Estetyka fotografii : strata i zysk

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horyzonty nowoczesności". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
Esthétique de la photographie : la perte et le reste
97883-242-0668-1
fotografia, estetyka
sztuka
Marcin Triebs

Książka François Soulages'a szkicuje kontury nowej estetyki fotografii, stawiając pytanie o status fotografii jako sztuki. Wychodząc z założenia, że fotografia nie odwzorowuje bezpośrednio rzeczywistości, lecz ją kreuje, autor stara się stworzyć nowy słownik estetyczny, odwołujący się głównie do filozofii i psychoanalizy. Refleksji teoretycznej towarzyszą interesujące interpretacje poszczególnych dzieł, w związku z czym książkę czytać można zarówno jako rozprawę teoretyczną, jak i świadectwo estetycznej wrażliwości. Koncentruje się ona wokół trzech głównych problemów: Jaka jest relacja między fotografią a rzeczywistością? Czym charakteryzuje się dzieło fotograficzne jako autonomiczne dzieło sztuki? Co sprawia, że sztuka fotograficzna znalazła się ostatnio w samym centym sztuki współczesnej?

[Universitas, 2007]

UKmiś | 2017-04-03

Naprawdę bardzo dobra pozycja. Nie tylko dobrze opisała to, co opisać miała ale i spełniła ważną rolę edukacyjną. Solidny tekst. Nie nudzi, rozpala w czytającym ogień twórczy. Otwiera oczy i zachęca do dalszego zgłębiania tematu.
7/10

czerni | 2015-01-12