rozwińzwiń

Księstwo Warszawskie

Okładka książki Księstwo Warszawskie Barbara Grochulska
Okładka książki Księstwo Warszawskie
Barbara Grochulska Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Biblioteka Wiedzy Historycznej historia
234 str. 3 godz. 54 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Wiedzy Historycznej
Wydawnictwo:
Wiedza Powszechna
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
234
Czas czytania
3 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
8321407781
Tagi:
historia Polski XIX wiek wojny napoleońskie
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Warszawa w wieku Oświecenia Barbara Bieńkowska, Zofia Chyra-Rolicz, Barbara Grochulska, Tadeusz S. Jaroszewski, Mieczysław Klimowicz, Anna Kotulowa, Zdzisław Libera, Agnieszka Morawińska, Zofia Podgórska-Klawe, Andrzej Rosner, Andrzej Zahorski, Alina Żórawska-Witkowska
Ocena 6,5
Warszawa w wie... Barbara Bieńkowska,...
Okładka książki Z dziejów rzemiosła warszawskiego Barbara Grochulska, Witold Pruss
Ocena 0,0
Z dziejów rzem... Barbara Grochulska,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
196
183

Na półkach:

Dokładna i solidna monografia dotycząca Księstwa Warszawskiego. Uwzględnia otoczenie międzynarodowe i realia epoki.

Dokładna i solidna monografia dotycząca Księstwa Warszawskiego. Uwzględnia otoczenie międzynarodowe i realia epoki.

Pokaż mimo to

avatar
295
295

Na półkach: , ,

Należy ubolewać nad tym, że tak kapitalne serie wydawnicze jak Biblioteka Wiedzy Historycznej już się nie ukazują. W czasach, które wielu określa "słusznie minionymi", działo się sporo dobrego na rynku wydawnictw historycznych. Oprócz książek stricte naukowych, posiadających pełny bagaż aparatu naukowego, które, co nie dziwi, nie trafiały zbytnio "pod strzechy", pojawiały się również świetne serie popularno-naukowe. Do jednych z najbardziej udanych zaliczała się właśnie ta, której "Księstwo Warszawskie" Barbary Grochulskiej jest znakomitym przykładem. Dużym plusem wydawnictwa był fakt, iż za robotę zabierali się prawdziwi fachowcy w swoich dziedzinach. Stąd też, oprócz gwarancji rzetelności co do strony faktograficznej, była także pewność, że spotkamy się z nie lada jakimi piórami. Niech nikogo nie zmyli popularna forma "Księstwa Warszawskiego". Wprawdzie autorka używa języka przystępnego dla szerszego grona czytelników, lecz tu i ówdzie możemy się spotkać z bardziej naukową analizą, odniesieniami do wielce szanownych pozycji historiograficznych, próbą zreferowania sporów i polemik wokół dawniejszej i aktualnej literatury historycznej. Książka naszpikowana jest cytatami, aczkolwiek bez przesady. Szczególnie dobrze wyglądają liczne odwoływania się do źródeł w postaci memuarów. Wypowiedzi tego typu ludzi co Stanisław Staszic, Kajetan Koźmian czy Fryderyk Skarbek, a więc osób, które współtworzyły ówczesne wypadki oraz były ich krytycznymi komentatorami, należą do ciekawszych miejsc w książce. Wzbogacają one narrację autorki, która i bez tego jest bardzo poukładana, a przede wszystkim zwięzła i płynna. Obraz Księstwa Warszawskiego oraz czasów napoleońskich, jaki się z niej wyjawia, z wszelkimi odcieniami rzeczywistości, może, co było chyba ważniejszym z zamiarów autorki, spowodować zmianę opinii wśród osób, które pod wpływem dawniejszej literatury (np. Askenazy) ulegały czarowi Bonapartyzmu. Konkretne fakty polityczne, społeczne i gospodarcze, poddane krytycznej obróbce, pokazują nam właściwe miejsce i znaczenie Księstwa w systemie Cesarza Francuzów. Odwieczne pytanie po której stronie stanąć w obliczu wielkiego zakrętu historii, będące dla nas intelektualną igraszką, dla ludzi próbujących odbudować ówczesną Polskę było tragicznym dylematem (przykładem może być Ks. Józef, który po wielkiej klęsce 1812 roku bliski był samobójstwu). Nie udało się, ale ocena czy było warto próbować należy już do każdego z czytelników.
Książkę czyta się bardzo dobrze. Momentami, np. analiza relacji nowej arystokracji cesarstwa ze starymi rodami feudalnymi polskimi i francuskimi, czy też roli jakobinów polskich w wydarzeniach politycznych po Raszynie - w drugiej połowie 1809, jest arcyciekawa. Entuzjaści okresu napoleońskiego nie powinni przechodzić obok niej obojętnie.

Należy ubolewać nad tym, że tak kapitalne serie wydawnicze jak Biblioteka Wiedzy Historycznej już się nie ukazują. W czasach, które wielu określa "słusznie minionymi", działo się sporo dobrego na rynku wydawnictw historycznych. Oprócz książek stricte naukowych, posiadających pełny bagaż aparatu naukowego, które, co nie dziwi, nie trafiały zbytnio "pod strzechy",...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    24
  • Chcę przeczytać
    7
  • Posiadam
    6
  • Historia
    5
  • historia
    1
  • Historia - bo lubię :)
    1
  • Chcę
    1
  • Biblioteka Wiedzy Historycznej
    1
  • Wojskowość powszechna
    1
  • Lektury
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Księstwo Warszawskie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne