzie pewną odpowiedzią na oficjalną historię naszego kraju. Jednak przesadził tworząc europejskie Pearl Harbor, którego dokonało kilku polskich pilotów. Mimo, że czyta się dobrze jestem lekko zawiedziony. Mam szczere nadzieje, że autor dobrze wykorzysta czas, który ma aby trzecia część była naprawdę dobrym kawałkiem literatury political fiction.
Jako miłośnik historii Polskiej Marynarki Wojennej polecam ta książka to zawsze coś nowego.

xdecoy | 2013-10-06

Z niecierpliwością czekałem na kontynuację. "Operacja Pętla" trzyma poziom wyznaczony przez I tom. Tempo akcji nieco uległo zwolnieniu, pojawił się wątek romantyczny (to akurat można było sobie darować)ale wszystko zostaje nadrobione stroną militarno-batalistyczną książki. Dla miłośników gatunku.