rozwiń zwiń

Ptaszyna

Okładka książki Ptaszyna
Dezső Kosztolányi Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Nowy Kanon literatura piękna
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nowy Kanon
Tytuł oryginału:
Pacsirta
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2011-06-03
Data 1. wyd. pol.:
2011-06-03
Data 1. wydania:
1996-01-01
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374149839
Tłumacz:
Andrzej Sieroszewski
Tagi:
literatura węgierska xx wiek
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
458 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1419
86

Na półkach: ,

... I NIE OPUSZCZĘ WAS AŻ DO ŚMIERCI
W psychologii znane jest zjawisko opisane jako syndrom pustego gniazda, związane z opuszczeniem przez odchowane dzieci rodzinnego domu. U rodziców w tym czasie może pojawić się duży stres związany z tym odejściem, odczuwają oni pustkę, zagubienie i utratę sensu swojego życia.
Co jednak dzieje w rodzinie gdy pociecha, w odpowiednim czasie, nie wyfrunie z domu i przejmie kontrolę nad gniazdem rodziców, o tym właśnie jest książka Kosztolanyiego, w której tytułowa Ptaszyna, z uwagi na swą brzydotę, nie ma szansy na zamążpójście i stworzenie własnej rodziny.
Pieszczotliwie nazywana przez otoczenie Ptaszyna, to 35-letnia kobieta rozpaczliwie szukającą akceptacji otoczenia, jej silna potrzeba miłości i instynkt macierzyński, realizują się wobec rodziców, których postrzega jako potrzebujących opieki staruszków. Ptaszyna narzuca otoczeniu porządek dnia, sposób żywienia, wybór rozrywek i towarzystwa, a rodzice, z miłości do córki, akceptują te swoiste zasady życia zakonnego.
Sytuacja zmienia się gdy Ptaszyna wyjeżdża na tygodniowe wakacje, zostawiając rodzicom tzw. „wolną chatę”. Para powraca do lat swej szczęśliwej aktywności i jak narkoman na głodzie rzuca się w wir małomiasteczkowego życia towarzyskiego, korzystając z niezdrowych restauracyjnych posiłków, robiąc luksusowe zakupy, odwiedzając operę, oddając się hazardowi i pijaństwu. Przeżycia tego „tygodnia rozpusty” uświadamiają im smutek monotonnej egzystencji i skalę wyrzeczeń w imię dobra latorośli. Córka jest jak huba na drzewie, grzyb, który z jednej strony niszczy wizerunek całej rodziny, a z drugiej podobno posiada właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne co chroni rodzinę przed degradacją, ponadto jako pasożyt nie jest w stanie przeżyć poza organizmem żywiciela.
Życie Ptaszyny to ciąg upokorzeń i powolnej rezygnacji, jej samotność i rozpacz jest uzasadniona i nieodwracalna, z czego bohaterka zdaje sobie sprawę i tylko ze względu na rodziców nie załamuje się i prowadzi grę pozorów. Egzystuje w społeczeństwie, które potrafi wybaczyć wiele: pijaństwo, łajdactwo, niewierność, przemoc domową, ale nie akceptuje kobiety brzydkiej i jednocześnie moralnej.
W powieści ukazana jest jeszcze jedna zbiorowa ofiara jaką jest małomiasteczkowa społeczność, wiodąca żywot wesoły i hulaszczy, ale ostatecznie zupełnie płaski i pozbawiony sensu.
„Ptaszynę” można odczytywać na wielu płaszczyznach, w tym jako obraz narodu, dla mnie jest to przede wszystkim dramat rodziny i samotność jednostki w świecie postrzegającym człowieka przez pryzmat wyglądu. O tym, że powieść nadal jest aktualna świadczą statystyki, prawie połowa polskich dwudziestolatków mieszka nadal z rodzicami i nie zamierza się usamodzielnić. W świecie zachodniej cywilizacji rośnie nowe plemię bezrobotnych singli, żyjących na rachunek rodziców.

... I NIE OPUSZCZĘ WAS AŻ DO ŚMIERCI
W psychologii znane jest zjawisko opisane jako syndrom pustego gniazda, związane z opuszczeniem przez odchowane dzieci rodzinnego domu. U rodziców w tym czasie może pojawić się duży stres związany z tym odejściem, odczuwają oni pustkę, zagubienie i utratę sensu swojego życia.
Co jednak dzieje w rodzinie gdy pociecha, w odpowiednim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    747
  • Przeczytane
    555
  • Posiadam
    136
  • Literatura węgierska
    23
  • Ulubione
    17
  • 2014
    11
  • Chcę w prezencie
    8
  • Teraz czytam
    7
  • 2013
    7
  • 2011
    7

Cytaty

Więcej
Dezső Kosztolányi Ptaszyna Zobacz więcej
Dezső Kosztolányi Ptaszyna Zobacz więcej
Dezső Kosztolányi Ptaszyna Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także