Lunatycy. Historia zmiennych poglądów człowieka na wszechświat

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Sleepwalkers: A History of Man’s Changing Vision of the Universe
83-7150-539-6
Anvariel

Co rusz stwierdzamy, że doczytywaliśmy się zbyt nowoczesnej świadomości na przykład u Kopernika bądź że wybieraliśmy z prac Keplera pewne elementy, które brzmią nowocześnie. Podobnie anachronicznie traktowaliśmy umysłowość i życie Galileusza. Autor niniejszej książki kontynuuje dzieło uświadamiania nam tych spraw, podejmuje wiele zaniedbanych wątków i ukazuje cały temat często w nieoczekiwanej perspektywie. Przyglądając się nie tylko osiągnięciom naukowym, ale także metodom pracy, jakie za nimi stały, jak również prywatnej korespondencji uczonych, na nowo odkrywa wielkich myślicieli, przywraca ich swoim epokom, nie odbierając przy tym znaczenia ich dziełu - nie zostawia nas z anomaliami przestarzałej myśli, lecz ukazuje spójność, wyjątkowość, wiarygodność i konsekwencję umysłu, który się za tą myślą kryje

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2002

źródło okładki: zdjęcie autorskie