Ikar

Okładka książki Ikar Jan Józef Szczepański
Okładka książki Ikar
Jan Józef Szczepański Wydawnictwo: Atext Seria: Piórko powieść historyczna
189 str. 3 godz. 9 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Piórko
Wydawnictwo:
Atext
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
189
Czas czytania
3 godz. 9 min.
Język:
polski
ISBN:
8385893423
Tagi:
Antoni Berezowski zesłańcy XIX wiek
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
674
258

Na półkach: ,

Jan Józef Szczepański doskonałym warsztatem prozaika opisuje historię bardzo młodego człowieka, który wieku nastoletnim doświadczył uczuć patriotycznego uniesienia oraz bitewnego hartu ducha w czasach powstania styczniowego. Ta egzaltacja narodowa młodzieńczego serca została brutalnie zrewidowana realiami geopolitycznymi, gdzie imperialna Rosja niejako przy okazji innych wojen zdławiła nadwiślańską insurekcję. W tym miejscu przyszedł czas zapłaty dla naszego bohatera, czyli upokorzenie kapitulacji i życie emigranta na obcym chlebie. Młody Polak niespecjalnie adaptuje się do nowego życia jako spauperyzowanego niewykfalifikowanego cudzoziemskiego robotnika we Francji. Ucieka od rzeczywistości w świat rozmyślań o beznadziejności ówczesnej polskiej sprawy narodowej. Na kartach książki pojawia się też bohater, którzy służy do przedstawienia ówczesnych poglądów syndykalistycznych oraz anarchistycznych występujących w ruchu lewicowym. Konkluzja sprowadzała się do tego, że każde państwo to nic innego jak aparat ucisku, monarchowie i politycy to uosobienie tyrani z którą trzeba walczyć. Wydaje się że najprościej zlikwidować autokrację po przez eliminację autokratora, którego najbardziej jaskrawą emanacją jest car. Filozofię tą można zamknąć w haśle, że nie jest zbrodnią zabicie zbrodni.
Szczepański, który dobrze operował językiem francuskim dość obwicie starał się przedstawiać realia epoki Francji za czasów cesarza Napoleona III. A nie było to proste zadanie ze względu na niewielkie rozmiary książki. Już po lektorze ze zdziwieniem odkryłem, że nie była to zmyślona historia tylko zbeletryzowane fakty o życiu i czynie syna szlacheckiego rodu z Wołynia - Antoniego Berezowskiego.
Szkoda, że nie mamy powieści poświęconej innemu polskiemu zamachowcowi na cara Aleksandra II Ignacego Hryniewieckiego. W tym przypadku zamachowiec dopiął swego i zabił bombą autokratora. Dramaturgii dodaje fakt, że od tej samej bomby zginął sam zamachowiec. Zastanawia mnie dlaczego ta postać jest całkowicie zapomniana. Zamiast tego mamy mickiewiczowskiego Konrada czy słowackiego Kordiana, którzy tylko roją sobie i to na kartach literackich dzieł ten desperacki czyn. W czasach komunistycznych Hryniewicki był niedopuszczalny, bo był dowodem na to, żem można się z sukcesem targnąć na wszechmocną władzę i to nie ważne jakiej jest proweniencji. A takiej tezy system komunistyczny nie dopuszczał. W czasach wolnej Polski też zamachowiec Hryniewiecki jest passe z tych samych powodów oraz dla tego że był internacjonalistycznym – czytaj międzyludzkim – rewolucjonistą a to już nie jest zgodne z aktualną poprawnością polityczną.

Jan Józef Szczepański doskonałym warsztatem prozaika opisuje historię bardzo młodego człowieka, który wieku nastoletnim doświadczył uczuć patriotycznego uniesienia oraz bitewnego hartu ducha w czasach powstania styczniowego. Ta egzaltacja narodowa młodzieńczego serca została brutalnie zrewidowana realiami geopolitycznymi, gdzie imperialna Rosja niejako przy okazji innych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
50
567

Na półkach:

Antoni Berezowski - 20-letni były powstaniec styczniowy 1863 r. z Awratynia na kresach jest głównym bohaterem książki. Postać autentyczna, historia prawdziwa napisana przepiękną literacką polszczyzną (aż chce się słuchać - lektor Ksawery Jasieński nie do przecenienia). Wkrótce sięgnę po drugą część opisu dziejów młodego Antoniego.

Antoni Berezowski - 20-letni były powstaniec styczniowy 1863 r. z Awratynia na kresach jest głównym bohaterem książki. Postać autentyczna, historia prawdziwa napisana przepiękną literacką polszczyzną (aż chce się słuchać - lektor Ksawery Jasieński nie do przecenienia). Wkrótce sięgnę po drugą część opisu dziejów młodego Antoniego.

Pokaż mimo to

avatar
44
7

Na półkach:

Szczepański opowiada historię młodzieńca, który stracil wszystko, a nadal za najwyższą wartość uważa ojczyznę. Przedstawia obraz polskiej emigracji, problemów inteligencji i zwykłych ludzi, jak Antoni berezowski. Lektura czasami się wydluzala, ale ostatecznie nie uważam ten czas za stracony. Szkoda tylko, że weszłam na lubimyczytac.pl, a tu dowiedziałam się, jak kończy się cała dulogia,pomimo tego że przeczytałam dopiero pierwsza część. Także nie-dziekuje.
Do wszystkich zainteresowanych książka- przeczytajcie, ma tylko 189 stron.

Szczepański opowiada historię młodzieńca, który stracil wszystko, a nadal za najwyższą wartość uważa ojczyznę. Przedstawia obraz polskiej emigracji, problemów inteligencji i zwykłych ludzi, jak Antoni berezowski. Lektura czasami się wydluzala, ale ostatecznie nie uważam ten czas za stracony. Szkoda tylko, że weszłam na lubimyczytac.pl, a tu dowiedziałam się, jak kończy się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
752
299

Na półkach: , , ,

zapraszam do polubienia naszego bloga z recenzjami książek
https://oczymszumiakartki.wordpress.com/

zapraszam do polubienia naszego bloga z recenzjami książek
https://oczymszumiakartki.wordpress.com/

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    13
  • Chcę przeczytać
    5
  • Posiadam
    3
  • ABC Lista
    1
  • PRZESŁUCHANE
    1
  • Literatura polska
    1
  • 2011
    1
  • Chcę przeczytać (mniej pilne)
    1
  • Jan Józef Szczepański
    1
  • Audioteka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ikar


Podobne książki

Przeczytaj także