Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/10679/spojrz-w-niebo

Spójrz w niebo!

10 wartościowy tekst

Gdy pierwszy człowiek spojrzał w nocnerozgwieżdżone niebo, musiał się zachwycić ogromem kosmosu. A potem pojawiły się pytania. Czym są te jasne punkty na nieboskłonie? Kto je stworzył? Czy tam, hen wśród gwiazd jest ktoś, kto właśnie na mnie spogląda? Wszystkich, którzy uwielbiają zerkać w gwiazdy (i zadawać pytania), zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem książek dla miłośników rozwiązywania tajemnic Wszechświata.

Astronomowie-amatorzy

Wakacyjne niebo co roku funduje nam niezwykłe spektakle (jak choćby ostatnie zaćmienie Księżyca czy maksimum roju Perseidów z 12 na 13 sierpnia). Wystarczy nocą udać się kawałeczek za miasto, tam, gdzie skażenie świetlne nie jest aż tak duże, i zadrzeć głowę do góry. Czekacie na deszcz meteorów? A może chcielibyście dostrzec Marsa, Jowisza lub Wenus? W odszukaniu najciekawszych punktów na nocnym letnim niebie astronomom amatorom pomogą atlasy gwiazd.

Atlas nieba. Gwiazdy, planety, wszechświat, praca zbiorowa

Bogato ilustrowana książka dla wszystkich ludzi ciekawych świata, a przede wszystkim dla tych, którzy chcą odkryć tajemnice jednej z najstarszych nauk – astronomii. Autorzy zachęcają do rozpoczęcia obserwacji rozgwieżdżonego nieba i podpowiadają, jak się do tego zabrać. Przedstawiają historię astronomii i wyniki najnowszych badań przestrzeni kosmicznej, ilustrując wykład znakomitymi zdjęciami i rysunkami. 48 map nieba pozwoli samodzielnie identyfikować gwiazdy i gwiazdozbiory oraz przewidywać układ ciał niebieskich.

Atlas nieba gwiaździstego, Adam Dobrzycki, Jerzy Dobrzycki

Chyba najlepszy polski atlas nieba. Zawiera 22 mapy nieba ze wszystkimi gwiazdami do 6,5 wielkości gwiazdowej oraz galaktykami, mgławicami i gromadami gwiazd, dostępnymi obserwacjom teleskopowym. Mapom towarzyszą informacje o gwiazdach podwójnych i zmiennych oraz wszystkich najważniejszych obiektach niegwiazdowych. Niestety obecnie atlas dostępny jedynie „z drugiej ręki” – w antykwariatach i na serwisach aukcyjnych.

Obserwatorzy-filozofowie

Jeśli spoglądanie w rozgwieżdżone niebo jest dla Was pretekstem do rozmyślań nad sensem istnienia, to znak, że powinniście sięgnąć po poniższe książki. Oczywiście, w dziale dla obserwatorów-filozofów nie mogło zabraknąć profesora Michała Hellera. Spośród książek tego wybitnego polskiego astronoma wybraliśmy dla Was jego najnowsze dzieło. Mamy nadzieję, że dacie się również porwać opowieści noblisty, Franka Wilczka, który stawia „piękne pytanie” o naturę rzeczywistości.

Ważniejsze niż Wszechświat, Michał Heller

Dlaczego w ogóle coś istnieje? Dlaczego to „coś” jest Wszechświatem? Czy da się wyzwolić z niewoli czasu? Czy istnienie zła w historii Wszechświata da się jakoś usprawiedliwić? 

W swojej najnowszej książce Michał Heller zastanawia się nad wielkimi zagadnieniami, jakie stawia Wszechświat i nasza własna egzystencja, sięgając do szerokiego zaplecza rozmaitych działów nauki, dociekań filozoficznych, analiz teologów i różnych myślicieli. Autor przedstawia własną wizję świata, dowodząc, że Wielkie Pytania zawierają w sobie także cień odpowiedzi – na pytanie, kim jest ten, kto pyta.Piękne pytanie. Odkrywanie głębokiej struktury świata, Frank Wilczek

Każde naukowe osiągnięcie Franka Wilczka opierało się na przekonaniu, że Wszechświat jest ucieleśnieniem pięknych struktur przejawiających się w postaci symetrii – harmonii, równowagi, proporcji – i oszczędności środków. Na tym polega głęboka logika Wszechświata. Mając za przewodnika laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, możemy śmiało udać się w podróż do granic współczesnej wiedzy, by odkryć, że równania opisujące atomy i światło są niemal takie same jak równania wyjaśniające działanie instrumentów muzycznych i rozchodzenie się dźwięku, a cząstki subatomowe, dzięki którym uzyskujemy większość naszej masy, można opisać za pomocą prostych, geometrycznych symetrii. Odnosimy wrażenie – stwierdza Wilczek – że sam Wszechświat pragnie być ucieleśnieniem struktur pełnych piękna i elegancji. Być może wynika to z czystej elegancji liczb, a może jest dziełem jakiejś istoty wyższej – niewykluczone też, że prawda leży gdzieś pośrodku. Tak czy inaczej, świat jest dziełem sztuki, a jego najgłębsze prawdy przemawiają bezpośrednio do naszych odczuć, jak gdyby były wyryte w naszej duszy.

Poszukiwacze pozaziemskich cywilizacji

Czy patrząc w gwiazdy, zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, czy gdzieś tam, wśród gwiazd ktoś inny w tym samym momencie spogląda w kierunku Ziemi? Czy w kosmosie istnieje życie poza życiem na naszej planecie? Astrofizycy próbowali wyliczyć, ile cywilizacji technologicznych jest w naszej galaktyce (równanie Drake’a), nasłuchiwali sygnałów od obcych (program SETI, sygnał WOW), a nawet zadawali pytanie wprost: Gdzie oni są?! (paradoks Fermiego). Amatorskich poszukiwaczy pozaziemskiej cywilizacji powinny zainteresować książki Paula Davisa o programie SETI i Elizabeth Tasker o poszukiwaniu drugiej Ziemi w innych układach słonecznych.

Milczenie gwiazd. Poszukiwania pozaziemskiej inteligencji, Paul Davies

Uczestniczący w programie SETI od trzech dekad Paul Davies przewodzi SETI Post – Detection Taskgroup, której zadaniem jest opracowanie działań na wypadek, gdybyśmy zyskali dowody na istnienie pozaziemskiej cywilizacji. Davis uważa, że dotychczasowe poszukiwania zawiodły ze względu na antropocentryczny sposób myślenia naukowców, wierzących, że obcy muszą wyglądać, myśleć i zachowywać się tak samo jak my. W swojej błyskotliwej i prowokującej książce „Milczenie gwiazd” analizuje dotychczasowe badania i stara się odgadnąć, w jaki sposób może próbować komunikować się z nami pozaziemska inteligencja i jak powinniśmy odpowiedzieć na jej wezwanie.

Fabryka planet. Planety pozasłoneczne i poszukiwanie drugiej Ziemi, Elizabeth Tasker

Nowo odkryte światy są bardziej niezwykłe od wszystkiego, co wyobrażali sobie pisarze. Istnieją planety większe od Jowisza, na których rok trwa krócej niż tydzień, na innych niebo rozświetlają dwa słońca, a jeszcze inne samotnie przemierzają kosmos. Są też planety z diamentowymi płaszczami, światy wielkości Ziemi podzielone na dwie półkule wiecznego dnia i wiecznej nocy, planety pokryte globalnymi oceanami i takie, na których przelewają się morza wulkanicznej lawy. Odkrycie tej różnorodności to dopiero początek. Na zbadanie czeka jeszcze cała galaktyka różnych możliwości. Trudno nie zadać sobie pytania, czy wśród tak wielu światów nie istnieje gdzieś druga Ziemia.

Chcący policzyć gwiazdy i zważyć Wszechświat

Nasza galaktyka – Droga Mleczna – liczy 300–400 miliardów gwiazd, a najjaśniejsza galaktyka we Wszechświecie emituje tyle światła, ile emitowałoby 300 bilionów naszych Słońc. A ile jest wszystkich gwiazd w kosmosie? Ile waży Wszechświat? Czy w ogóle można to oszacować? Pasjonatom liczb i liczenia polecamy poniższe trzy tytuły.

Obliczanie Wszechświata. Jak matematyka odkrywa Wszechświat, Ian Stewart

Matematyka, jak pokazuje profesor Stewart, jest siłą napędową astronomii i kosmologii od najdawniejszych czasów. Badania orbit planet dokonane przez Keplera doprowadziły Newtona do sformułowania jego teorii grawitacji, a dwa wieki później Einstein zainspirowany małymi nieregularnościami ruchu Merkurego stworzył ogólną teorię względności. Ian Stewart w sposób prosty i zrozumiały wyjaśnia podstawy grawitacji, czasoprzestrzeni, zasady względności i teorii kwantów oraz to, jak się ze sobą wiążą.

Przekrój przez Wszechświat, Łukasz Lamża

Jak wygląda świat z perspektywy mrówki, pojedynczego atomu albo galaktyki? Czy życie mgławicy przypomina życie kontynentu, to zaś życie cząsteczki białka? A może obserwowalny Wszechświat jest tylko maleńkim pyłkiem, a w każdym atomie kryją się nieskończone kosmosy tętniące życiem?

Bogato ilustrowana książka prowadzi krok po kroku poprzez skale przestrzenne Wszechświata: od najpotężniejszych struktur kosmicznych, przez świat galaktyk, gwiazd, planet, skał, roślin, mrówek, bakterii, struktur komórkowych, związków chemicznych i atomów, aż po pojedyncze cząstki elementarne. Kolejne rozdziały opisują fascynujący świat śpiewów ziemskiej magnetosfery, wielkich kosmicznych eksplozji i mikroskopijnych soczewek mrówczego oka, a towarzyszący tym opisom komentarz dotyka takich kwestii, jak miejsce człowieka we Wszechświecie, istota nauki i granice naszego poznania oraz piękno, jedność i harmonia Natury we wszystkich jej skalach.

Stałe natury. O liczbach skrywających najgłębsze tajemnice Wszechświata, John Barrow

Rzeczywistością, jaką znamy, rządzi zbiór stałych – liczb i wartości określających działanie sił takich jak grawitacja, prędkość światła oraz masy cząstek elementarnych. W swojej książce John D. Barrow poddaje drobiazgowej analizie ich wpływ na powstanie znanego nam Wszechświata. Sugeruje jednak, że w zamierzchłej przeszłości podstawowe siły przyrody mogły być inne oraz że ich ewolucja jeszcze się nie skończyła.

W barwny, przystępny sposób autor prezentuje katalog niezwykłych zbiegów okoliczności, które umożliwiły powstanie życia na Ziemi. Co by się jednak stało, gdyby okoliczności te uległy choć nieznacznym zmianom? Następstwa wahań praw fizyki okazują się bardzo brzemienne w skutki. Na przykład niewielka zmiana stosunku mas elektronu i protonu spowoduje, że atomy przestaną istnieć, a wraz z nimi świat, jaki znamy.

Podróżujący do granic czasu

Wśród obserwatorów nieba z pewnością nie brakuje osób, które nieustannie zadają sobie pytanie: kiedy się to wszystko zaczęło i jak wyglądały początki Wszechświata. Nie możemy więc nie polecić kultowej już pozycji, czyli „Krótkiej historii czasu” Stephena Hawkinga. Natomiast z nowszych tytułów warto zerknąć na najnowszą książkę Johna Barrowa „Nowe teorie wszystkiego”.

Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur, Stephen Hawking

Czy wszechświat miał początek i będzie miał kiedykolwiek koniec? Czy czas może być odwrócony?

„Krótka historia czasu” to już klasyczna pozycja literatury popularnonaukowej. Przedstawione w niej idee prezentują najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata. Autor wykracza poza teorię względności, mechanikę kwantową i wielki wybuch, aby sięgnąć do „tańca geometrii”, który doprowadził do powstania Wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią. Ta fascynująca książka umożliwia poznanie ogromu przestrzeni międzygalaktycznej.

Nowe teorie wszystkiego. W poszukiwaniu ostatecznego wyjaśnienia, John Barrow

Czy kiedykolwiek uda nam się odkryć jedną teorię naukową, która będzie w stanie wyjaśnić wszystko, co już się wydarzyło, i wszystko, co dopiero się wydarzy, na każdym poziomie Wszechświata? Poszukiwanie teorii wszystkiego – klucza do poznania wszelkich tajemnic Wszechświata – stało celem najbardziej ekscytujących projektów badawczych. Jak może wyglądać taka teoria? Co oznaczałoby jej odkrycie? I jak blisko jej znalezienia jesteśmy? 


W „Nowych teoriach wszystkiego” John D. Barrow opisuje pomysły i kontrowersje dotyczące ostatecznego wyjaśnienia. Prowadzi nas przez najnowsze koncepcje od M-teorii superstrun, multiwersu czy spekulacji opisujących świat jako program komputerowy, po nowatorskie podejście do obliczeń i złożoności. Pozwala nam spojrzeć na problemy stojące przed naukowcami poszukującymi teorii wszystkiego od strony fizyki, astronomii, kosmologii, filozofii, matematyki, logiki, biologii, historii czy religii, dzięki czemu otrzymujemy pełen obraz, dowiadując się, dlaczego dotąd nie udało nam się dotrzeć do ostatecznego rozwiązania. To pasjonująca lektura, która niezmiennie wstrząsa naszym rozumieniem otaczającej rzeczywistości, wykazując powszechnie występujące luki w naszej wiedzy o tym, czego częścią sami jesteśmy.

A Wy jakie książki polecilibyście miłośnikom rozwiązywania zagadek natury?

Powiązane treści:
Co zabierzesz ze sobą na inną planetę?

Kilka dni temu świat obiegła informacja o planowanej przez NASA konferencji, zwoływanej po to, by ogłosić „wielkie odkrycie". W środę w końcu dowiedzieliśmy się, czego ono dotyczy. Jak się okazuje, o 40 lat świetlnych od nas oddalony jest układ siedmiu planet krążących wokół niewielkiej gwiazdy. Na trzech z nich mogło zaistnieć życie.więcej
Literackie podboje Jowisza

We wtorek rano na orbicie Jowisza pojawił się zupełnie nowy obiekt. Jest to sonda Juno, wystrzelona niemal pięć lat temu, która przez dwadzieścia najbliższych miesięcy ma przesyłać dane dotyczące magnetosfery planety i najdokładniejsze w historii zdjęcia gazowego olbrzyma.więcej
Cetnarowski i Majka o KIC 8462852

W związku z ujawnionym sensacyjnym odkryciem, że wokół gwiazdy KIC 8462852 mogą krążyć niezidentyfikowane obiekty latające, postanowiliśmy o komentarz w tej sprawie poprosić dwóch fantastycznych mężczyzn - Michała Cetnarowskiego i Pawła Majkę. Przeczytajcie ich reakcje!więcej

Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 9  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2059
LubimyCzytać
02-08-2018 14:59
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1457
Wiedenka
04-08-2018 15:58
Dla obserwatorów z teleskopami, lunetami lub po prostu lornetkami Atlas gwiazd. Odkrywamy letnie niebo Atlas gwiazd. Odkrywamy letnie niebo. Pozycja prezentuje najciekawsze obiekty do obserwacji i podaje najważniejsze informacje na ich temat. Poza tym na zdjęcia rozgwieżdżonego nieba nakładane są folie... Dla obserwatorów z teleskopami, lunetami lub po prostu lornetkami Atlas gwiazd. Odkrywamy letnie niebo Atlas gwiazd. Odkrywamy letnie niebo. Pozycja prezentuje najciekawsze obiekty do obserwacji i podaje najważniejsze informacje na ich temat. Poza tym na zdjęcia rozgwieżdżonego nieba nakładane są folie z rozrysowanymi gwiazdozbiorami i opisanymi gwiazdami i innymi obiektami, co ułatwia ich odszukanie lub po prostu rozeznanie się. Jeśli nie ta książka, to Sky Map (na urządzenia z Androidem).
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 982
Mollinka_90
04-08-2018 21:51
Wszechświat w twojej dłoni Wszechświat w twojej dłoni
książek: 376
Paweł
04-08-2018 22:50
Lunatycy. Historia zmiennych poglądów człowieka na wszechświat Lunatycy. Historia zmiennych poglądów człowieka na wszechświatPrzekornie poleciłbym wpierw pozycję historycyzującą w dziedzinie astronomii i będącą swoistą rewizją systemu wartości nauki o niebie. W... Lunatycy. Historia zmiennych poglądów człowieka na wszechświat Lunatycy. Historia zmiennych poglądów człowieka na wszechświatPrzekornie poleciłbym wpierw pozycję historycyzującą w dziedzinie astronomii i będącą swoistą rewizją systemu wartości nauki o niebie. W "Lunatykach" autor bezlitośnie glanuje Kopernika i Keplera, i innych wielkich uczonych, zarazem nielicho daje do myślenia, niejako zapytując o właściwą rolę i akademicką niezależność astronomii w dzisiejszym świecie.
pokaż więcej
książek: 359
Carmel
05-08-2018 19:59
Dzień dobry,

Ponieważ astronomia jest nauką ulokowaną w centrum moich zainteresowania tak od około 30-tu lat, czyli gdy osiągnąłem w miarę rozumny wiek trzynastolatka, to pozwoliłem sobie zabrać głos w dyskusji.

Dziękuję Administracji portalu, za zainicjowanie tematu związanego z szeroko pojętym kosmosem.

PRAKTYCZNE PORADY DLA POSZUKUJACYCH AKTUALNEJ WIEDZY O KOSMOSIE.

Jak mieć pewność, że...
Dzień dobry,

Ponieważ astronomia jest nauką ulokowaną w centrum moich zainteresowania tak od około 30-tu lat, czyli gdy osiągnąłem w miarę rozumny wiek trzynastolatka, to pozwoliłem sobie zabrać głos w dyskusji.

Dziękuję Administracji portalu, za zainicjowanie tematu związanego z szeroko pojętym kosmosem.

PRAKTYCZNE PORADY DLA POSZUKUJACYCH AKTUALNEJ WIEDZY O KOSMOSIE.

Jak mieć pewność, że książka po która sięgamy zawiera aktualne treści?
Astronomia się dynamicznie zmienia. Jednak nie wszystkie jej działy równie szybko modyfikują swoje fundamenty.

Najwięcej nowości, które w sposób ciągły zmieniają obraz kosmosu, związane są z coraz lepszymi obserwacjami wykonywanymi instrumentami naziemnymi i z przestrzeni kosmicznej. Jeśli więc poszukujemy takich informacji (np. liczba planet pozasłonecznych, najnowsze zdjęcia komet, planet, obiektów mgławicowych) - to pozostaje Internet i książki, co najwyżej kilkuletnie. W przypadku eksploracji Układu Słonecznego przy pomocy sond, mamy bardzo świeżą książkę "Poza Ziemię..." (PWN 2017), w której doktor Ziółkowski opisuje historię badań obiektów krążących wokół Słońca. Sporo grafik, faktów dotyczących przebiegu misji i osiągnięć naukowych, dużo kolorowych zdjęć. Bardziej formalnie o planetach (zawierającą już garść informacji o pozasłonecznych układach planetarnych) opowiada "Astrofizyka układów planetarnych". To podręcznik akademicki, choć większość tekstu można czytać z minimalna wiedzą formalną.
Kolejne ograniczenie, które warto rozważyć decydując się na lektury, wynika z rewolucji w kosmologii obserwacyjnej. Jeśli szukamy aktualnej wiedzy o Wszechświecie (jego stan obserwacyjny) - jako całości - należy sięgać po publikacje napisane po 1998 rok, kiedy to dwa zespoły kosmologów ustaliły istotny fakt o tempie ekspansji Wszechświata (za co uzyskały Nobla). Opis tego odkrycia jest dostępny w publikacji "Ciemna strona Wszechświata". Ewentualnie można sięgać po publikacje nieco starsze, po opublikowaniu wyników sondy COBE, która przekazała obraz promieniowania reliktowego w 1992. Jeszcze starsze publikacje popularne dotyczące kosmologii ma sens czytać, gdy opisują rozwój historyczny lub skupiają się na teoretycznych modelach, które ostatnio obserwacyjnie się weryfikuje. Stąd teoria dotycząca prac Einsteina i następców może być zgłębiana ze starszych książek (publikowanych tak od 1916 roku). Najwięcej faktów o czystej kosmologii dostaniemy w pracach "Galaktyki i budowa Wszechświata" oraz "Wprowadzenie do kosmologii współczesnej". Obie książki zawierają łatwiejszy materiał, choć całość lektury wymaga podstaw (fizyki i matematyki) nieco powyżej poziomu ze szkoły średniej.
W przypadku astronomii gwiazdowej i podsystemów galaktycznych, z reguły teoria dotycząca ewolucji gwiazd i mgławic jest dobrze znana i zmienia się niespiesznie, głownie w detalach. Warto jednak sięgać po publikacje, co najwyżej z połowy lat 80.-tych poprzedniego wieku, kiedy modele numeryczne pozwalały już ilościowo opisywać struktury gwiazd, a w 1990 na orbicie znalazł się teleskop Hubble'a, który zrewolucjonizował całą astronomię. Świetna pracą w tym temacie jest "Alchemia nieba", gdzie fakty z historii pięknie włączone są w nowoczesny obraz struktur kosmicznych - od gwiazd po gromady galaktyk.
Najmniej uwagi należy zwracać na datę wydania książek o podstawach obserwacji nieba - jak zbudować lunetę, co i kiedy obserwować, jak zmienia się niebo w cyklu rocznym, dobowym. Większość wiedzy potrzebnej w zgłębianiu własnych fascynacji niebem w sposób praktyczny jest poprawna od wielu dziesięcioleci. Podstawy optyki czy astronomii sferycznej się nie zdezaktualizowały. W tej grupie polecam "Obserwujemy nasze niebo", na którym uczyłem się astronomii. Książka, choć 30-letnia, opisuje jak zbudować lunetę samemu. Bardziej wymagająca książka, to klasyczny "Poradnik miłośnika astronomii" (Kulikowski, PWN 1976), który choć jeszcze starszy, to zawiera sporo świetnych rad i mnóstwo faktów z astrometrii. Ostatnio ukazały się dwie książki, które opisują astronomię obserwacyjną bardzo przekrojowo i bardzo merytorycznie, chodzi o "Na własne oczy" i "Obserwacje i pomiary astronomiczne". Ta druga książka jest już raczej wymagająca i powinni po nią sięgać zaawansowani obserwatorzy nieba.

GODNE POLECENIA PUBLIKACJE NIE WYMENIONE WYŻEJ.

Z 'czystej astronomii' udało mi się zebrać w domowej bibliotece ponad 120 książek, które na różnym poziomie opisują przedmiot tej nauki. Dodatkowo, zdecydowanie więcej, mam publikacji przekrojowych, które zahaczają istotnie o fizykę czy filozofię nauki (poza astronomią). Tych ostatnich nie chciałbym tutaj wymieniać, bo często są mało praktyczne (w sensie nie pomagają zgłębiać wprost obserwacyjnej astronomii), stanowią pewne ogólne wizje człowieka wobec Wszechświata. Przez to nadają się do kontemplacji, odczuwania jedności z kosmosem (i oczywiście do nauki), ale mi akurat nie pasują wprost do wywołanego tematu. Stąd książki, z inicjującego dyskusję wpisu, autorstwa Hawkinga, Hellera, Lamży i Barrowa zaliczałbym do tej grupy. Sporo świetnych książek z tego nurtu na styku fizyka-astronomia-filozofia wydaje ostatnio Prószyński i S-ka oraz Copernicus Center Press.

Wracając do 'mojej listy hitów', chciałbym wspomnieć o najważniejszych książkach astronomicznych dostępnych po polsku. Kultowa "Astronomia ogólna", choć ostatniego wydania doczekała się w 1983, wciąż cieszy klarowną i piękną polszczyzną profesora. Na nieco niższym poziomie, ale za to z bardziej literackim językiem, plasuje się "Astronomia popularna" - nieco aktualniejsza, od pracy Rybki, opowieść o planetach i gwiazdach. Bardzo ważny i kilkukrotnie wznawiany podręcznik to "Astronomia w geografii". To niemal unikat na polskim rynku z opisem układów współrzędnych, systemów pomiaru czasu i podstawami astrometrii. Nieco podobna w tematyce, choć bardziej skupiona na astrofizyce, jest "Ziemia i Wszechświat" - pięknie, kolorowo wydana z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii w 2009. Stanowi aktualizację kultowej "Astronomii z astrofizyką", która jest takim minimum wiedzy astronomicznej dla kandydata na studia. Natomiast podręcznik, który zawiera fundamentalne treści astrofizyczne na początek przygody uniwersyteckiej, to "Gwiazdy i materia międzygwiazdowa". W niej z kolei jest już trochę trudniejszej fizyki i matematyki, ale są też duże fragmenty dostępne każdemu. Fachowo i nowocześnie. To biblia astrofizyki gwiazdowej napisana przez Polaka.
Z grupy publikacji, które są atlasami nieba, bądź ich połączeniem z opisem najciekawszych obiektów na niebie, na szczególne wyróżnienie zasługuje "Niebo na dłoni". Piękna opowieść o tym, co na niebie widać. Druga publikacja naszych południowych sąsiadów, którą polecam to "Atlas nieba 2000.0". Niewielki format i dokładny nadruk gwiazd to jego zaleta. Nie odbiega detalami od pięknego, wspomnianego przez założycieli wątku, atlasu Dobrzyckich. Równie interesujaco o najciekawszych obiektach nieba z krótkim opisem ewolucji gwiazd opowiada "Przewodnik po gwiezdnym niebie". To również lektura godna polecenia początkującym. Im również rekomenduję "W kręgu astronomii", jako świetną i niemal poetycką opowieść o astronomii. Sporo faktów o historii samych gwiazdozbiorów, pochodzeniu ich nazw, pięknych historycznych katalogach nawiązujących do mitologii, dostaniemy w "Historii naturalnej gwiazdozbiorów".

Dodatkowo polecam:

"Czy Wielki Wybuch był głośny" - bo dziennikarka nie odpuszcza astrofizykowi i całość jest ciekawą opowieścią bardzo przy tym aktualną
"Kosmos" - bo Sagan to wizjoner
"Nasz matematyczny Wszechświat" - bo to piękny przelot nad fizyką i astronomią w każdej skali - ogrom faktów i zdumiewające hipotezy
"Wszechświat krok po kroku" - bo jest bardzo rzadkim połączeniem aktualności, ścisłości i dostępności treści dla każdego.

POLSCY AUTORZY KSIĄŻEK ASTRONOMICZNYCH

Z polskich badaczy, których książki zawsze w ciemno można czytać, to: Andrzej Branicki, Stanisław Brzostkiewicz, Adam i Jerzy Dobrzyccy, Zbigniew Dworak, Jerzy Kreiner, Jan Mietelski, Eugeniusz Rybka, Krzysztof Ziołkowski. Nigdy się na ich publikacjach nie zawiodłem. Polecam.

ASTRONOMIA MOBILNA

Każdy telefon wyposażony w żyroskopy (chyba nie ma już smartfonów bez tego elementu) to potencjalne urządzenie gotowe do zainstalowania aplikacji, takich jak mapy nieba, które można używać następnie bez znajomości konfiguracji konstelacji. Wystarczy wgrać mapę, która integruje się z żyroskopami i wycelować telefon w określony fragment nieba, który wyświetli go również na ekranie. Sam używam świetnego programu Stellarium mobile. Wyświetla gwiazdy do 10 wielkości gwiazdowej (to gwiazdy daleko słabsze od tych, które są dostępne 'gołym okiem'). Możemy uzyskać podstawowe dane o gwiazdach, planetach, satelitach. Co ważne - wgrany jest do tej aplikacji aktualny katalog gwiazd przygotowany przez sondę Hipparcos (misja ustaliła bardzo dokładnie odległości do setek tysięcy gwiazd). Z aplikacji na komputery, polecam Cartes du Ciel - darmowy, z mnóstwem możliwości atlas nieba. Można do niego dogrywać mnóstwo profesjonalnych katalogów dostępnych na stronie WWW.
Można przez telefon uczestniczyć w nauce. Ostatnio Instytut Fizyki Jądrowej PAN wypuścił aplikację CREDO Detector, która każdemu telefonowi z aparatem fotograficznym umożliwia przekształcenie się w detektor promieniowania wysokoenergetycznego, które bombarduje naszą atmosferę. Te cząstki mogą pochodzić z wybuchu supernowych czy rozbłysków gamma, a każdy może je mierzyć. Prawdziwa nauka dla każdego.

To tyle, bo więcej nie weszło.
Pozdrawiam.
Carmel

=============
Lista książek z mego wpisu.
Dodałem przy publikacjach gwiazdki, ustalające poziom trudności (mój subiektywny). Pięć gwiazdek - to już dla książek raczej dla studentów (choć zawsze są w nich partie tekstu dostępne każdemu), zaś mniej jak trzy - dostępne dla każdego do poduszki 'z marszu'.:

Alchemia nieba. Opowieść o Drodze Mlecznej, gwiazdach i astronomach Alchemia nieba. Opowieść o Drodze Mlecznej, gwiazdach i astronomach(**)

Astrofizyka układow planetarnych Astrofizyka układow planetarnych(****)

Astronomia ogólna Astronomia ogólna(***)

Astronomia popularna Astronomia popularna(**)

Astronomia w geografii Astronomia w geografii(***)

Astronomia z Astrofizyką Astronomia z Astrofizyką(***)

Atlas nieba 2000,0 Atlas nieba 2000,0(*)

Ciemna strona wszechświata Ciemna strona wszechświata(**)

Czy Wielki Wybuch był głośny. 11 rozmów o historii i życiu codziennym Wszechświata Czy Wielki Wybuch był głośny. 11 rozmów o historii i życiu codziennym Wszechświata(**)

Galaktyki i budowa Wszechświata Galaktyki i budowa Wszechświata(*****)

Gwiazdy i materia międzygwiazdowa Gwiazdy i materia międzygwiazdowa(*****)

Historia naturalna gwiazdozbiorów Historia naturalna gwiazdozbiorów(*)

Kosmos Kosmos(**)

Na własne oczy Na własne oczy(***)

Nasz matematyczny Wszechświat. W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości Nasz matematyczny Wszechświat. W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości(***)

Niebo na dłoni Niebo na dłoni(**)

Obserwacje i pomiary astronomiczne Obserwacje i pomiary astronomiczne(****)

Obserwujemy nasze niebo Obserwujemy nasze niebo(*)

Poza Ziemię ... Historia lotów międzyplanetarnych Poza Ziemię ... Historia lotów międzyplanetarnych(*)

Przewodnik po gwiezdnym niebie Przewodnik po gwiezdnym niebie(**)

W kręgu astronomii W kręgu astronomii(*)

Wprowadzenie do kosmologii współczesnej Wprowadzenie do kosmologii współczesnej(****)

Wszechświat krok po kroku Wszechświat krok po kroku(***)

Ziemia i Wszechświat Ziemia i Wszechświat(***)
pokaż więcej
książek: 2823
8_oclock
08-08-2018 09:50
Pięknie!
Skopiuję sobie do notatnika.
Dzięki.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 552
ina71
05-08-2018 20:09
Stąd do wieczności i z powrotem. Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu Stąd do wieczności i z powrotem. Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu

Podróż do granic Wszechświata Podróż do granic Wszechświata
Stąd do wieczności i z powrotem. Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu Stąd do wieczności i z powrotem. Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu

Podróż do granic Wszechświata Podróż do granic Wszechświata

Fizyka podróży międzygwiezdnych. Fizyka podróży międzygwiezdnych.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Czas przeszły

Jako fan Jacka Reachera nie mogłem nie zauważyć, że po 20 tomach autor cyklu zdawał się już być lekko zmęczony prostą w sumie konwencją swych książek....

zgłoś błąd zgłoś błąd