Metody i teorie historii sztuki

Wydawnictwo: Universitas
Methods and theories of art history
97883-242-0937-8
sztuka, historia
sztuka
Celaeno

Książka ta - z założenia - jest jedynie punktem wyjścia do poznania teorii stosowanych we współczesnej historii sztuki. Prezentując wybrane, najczęściej stosowane dziś teoretyczne podejścia, książka ta ma na celu wskazywać różnorodne kierunki współczesnej historii sztuki. Nie jest to tylko synteza różnorakich metod, ale możliwie jak najpełniejsze przedstawienie polemik, kontrowersji i wykluczających się niekiedy punktów widzenia. Historyczno-artystyczne teorie są przedmiotem ciągłych, intensywnych, często żarliwych dyskusji. Raz sformułowane nie są na zawsze ustalonymi twierdzeniami, lecz podlegają nieustannym modyfikacjom. Kto będzie korzystał ze wskazówek zawartych w tej książce? Czytelnikami książki będą przede wszystkim studenci historii sztuki. Studenci zainteresowani praktycznym stosowaniem wiedzy historyczno-artystycznej. Studenci, których nie zadowala automatyczne rozpoznawanie dzieł na przeźroczach.

Sandra | 2016-01-15

Jest to chyba jedyna książka, która zwiera omówienie wszystkich metod badawczych historii sztuki. Większość metod opisana jest przystępnie i można szybko zrozumieć na czym polegają, ale są też takie rozdziały, które kompletnie nic nie wnoszą. Dla mnie jest to książka "na początek", żeby poznać ogólne założenia, które muszą być uzupełnione inną lekturą i w takim znaczeniu jest bardzo dobra.

Gabrielle | 2015-03-08

Wszystkie najważniejsze współczesne metody badania sztuki "w pigułce" podane w sposób przystępny i zwięzły.

Zmora | 2015-09-26

Bardzo pobieżne omówienie najważniejszych teorii interpretacyjnych. Dobra pozycja jako wstęp do poznawania tychże, okaże się więc pomocna dla studentów różnych kierunków humanistycznych (filologii, kulturoznawstwa, czy filozofii, nie tylko historii sztuki), jednak nie zwolni z konieczności zgłębiania poszczególnych zagadnień w innych źródłach.

Najmocniejszym punktem tej pozycji jest rozdział poświęcony wykorzystaniu teorii przy pisaniu prac.

comafan | 2013-05-25

Badzo mi się ta książka podoba. Syntetycznie zostały w niej zaprezentowane wszystkie najważniejsze kierunki badawcze historii sztuki. Najważniejszy jest dla mnie doskonały rozdział o semiotyce.

Karioka | 2016-06-02
kimonko | 2015-10-23