Okładka książki Przygody Sherlocka Holmesa

wydawnictwo
RYTM Agencja
typ
papier
7,33 (2305 ocen i 105 opinii)

Opis książki

Opowiadania o genialnym detektywie-amatorze, który potrafił rozwikłać najbardziej skomplikowane zagadki kryminalne. W ściganiu przestępców pomagała Sherlockowi Holmesowi sztuka dedukcji, znajomość psychologii, chemii, prawa, literatury sensacyjnej, policyjne kroniki wypadków oraz nieodłączna fajka, a czasami gra na skrzypcach. Mając nieprzeciętną sprawność fizyczną wychodził cało z najgorszych opresji. Perypetie detektywa poznajemy dzięki pamiętnikom zapisanym przez jego przyjaciela, doktora Watsona.
Opowiadania:

Polecamy

Opinie czytelników
książek: 1969
Kalissa | 2014-08-03

"Całe moje życie stanowi jeden wielki wysiłek, aby uciec przed banałem egzystencji." - z opowiadania pt. "Liga Rudzielców"

Zaczyna się od "Skandalu w Bohamii". Opowiadanie to bardzo lubię, bo wprowadza sprytną i czarującą postać Irene Adler. I przyjemnie było przeczytać – że tak zadufany w sobie Sherlock – ze zdumieniem odkrył, że został „wyrolowany”:)

Opowiadania opisują przygody Watsona i Sherlocka – już po małżeństwie Watsona. I uśmiechałam się – kiedy Watson usprawiedliwiał sam siebie lub kiedy usprawiedliwiał się przed żoną – że pójdzie zobaczyć się z Holmesem:) Bardzo ładnie obrazuje to – jak bardzo tęsknił za prowadzeniem spraw detektywistycznych i za tym dreszczykiem emocji – kiedy wspólnie z Holmesem ścigali zbrodniarzy.

W opowiadaniach – wyraźnie widać także, jak bardzo Sherlock lubił Watsona i że zwyczajnie za nim tęsknił – zawsze tak fajnie go namawiał, aby został czy przyjechał i przyjrzał się sprawie, chociaż samodzielnie także potrafiłby...

Jagoda | 2013-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2013

To moje pierwsze spotkanie z Sherlockiem Holmesem i jestem przy tym zachwycona! Wyjątkowa osobowość głównej postaci mnie zaintrygowała!
Gorąco polecam, warto poświęcić cenny czas na tę lekturę.

Czytałam te opowiadania prawie 30 lat temu, ale wciąż dokładnie pamiętam intrygę, na której opiera się "Zabójstwo przy moście". Pozostałe dwa utwory już nieco zatarły się w mojej pamięci, ale wkrótce zapewne je odświeżę, bo zamierzam wrócić do kryminałów Artura Conan Doyle'a.
Namiętnie czytywałam je jako nastolatka, zachwycając się nieprzewidywalną fabułą i pomysłowością oraz logiką autora. Urzekał mnie też mroczny klimat dziewiętnastowiecznych zamków i pałaców, spowitych mgłami uliczek Londynu, tajemniczych bagnisk i wrzosowisk prowincji...
Takich lektur się nie zapomina!

Redcherry | 2014-09-11
Przeczytana: 08 września 2014

Śledztwa w pigułce – tak bym, określiła ten zbiór opowiadań. Myślę, że nie muszę nikomu przedstawiać Sherlocka Holmesa ani jego wiernego przyjaciela i kompana doktora Watsona. Jest to para charakterystyczna, niewątpliwie dopełniają się nawzajem. Można się z nimi świetnie bawić a ich dialogi bywają barwne. Idealna książka dla fanów tej dwójki. Czytając możemy zauważyć jak pracuje słynny detektyw i na co zwraca uwagę nie tylko podczas śledztwa, ale już na samym początku podczas rozmowy z klientem. Dodatkowym atutem jest klimat panujący w tych opowiadaniach. Dla kogoś, kto lubi filmy i gry ze słynnym Holmesem ta książka jest jak wisienka na torcie. Tak mi się spodobała ta książka, że postanowiłam kupić inne. Już czekają na półce. Muszę przyznać, że apetyt rośnie w trakcie czytania.

Jenny_89 | 2010-04-20

Jest to moje pierwsze spotkanie z Sherlockiem Holmesem i jestem mile zaskoczona... Metoda dedukcji, którą posługuje się Holmes polega głównie na dokładnym obserwowaniu rzeczywistości, wyciąganiu na ich podstawie logicznych wniosków i dostrzeganiu tego czego 'zwykli' ludzie nie widzą... Żałuję tylko, że dopiero teraz zetknęłam się z tym detektywem...

blaszanyzegarek | 2010-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2010

Rozwiązywanie zagadek za pomocą dedukcji i uważnej obserwacji, jest samo w sobie nieziemskie. Sherlock jest kimś wyjątkowym, mieszanką tajemniczości i inteligencji. Watson jest jego oddanym przyjacielem i kompanem, który z wielką chęcią i ogromną przyjemnością pomaga mu w wielu sprawach.

Książkę czyta się przyjemnie i lekko. Doskonała dla osób, które lubią tajemnicę oraz z wielką chęcią czekają na niezwykłe wyjaśnienia.

patusia_dorota | 2014-05-20
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 28 marca 2014

Na naszej planecie jest wielu ludzi, którzy są znani na całym świecie, a to dzięki swoim dokonaniom, aktorskim, muzycznym, naukowym, sportowym... W literaturze również trafiają się tacy bohaterowie. Znani, kultowi, każdy o nich słyszał. A o jednym z nich mam zamiar napisać dzisiaj.

Warto dodać, że bohater ten jest detektywem, mieszka w Anglii, a jego najlepszym przyjacielem jest doktor John Watson. Teraz już chyba każdy się domyśla o kogo chodzi. Oczywiście, dziś chciałam przybliżyć Wam sylwetkę detektywa wszech czasów Sherlocka Holmesa. Niedawno przeżyłam moje pierwsze z nim spotkanie, a miało ono miejsce podczas oglądania nowego serialu „Sherlock”, serial zachęcił mnie do zapoznania się z książkowym pierwowzorem. I tak oto sięgnęłam po „Przygody Sherlocka Holmesa” autorstwa sir Arthura Conan Doyla.

Wypożyczona przeze mnie wersja przygód składała się z 12 opowiadań, które łączyły się jedynie postaciami Sherlocka i Watsona, jednak poruszały rożne tematy. W większości z nich Sherlock...

Beatriz_Aguilar | 2013-11-18
Na półkach: Otrzymane :), Przeczytane
Przeczytana: 07 listopada 2013

Uwielbiam Sherlocka Holmesa wykreowanego przez Roberta Downey Juniora w filmowych adaptacjach Guya Ritche, uwielbiam serialowego Sherlocka, w którego wcielił się Benedict Cumberbatch, powinnam zatem uwielbiać także pierwowzór Sherlocka stworzony przez A. Conana Doyle'a, bo przecież gdyby nie postać literacka, nie powstałyby wspomniane przeze mnie postacie filmowe.
Po lekturze "Przygód..." przyznaję, że książkowy Sherlock również bardzo przypadł mi do gustu. Co więcej! Z marszu awansował do grona moich ulubionych bohaterów literackich!
Nie zamierzam powielać opinii innych czytelników, z którymi w zdecydowanej większości się zgadzam. Dodam tylko jedno: klasyka literatury po raz kolejny obroniła się sama!

Senyera | 2013-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Zabierałam się do tej książki od ponad roku, a przeczytanie zajęło zaledwie 2 czy 3 dni.
Nota może nie najwyższa, ale książka naprawdę warta polecenia. Doyle stworzył wybitnie zagmatwane i skomplikowane zagadki, które mógł rozwiązać jedynie bohater, którego on sam powołał do istnienia.
Sherlock zadziwia swoją postacią- skryty, tajemniczy, nie okazuje entuzjazmu nawet, kiedy jest już na ostatnim etapie rozwiązywania zagadki. Jednakże czasami potrafi być naprawdę czuły i zatroskany, choć tej części swojej osobowości zazwyczaj nie ujawnia.
Coś co powinno być plusem książki, ale mi niestety trochę przeszkadzało: powieść pisana jest w formie dziennika dr Watsona, a zatem narrator występuje tu w pierwszej osobie, co czasami mnie myliło podczas czytania. Jednakże taki drobiazg nie mógłby zaważyć na ocenie całego dzieła ;)

Wkp | 2012-09-17
Przeczytana: 16 września 2012

Przygody Sherlocka Holmesa to rzecz kultowa i fakt, ze zapoznałem się z nią tak późno jest wręcz niewybaczalnym błędem. Ale nadrobiłem już tą zaległość i z czystym sercem mogę powiedzieć: warto było zasiąść do lektury. Nie jest to może książka wielka, nie jest też szczególnie wybitnie napisana (niewiele w niej opisów, a całość opiera się głównie na dialogach), ale spełnia swe zadanie dostarczenia przyjemnej i zaskakującej rozrywki.

Sam wybór tekstów też uważam za dobry, bo stanowi przekrój przez losy Sherlocka i Watsona i kończy się legendarny6m już opowiadaniem "Ostatnia zagadka", w którym żegnamy się z głównym bohaterem.

Tak więc warto, szczególnie dla opowiadania "Urzędnik Pickroft", które stanowi absolutną perełkę.

Załóż konto za darmo!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica