Czego nas uczy Leszek Kołakowski

Wydawnictwo: Czarne
978-83-7700-002-1
Olena

Czego nas uczy Leszek Kołakowski to biografia myśli naszego wielkiego filozofa, napisana przez profesora Marcina Króla, historyka idei, ucznia Kołakowskiego a potem jego przyjaciela. W tej książce Marcin Król opisuje Kołakowskiego i jako człowieka, z całym jego ciepłem, ironią, dziwactwami. Rozdziały pełne anegdot, opisu zachowań, sytuacji. Ale jest to też książka - przewodnik. Przewodnik po najważniejszych dziełach Kołakowskiego, w sposób przystępny tłumacząca jego tezy i myśli filozoficzne. Czego nas uczy Leszek Kołakowski to lektura obowiązkowa dla każdego myślącego człowieka.

Pazaak | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Treść: 9
Forma: 9

Olaf | 2012-09-06
Przeczytana: 06 września 2012

Pan profesor Król próbował dokonać ŚCIĄGAWKI z Leszka Kołakowskiego. Pochwalił się, że poczytał, przez tego napisanych CEGŁÓWEK kilka, że w ogóle mądry to był człowiek, a filozofia w Polsce - dogorywa. No cóż rzec? Tak, ale pana profesora Króla filozofa nie znam, znam za to publicystę Króla, który w języku potocznym, wulgarnym i prymitywnym przebiera sobie bez mniejszej swawoli niż moje pod blokowe ziomy. Więc może panie profesorze, w porządku ukazywania wad świata polskiej nauki, może pierwej spojrzeć na swoje zaniedbania w świecie szeroko pojętej publicystyki? Bo ja np. po poczytaniu pana felietonów wprostowych złapałem za tą książkę, tylko dlatego, że piszę o Kołakowskim i grupuje teksty. Swoją drogą nic nowego się nie dowiedziałem. A pana teksty bym, o ile w ten sposób konstruuje, to bym nie polecił, bo ten który tu omawiam jest lichy i marny.

Jod | 2011-06-28
Na półkach: Filozofia, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2011

Dużo informacji o samym Kołakowskim i powodach, dlaczego uprawiał taką filozofią. O samej jego filozofii niewiele i bardzo skrótowo.

mefisto81 | 2016-10-15
Bałucki | 2015-09-05