Lubimyczytać.pl to:

wydawnictwo
RYTM Agencja
typ
papier
7.28 (1933 ocen i 80 opinii)

Opis książki

Opowiadania o genialnym detektywie-amatorze, który potrafił rozwikłać najbardziej skomplikowane zagadki kryminalne. W ściganiu przestępców pomagała Sherlockowi Holmesowi sztuka dedukcji, znajomość psychologii, chemii, prawa, literatury sensacyjnej, policyjne kroniki wypadków oraz nieodłączna fajka, a czasami gra na skrzypcach. Mając nieprzeciętną sprawność fizyczną wychodził cało z najgorszych opresji. Perypetie detektywa poznajemy dzięki pamiętnikom zapisanym przez jego przyjaciela, doktora Watsona.
Opowiadania:

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Jagoda | 2013-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2013

To moje pierwsze spotkanie z Sherlockiem Holmesem i jestem przy tym zachwycona! Wyjątkowa osobowość głównej postaci mnie zaintrygowała!
Gorąco polecam, warto poświęcić cenny czas na tę lekturę.

Czytałam te opowiadania prawie 30 lat temu, ale wciąż dokładnie pamiętam intrygę, na której opiera się "Zabójstwo przy moście". Pozostałe dwa utwory już nieco zatarły się w mojej pamięci, ale wkrótce zapewne je odświeżę, bo zamierzam wrócić do kryminałów Artura Conan Doyle'a.
Namiętnie czytywałam je jako nastolatka, zachwycając się nieprzewidywalną fabułą i pomysłowością oraz logiką autora. Urzekał mnie też mroczny klimat dziewiętnastowiecznych zamków i pałaców, spowitych mgłami uliczek Londynu, tajemniczych bagnisk i wrzosowisk prowincji...
Takich lektur się nie zapomina!

blaszanyzegarek | 2010-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2010

Rozwiązywanie zagadek za pomocą dedukcji i uważnej obserwacji, jest samo w sobie nieziemskie. Sherlock jest kimś wyjątkowym, mieszanką tajemniczości i inteligencji. Watson jest jego oddanym przyjacielem i kompanem, który z wielką chęcią i ogromną przyjemnością pomaga mu w wielu sprawach.

Książkę czyta się przyjemnie i lekko. Doskonała dla osób, które lubią tajemnicę oraz z wielką chęcią czekają na niezwykłe wyjaśnienia.

Jenny_89 | 2010-04-20

Jest to moje pierwsze spotkanie z Sherlockiem Holmesem i jestem mile zaskoczona... Metoda dedukcji, którą posługuje się Holmes polega głównie na dokładnym obserwowaniu rzeczywistości, wyciąganiu na ich podstawie logicznych wniosków i dostrzeganiu tego czego 'zwykli' ludzie nie widzą... Żałuję tylko, że dopiero teraz zetknęłam się z tym detektywem...

Wkp | 2012-09-17
Przeczytana: 16 września 2012

Przygody Sherlocka Holmesa to rzecz kultowa i fakt, ze zapoznałem się z nią tak późno jest wręcz niewybaczalnym błędem. Ale nadrobiłem już tą zaległość i z czystym sercem mogę powiedzieć: warto było zasiąść do lektury. Nie jest to może książka wielka, nie jest też szczególnie wybitnie napisana (niewiele w niej opisów, a całość opiera się głównie na dialogach), ale spełnia swe zadanie dostarczenia przyjemnej i zaskakującej rozrywki.

Sam wybór tekstów też uważam za dobry, bo stanowi przekrój przez losy Sherlocka i Watsona i kończy się legendarny6m już opowiadaniem "Ostatnia zagadka", w którym żegnamy się z głównym bohaterem.

Tak więc warto, szczególnie dla opowiadania "Urzędnik Pickroft", które stanowi absolutną perełkę.

bibliofilka | 2011-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2011

Nigdy nie miałam okazji, aby przeczytać ową książkę. I parę dni temu zobaczyłam ją w Empiku, i jakoś tak się skusiłam.

Zbiór tych 12 opowiadań po raz pierwszy został wydany w 1892, ale postać Sherlocka Holmesa znana była już wcześniej z powieści "Studium w szkatułce" i "Znak czterech".

W "Przygodach Sherlocka Holmesa" narratorem jest doktor Watson - przyjaciel i towarzysz w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Nie mieszka już z nim przy Baker Street, ma już żonę, prowadzi praktykę lekarską, ale nader często odwiedza swojego przyjaciela pomagając mu w rozwiązywaniu zagadek. Do tego prowadzi kronikę, gdzie spisuje wszystkie skomplikowane przypadki kryminalne. A klientów im nie brakuje. Przy Baker Street pojawiają się ludzie o przeróżnej profesji i statusie materialnym. Holmes i dr Watson pomagają królowi Bohemii, arystokratom, plebejuszom i wielu innym.

Ale przejdźmy do głównego bohatera. Sherlock Holmes. Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o tej postaci. Charakterystyczny pła...

Senyera | 2013-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Zabierałam się do tej książki od ponad roku, a przeczytanie zajęło zaledwie 2 czy 3 dni.
Nota może nie najwyższa, ale książka naprawdę warta polecenia. Doyle stworzył wybitnie zagmatwane i skomplikowane zagadki, które mógł rozwiązać jedynie bohater, którego on sam powołał do istnienia.
Sherlock zadziwia swoją postacią- skryty, tajemniczy, nie okazuje entuzjazmu nawet, kiedy jest już na ostatnim etapie rozwiązywania zagadki. Jednakże czasami potrafi być naprawdę czuły i zatroskany, choć tej części swojej osobowości zazwyczaj nie ujawnia.
Coś co powinno być plusem książki, ale mi niestety trochę przeszkadzało: powieść pisana jest w formie dziennika dr Watsona, a zatem narrator występuje tu w pierwszej osobie, co czasami mnie myliło podczas czytania. Jednakże taki drobiazg nie mógłby zaważyć na ocenie całego dzieła ;)

Veronique | 2014-02-02
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Zdecydowanie najlepszy zbiór opowiadań z detektywem-amatorem w roli głównej!

Przyznam szczerze, że zagłębiając się coraz bardziej w przygody Sherlocka Holmesa oraz jego najlepszego przyjaciela Doktora Watsona nabieram pewności o tym, że sir Doyle był geniuszem. Same pomysły na przebieg zbrodni, rozumowanie Holmesa, przekonują mnie o tym, że autor miał w głowie mnóstwo niesamowitych idei, które prawidłowo wykorzystywał. Byłam zaskoczona tym, jak – wydająca się na samym początku – błaha sprawa potrafi mieć ogromne znaczenie i jak można ją rozwiązać. A momentami rozwiązanie nie było aż takie proste, jak mogłoby się wydawać. Czasem nawet najbłahsza sprawa wymaga większego zainteresowania.

Nadal podoba mi się także to jak zostały wykreowane postacie. Sherlock Holmes to człowiek o wielu umiejętnościach (czy także uzależnieniach). Często wydawał się być oschły, zimny i irytujący, ale poświęcał swojej pracy wiele uwagi. Był temu oddany – i to widać na każdym kroku. Za to w Doktorze Watsonie...

Sabcia100 | 2012-10-08
Przeczytana: 08 października 2012

Bardzo dobry zbiór 12 niezwykłych opowiadań o przygodach Sherlocka Holmesa i jego oddanego przyjaciela Watsona.

Najbardziej do gustu przypadło mi chyba pierwsze opowiadanie pt. "Niezwykła kobieta" (gdzie indziej może być tytułowane jako "Skandal w Czechach") o Irenie Adler - niezwykle przebiegłej kobiecie, której w ostateczności udało się przechytrzyć Sherlocka Holmesa.

Oczywiście w zbiorze znajdują się też inne, równie dobre opowiadania, ale trudno byłoby je tutaj wszystkie streścić, nie chcąc jednocześnie przedłużać.

Ogólnie mówiąc: polecam wszystkim! A dla fanów słynnego detektywa pozycja wręcz obowiązkowa.

Beatriz_Aguilar | 2013-11-18
Na półkach: Otrzymane :), Przeczytane
Przeczytana: 07 listopada 2013

Uwielbiam Sherlocka Holmesa wykreowanego przez Roberta Downey Juniora w filmowych adaptacjach Guya Ritche, uwielbiam serialowego Sherlocka, w którego wcielił się Benedict Cumberbatch, powinnam zatem uwielbiać także pierwowzór Sherlocka stworzony przez A. Conana Doyle'a, bo przecież gdyby nie postać literacka, nie powstałyby wspomniane przeze mnie postacie filmowe.
Po lekturze "Przygód..." przyznaję, że książkowy Sherlock również bardzo przypadł mi do gustu. Co więcej! Z marszu awansował do grona moich ulubionych bohaterów literackich!
Nie zamierzam powielać opinii innych czytelników, z którymi w zdecydowanej większości się zgadzam. Dodam tylko jedno: klasyka literatury po raz kolejny obroniła się sama!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto