Koszmar Stracharza

Tłumaczenie: Paulina Braiter
Cykl: Kroniki Wardstone (tom 7)
Wydawnictwo: Jaguar
Spook's Nightmare
stracharz, fantasy, magia, walka
klauduch444

Stracharz, Tom i wiedźma Alice wracają z Grecji do Chipenden i odkrywają, że miejsce, w którym żyli, znikło z powierzchni ziemi. Kraj jest ogarnięty wojną, a zniszczenia nie ominęły również domu starego Gregory’ego. Sadybę stracharza spalono aż po fundamenty, a po kryjącej bezcenne woluminy bibliotece nie zostało ani śladu... Zmuszeni do ucieczki, Tom, Gregory i Alice trafiają na terroryzowaną przez szalonego szamana wyspę Mona. Szybko okazuje się, że wpadli z deszczu pod rynnę – ich tropem podążają nadzwyczaj liczni i pozbawieni skurupłów łowcy czarownic. Gdy Alice wpada w ich ręce, wydaje się, że sytuacja nie może być już gorsza. A jednak. Na wyspie pojawia się jeszcze jeden śmiertelny wróg. Koścista Lizzie, która po latach wydostała się z więzienia stracharza chce objąć Monę we władanie... Wiedźma łaknie również krwawej zemsty na dawnym ciemiężycielu i jego podopiecznych.

źródło opisu: Wydawnictwo Jaguar, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-jaguar.pl

anika | 2015-09-28
Przeczytana: 28 września 2015

"Koszmar Stracharza" to książka inna od swych poprzedniczek, cechuje ją większe okrucieństwo i coraz bardziej nie rozumiem na jakiej zasadzie wybrano grupę docelową -"10+". Na pewno nie poleciłabym książki 10, 11-latkom.
Historia nadal trzyma w napięciu, nadal trudno mi się od niej oderwać, ale zaczynam czuć znużenie w momentach, kiedy po raz wtóry autor wraca do wydarzeń z poprzednich części. Czytając je po kolei, do niektórych z nich wracam po raz szósty, co zaczyna mi przeszkadzać.

Gosia | 2014-03-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 marca 2014

Dobry "odmóżdżacz" - czytało się miło i przyjemnie. Akcja wartka, nie było czasu na nudy, choć... to wieczne "lochowanie" Toma czasami mnie nużyło :P.

Z edytorsko - polonistycznego punktu widzenia - wyrażenie "ciężki orzech do zgryzienia" mnie rozwaliło... Co to za edycja tekstu skoro nawet związki frazeologiczne są niepoprawnie użyte?! Ja nie mówię, że zawsze wyrażam się poprawnie, no, ale... bez jaj! W książce?! A potem dziwimy się, że dzieciaki robią takie błędy :/.

tombraiderka009 | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Kolejny tom przygód Toma, Alice oraz stracharza. Następna część - równie emocjonująca, mroczna i ciekawa jak poprzednie książki.
W tej części poznajemy więcej fantastycznego świata Toma, w jakim żyje. Jesteśmy na wyspie Mona, w której każdy mieszkaniec jest niegościnny i okropny dla nowo przybyłych.
W "Koszmarze stracharza" mamy wiele ucieczek, walk na śmierć i życie, zgonów oraz lochów, w których czai się wiele złych, ale i również dobrych stworów.

Bardzo mi się podobała - w ogóle każda książka z tej serii ma w sobie coś nowego, oryginalnego, niepowtarzającego się - no, może poza powielaniem się niebezpieczeństw i kłopotów Toma, ale to coo;] Da sobie radę, mając przy boku Johna i Alice ;)

Fantastic | 2017-01-18
Na półkach: Rok 2017 :), Przeczytane

Powróciłem do serii z nowym entuzjazmem, z chęcią na kolejne przygody. I co? I nie zawiodłem się! Już od pierwszych stron jest źle. Dom stracharza-spalony, potwory-uwolnione, stracharz-w stanie depresyjnym. Pomysł na fabułę dość oryginalny, a wykonanie delaneyowskie. Dla mnie najlepsza część z serii, polecam.

Karolina | 2016-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2016

Wiedziałam, że najwyżej przez jeszcze jedną książkę Tomowi uda się ukrywać sekret zaprzedania duszy diabłu. Oczywiście zanim prawda wychodzi na jaw, "Koszmar stracharza" dobiega końca, ale wiele się dzieje w międzyczasie. Przede wszystkim stracharz, Tom i Alice zaraz po powrocie z Grecji odkrywają, że właściwie nie mają do czego wracać. Ich dom spłonął w wyniku działań wojennych, które przeniosły się teraz do Hrabstwa. Postanawiają uciekać i jak wiele uchodźców trafiają na wyspę Mona, gdzie okazuje się, że trwa osobliwe polowanie na czarownice. Tymczasem nikt nie zauważa, że prawdziwa czarownica próbuje uzyskać władzę nad całą wyspą. Myślę, że plusem tej książki jest to, że mimo iż to już siódma część cyklu, nie nudzi się. Jest oczywiście bardzo prosto napisana, ale za to niezwykle równa i spójna z resztą części. Autor dba o to, żeby wszystko się ze sobą łączyło w zrozumiałą i sensowną całość. Nie ma się wrażenia, że odgrzewa kotlety z początku cyklu, co jest częstym błędem przy...

Vayar | 2016-09-10
Przeczytana: 10 września 2016

Sama książka świetna, ale wydawnictwo zwaliło sprawę, delikatnie mówiąc. "- W przyszłości często się wam przydawałam - odparła Alice." - strona 95. No pewnie. Tłumacz leciał na autokorekcie? "Wiemy że dla stracharza stanowią źródło magicznej mocy..." - strona 216. Nie chcę spoilerować, ale powinno być "szamana". Tego typu błędy spotykamy w każdym tomie. Porażka. Wkurza jak mało co. Okazjonalnie brak też spacji, kropek i myślników.

Tinkerbelle | 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015

Czytałam na raty, ogólnie dobra, ale zaczynam odczuwać przesyt serią. Dodatkowo, chyba najsłabszy tom do tej pory. Akcja nierównomiernie rozłożona, jakby 3/4 książki było wstępem do ostatnich dwóch rozdziałów, w których się coś działo.

mrówcia | 2011-10-13
Przeczytana: 13 października 2011

Nie mogłam przestać czytać, po prostu nie mogłam. Coś wspaniałego, uwielbiam jak książka pochłania bez reszty i wciąąąąąąąąąąga.
Tom wraz z Mistrzem i Alice muszą uciekać z Hrabstwa ogarniętego wojną. Trafiają na małą wysepkę, która nie bardzo cieszy się z napływających uciekinierów. Wkrótce okazuje się, że znaleźli się w niemałym niebezpieczeństwie, a zagraża im nie tylko Mrok, ale też (i przede wszystkim) nieufni oraz podejrzliwi mieszkańcy wyspy. Przyjdzie im walczyć w potężnym wrogiem i w dodatku na kilku frontach jednocześnie....
Całą serię czyta się jednym tchem. Polecam gorąco!

Łukasz | 2015-03-13
Przeczytana: 11 marca 2015
Hendoslaw | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Istny koszmar czytelnika. Liczba siedem jest tak mocno związana z serią, że siódmy tom o siódmym synu siódmego syna powinien być pełen fajerwerków, a po prostu jest słaby. Ta książka nie ma za dużo ładu i składu. Najchętniej pominął bym ją w serii.
Już myślałem, że dojdzie do transformacji Toma i będzie prawdziwym łowcą, a zaraz potem się cofa. Stracharz po prostu swoim gadaniem przechodzi samego siebie. Alice w tym całym zamieszaniu daje jeszcze radę. Nie zapominajmy o Kościstej Lizzie, która jest tak potężna, że sama tego nie ogarnia i nie potrafi rozprawić się ze swoimi przeciwnikami. Zupełnie jakby jej tego zabronił autor.
Cała historia składa się na ucieczkę z Hrabstwa, przybycie na wyspę, wkurzenie i danie się złapać miejscowym, zabawa z czarownicą, polubienie ich przez miejscowych, zabawa z czarownicą i pokonanie jej w cudowny sposób. Taki kogel-mogel. Jakby autor miał na początku pomysł, a potem poszedł w drugą stronę.
Wszystko to sprowadza się do słabej książki, która...