Kryształowa pustynia

Tłumaczenie: Hanna Jankowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dookoła świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
The Crystal Desert
83-7079-670-2
Agata

Unikalne w literaturze faktu kompendium o morskiej Antarktyce. Ogromna wiedza i talent pisarski autora - wspaniałe opisy przyrównać można do obrazów malarskich wysokiej próby - a także jego niezwykłe przeżycia w czasie trzech letnich pór spędzonych na tym kontynencie sprawiają, że od lektury książki trudno się oderwać.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: ksiazkitaurus.bytom.pl

Dociekliwy_Kotek | 2014-02-17
Przeczytana: styczeń 2014

Nie była to najłatwiejsza ani najprzyjemniejsza lektura z gatunku beletrystyki podróżniczej, na co liczyłam - ale na pewno była to jedna z ciekawszych książek popularnonaukowych o Antarktydzie, jakie miałam w rękach. Oczywiście, i tu musiał się znaleźć obszerny rozdział poświęcony wyprawom badawczym i naukowym na Szósty Kontynent, ale autor przedstawia je z punktu widzenia naukowca, a nie łowcy przygód: pisze przede wszystkim o zniszczeniach, jakich dokonała ludzka aktywność w rejonach polarnych. To właśnie środowisko naturalne, a nie człowiek, jest bohaterem tej książki - od najmniejszych jednokomórkowych organizmów i drobniutkich bezkręgowców po olbrzymie walenie z ich tajemniczą mową i zwyczajami, od niezwykle odpornych, długowiecznych porostów do skamieniałości wielkich buków. Książka Campbella, jak chyba żadna inna do tej pory, ukazuje Antarktydę nie jako wyzwanie dla człowieka i miejsce, gdzie należy walczyć z siłami natury, ale jako unikatowe w dziejach Ziemi miejsce,...

Łukasz | 2013-06-06
Przeczytana: czerwiec 2013