8303020587
historia

Serię redagują dwa zespoły: krakowski i warszawski Krajowej Agencji Wydawniczej.Każdy z wolumenów posiada swój własny tytuł i numer i omawiać będzie odrębny okres dziejów Polski, bądź temat ujęty monograficznie, przy zachowaniu przyjętej w historii Polski chronologii wydarzeń

źródło opisu: Krajowa Agencja Wydawnicza 1987

źródło okładki: Krajowa Agencja Wydawnicza 1987

Koronczarka | 2015-03-04
Przeczytana: 04 marca 2015

Przeczytane dawno temu, ale tak bardzo kojarzyło mi się z pracą, że w kąciku związanym z przyjemnościami się nie znalazło. A teraz obejrzałam tę knigę jeszcze raz. Z przyjemnością. Wielką. I refleksją, że bardzo oddaliliśmy się od tamtych czasów. Trudno dziś zrozumieć, jaka siła gnała przedstawicieli małego, przegranego narodu do walki z molochem. Jak można było uwierzyć, że można z nim wygrać niemal gołymi rekami. W początkowym okresie powstańcy byli uzbrojeni tylko w strzelby myśliwskie i kosy. Nie całkiem prawdziwy jest też mit, że cała szlachta ruszyła do powstania, a chłopi nie. W tym powstaniu nic nie było jednoznaczne, a postawy ludzi wobec niego bardzo różne. Fascynuje mnie to już od dawna.

Joanne | 2013-04-09
Na półkach: Przeczytane, historia, 2013
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Jestem fanką tej książki. Ma ona jedynie 80 stron, w tym 30% stanowią obrazki. Mimo tego zawiera najważniejsze wiadomości i ciekawostki dotyczące powstania styczniowego, dzięki którym sporo się dowiedziałam. Oprócz tego została ona wzbogacona o oryginalne teksty, np. zeznania Romualda Traugutta czy odezwę Stefana Bobrowskiego, liczne fotografie i rysunki satyryczne, a także biogramy najważniejszych osób związanych z powstaniem. Nie jest to książka wyczerpująca temat, ale dla laików wystarczy.

Saszen | 2014-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 listopada 2014

Odkryłam, że istnieją dwie książki tego autora o tym samym tytule!
Parę lat temu wypożyczyłam tę cieńszą i dla laika - lepszą. A dzisiaj trafiłam na tę monumentalną, nudną cegłę z tonami przypisów.

stilben | 2010-07-15

Monumentalne dzieło. Niezwykle szczegółowe, z masą ciekawostek.

Witkacy | 2018-10-24
Otori | 2018-02-14