Przygody Sherlocka Holmesa

Cykl: Sherlock Holmes (tom 5)
Wydawnictwo: Algo
The Adventures Of Sherlock Holmes
978-83-89683-42-7
Sherlock Holmes, John Watson
engang

Inne wydania

Pierwsze pełne polskie 9-tomowe wydanie wszystkich książek o Sherlocku Holmesie w nowym (2010) tłumaczeniu Ewy Łozińskiej-Małkiewicz. Przygody Sherlocka Holmesa to zbiór dwunastu opowiadań, w których detektywi z Baker Street rozwiązują różne skomplikowane przypadki kryminalne. Ich drogi krzyżują się m.in. z Ireną Adler, arystokratami, plebejuszami i innymi ludźmi różnych profesji. W tle...

Łozińskiej-Małkiewicz.
Przygody Sherlocka Holmesa to zbiór dwunastu opowiadań, w których detektywi z Baker Street rozwiązują różne skomplikowane przypadki kryminalne. Ich drogi krzyżują się m.in. z Ireną Adler, arystokratami, plebejuszami i innymi ludźmi różnych profesji. W tle przewija się zło, chciwość, drogocenne klejnoty, zagadkowe morderstwa i żmudne, dedukcyjne dochodzenie do prawdy przez Sherlocka Holmesa.

źródło opisu: Wydawnictwo Algo, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Sherlocka Holmesa i jego przyjaciela Doktora Watsona chyba każdy zna, prawda? Tym razem w formie dwunastu opowiadań, zmierzymy się ze sprawami intrygującymi, które z pozoru wydają się bez rozwiązania... ale od czego jest wielki detektyw?
„Jest pan jakby chirurgiem, który zanim postawi diagnozę, musi poznać wszystkie objawy choroby.”

A ile ty byłbyś w stanie powiedzieć o osobie na podstawie kapelusza? Czy ciebie również irytują osoby, które tylko patrzą, a nie rozumieją? Jak łatwo dowiedzieć się wszystkiego, czego chcesz?
„To właśnie, co wydawało się niewątpliwie czarne, staje się białe i prowadzi do prawdy.”
W tej książce spotykamy się ze studentami, z wielkimi kobietami, monarchią i... w sumie z ludźmi. A z ludźmi zawsze jest ciekawie. Szczególnie w świecie intryg, morderstw i skandali. Dwanaście niezapomnianych opowiadań!!! Musisz to przeczytać!

Bardzo przyjemnie się czytało, do Holmesa jeszcze nie raz wrócę, toż to klasyka kryminału! Polecam!

"Całe moje życie stanowi jeden wielki wysiłek, aby uciec przed banałem egzystencji." - z opowiadania pt. "Liga Rudzielców"

Zaczyna się od "Skandalu w Bohamii". Opowiadanie to bardzo lubię, bo wprowadza sprytną i czarującą postać Irene Adler. I przyjemnie było przeczytać – że tak zadufany w sobie Sherlock – ze zdumieniem odkrył, że został „wyrolowany”:)

Opowiadania opisują przygody Watsona i Sherlocka – już po małżeństwie Watsona. I uśmiechałam się – kiedy Watson usprawiedliwiał sam siebie lub kiedy usprawiedliwiał się przed żoną – że pójdzie zobaczyć się z Holmesem:) Bardzo ładnie obrazuje to – jak tęsknił za prowadzeniem spraw detektywistycznych i za tym dreszczykiem emocji – kiedy wspólnie z Holmesem ścigali zbrodniarzy.

W opowiadaniach – wyraźnie widać także, jak bardzo Sherlock lubił Watsona i że zwyczajnie za nim tęsknił – zawsze tak fajnie go namawiał, aby został czy przyjechał i przyjrzał się sprawie, chociaż samodzielnie także potrafiłby rozwiązać zagadkę! I lubię ich...

Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013 rok
Przeczytana: 01 czerwca 2013

To moje pierwsze spotkanie z Sherlockiem Holmesem i jestem przy tym zachwycona! Wyjątkowa osobowość głównej postaci mnie zaintrygowała!
Gorąco polecam, warto poświęcić cenny czas na tę lekturę.

ZARAZA | 2015-02-12
Przeczytana: 2013 rok

Moja pierwsza styczność z Sherlockiem Holmesem. Kiedyś może jeszcze sięgnę po jakieś utwory pisarza z tym bohaterem, chociaż jakoś specjalnie mnie nie wciągnie, bo pan Holmes nie zrobił na mnie piorunującego wrażenia. To wydanie zawiera pięć opowiadań, książka jest cienka, utwory ciekawe, chociaż czytało się je nico mozolnie. Jeśli ktoś oczekuje, że ta lektura będzie pełna przygód i akcji to się myśli. Jest tu raczej mnóstwo opisów pracy detektywa, jego spostrzegawczości, dbałości o szczegóły i niezwykłego zmysłu dedukcji. Dodam, genialnych opisów :)

Angelika Lachór | 2014-08-23
Przeczytana: 13 sierpnia 2014
Kacper | 2016-02-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 25 lutego 2016

W żadnym wypadku nie dziwi Mnie fakt, iż Sherlock Holmes, jest postacią kultową i znaną na całym świecie. Moim zdaniem jest jedną z najlepszych postaci książkowych, jakie kiedykolwiek wykreowano, wyrafinowany, przebiegły, inteligentny, a także zabawny.
I choć od wydania pierwszych powieści, opowiadań z Sherlockiem minęło już ponad 100 lat, jego sława nie przemija, powiem więcej będzie trwać jeszcze bardzo długo.

Sensej | 2017-05-05

„Przygody Sherlocka Holmesa” Arhura Conana Doyle’a to książka, która powinna znaleźć się na półce każdego miłośnika opowieści z dreszczykiem. Wydana została przez Wydawnictwo Skrzat w oprawie twardej z ilustracjami autorstwa Surena Vardaniana.

Sherlock Holmes jest postacią wyjątkową i niepowtarzalną. To genialny detektyw. Odznacza się doskonałym umysłem. Przez wielu uważany jest za wirtuoza analitycznego rozumowania. Potrafi dostrzec każdy najdrobniejszy szczegół, a dzięki umiejętności dedukcji łączyć z pozoru niepowiązane ze sobą fakty w jedną logiczną całość. Ma swoje własne, unikalne sposoby prowadzenia śledztwa, które nie zawsze idą w zgodzie z literą prawa. Nie ma zagadki czy zbrodni, której by nie rozwiązał. I mimo tego, że ma awersję do rozgłosu i często odsuwa się w cień pozwalając innym osobom zebrać laury za rozwikłanie danej sprawy, jego nazwisko budzi respekt i postrach wśród całego społeczeństwa.

Lektura książki pozwala przeżyć siedem niezwykłych przygód z udziałem...

Beatriz_Aguilar | 2013-11-18
Na półkach: Przeczytane, Otrzymane :)
Przeczytana: 07 listopada 2013

Uwielbiam Sherlocka Holmesa wykreowanego przez Roberta Downey Juniora w filmowych adaptacjach Guya Ritche, uwielbiam serialowego Sherlocka, w którego wcielił się Benedict Cumberbatch, powinnam zatem uwielbiać także pierwowzór Sherlocka stworzony przez A. Conana Doyle'a, bo przecież gdyby nie postać literacka, nie powstałyby wspomniane przeze mnie postacie filmowe.
Po lekturze "Przygód..." przyznaję, że książkowy Sherlock również bardzo przypadł mi do gustu. Co więcej! Z marszu awansował do grona moich ulubionych bohaterów literackich!
Nie zamierzam powielać opinii innych czytelników, z którymi w zdecydowanej większości się zgadzam. Dodam tylko jedno: klasyka literatury po raz kolejny obroniła się sama!

Czytałam te opowiadania prawie 30 lat temu, ale wciąż dokładnie pamiętam intrygę, na której opiera się "Zabójstwo przy moście". Pozostałe dwa utwory już nieco zatarły się w mojej pamięci, ale wkrótce zapewne je odświeżę, bo zamierzam wrócić do kryminałów Artura Conan Doyle'a.
Namiętnie czytywałam je jako nastolatka, zachwycając się nieprzewidywalną fabułą i pomysłowością oraz logiką autora. Urzekał mnie też mroczny klimat dziewiętnastowiecznych zamków i pałaców, spowitych mgłami uliczek Londynu, tajemniczych bagnisk i wrzosowisk prowincji...
Takich lektur się nie zapomina!

modli | 2015-05-29

Zbór 12 opowiadań. Każdy epizod odkrywa przed nami trochę inną część osobowości Holmes'a. Jest to postać pełna sprzeczności, ale tylko pozornie, ponieważ jeśli połączyć wszystkie pozostawione przez Doyl'a kropki, otrzymamy bohatera kreowanego z konsekwencją - postać niezwykle realistyczną i ludzką.
Bardzo interesujący rezultat połączenia tych kropek mogliśmy podziwiać w genialnym serialu David'a Shore'a "House, M.D/Dr. House", w którym to postać stworzona przez Doyle'a pojawia się w XXI wieku pod nazwiskiem House i rozwiązuje zagadki, jednak tym razem medyczne. Z czystym sumieniem mogę polecić "Przygody Sherlocka Holmesa" wszystkim fanom House'a i w drugą stronę - Fanom Holmes'a serial "House,M.D", jest to bowiem najwierniejsza jak dotąd adaptacja tej postaci stworzona w XXI wieku.
Ten tom jak najbardziej nadaje się do rozpoczęcia przygody z Holmes'em.
Moje ulubione opowiadania: "Skandal w Bohemii", "Liga Rudzielców", "Błękitny Karbunkuł", "Człowiek z wywiniętą...

Znak kryminał 300x500