Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Bellona
Asyria, bitwa
historia
Getos

Źródło informacji dla sympatyków bliskowschodniej sztuki walki wypełnia lukę w badaniach nad dziejami wojskowości Starożytnego Wschodu. W ciekawy sposób przedstawiono w nim powstanie sił zbrojnych i działania wojenne państwa asyryjskiego, prowadzące do narodzin imperium. W dobie rywalizacji asyryjsko-chaldejskiej w VIII i VII w p.n.e. Babilon kilkukrotnie przechodził z rąk do rąk. Rządzący nim angażowali się w antyasyryjskie spiski, a panowanie nad nim stanowiło znaczący element walki o władzę w łonie klasy rządzącej asyryjskiego imperium.
Już zdawało się, że mury Babilony zatrzymają niepokonaną armię asyryjską... Chaldejczykom zabrakło jednak nie woli walki, a... żywności. Ceny jęczmienia osiągnęły niebotyczny pułap, lecz i tak nie można go było dostać. Na ulicach i placach poniewierały się ciała, których nie miał kto grzebać. Miasto padło wzięte głodem. Wtedy dokonano rzezi. Nie oszczędziłem mieszkańców, ani starych, ani młodych. Ich zwłokami pokryłem całe dzielnice. Splądrowałem i zniszczyłem, domy od fundamentów po dachy strawił ogień. Poprzez środek miasta wykopałem kanały, zatopiłem to miejsce wodą, budynki obróciłem wniwecz aż do fundamentów. Zniszczyłem (Babilon) bardziej niż to uczynił potop, chełpił się Sanherib.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Arturion | 2016-12-17

Piotr Biziuk znów zdobył się na ciekawą popularną książkę. Ciężko spodziewać się, iżby tak mała książka wyczerpała temat. No więc mamy wszystko to, co czytelnik nie obeznany ze starożytną Babilonią powinien otrzymać bez przekłamań.
Sądzę, iż już teraz nikt Sargona nie pomyli z Sauronem. A też Asurbanipal czy też Nabuchodonozor nie będą imionami nazbyt obcymi i nie do zapamiętania.
Bo to w końcu historia korzeni naszej cywilizacji, czasów, gdy kształtowała się nasza praosobowość prawna.
Wiadomo, autor nie dotarł do żadnych nowych tabliczek klinowych, ale to co wie, przekazał atrakcyjnie i - mam powody sądzić - solidnie.

awesta | 2013-10-26
Przeczytana: 26 października 2013

Jedna dodatkowa gwiazdka za wypełnienie luki dla jakże ciekawego, a jakże niedocenianego (o czym sam autor przyznaje na koniec) okresu historii. Samo przyporządkowanie tej pozycji do serii historyczne bitwy może być nieco mylące, bo treść dotyczy długiego konfliktu pomiędzy Asyrią a chaldejska Babilonią. Niemniej i tak miło po powtarzanych jak mantra bataliach z okresu napoleońskiego i II WŚ zatopić się w realiach bardziej egzotycznych. Szkoda tylko, że Pan Biziuk uciął wątek w tak dziwnym momencie. Nie pokusił się chociażby o krótki przedstawienie upadku Asyrii po śmierci Asurbanipala, datę w tytule (a co za tym idzie i wątek) przesunąć mógł do roku 539 p.n.e. Skoro przedstawił genezę miasta od czasów najdawniejszych, to i skończyć mógł na cezurze nieco bardziej sensownej.

Mateusz | 2018-12-16
Lepidus | 2018-10-05