Zgłosuj na książki roku 2017

Na własne oczy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Wojtek

Czy można doświadczalnie stwierdzić, że Ziemia jest kulą? Czy mapy Księżyca zmieniły się od czasów Jana Heweliusza? Dlaczego gwiazdy migocą? Skąd się biorą srebrzyste obłoki? Jak obserwować Słońce? Czy Księżyc w ogóle się obraca, skoro wciąż widzimy tę samą jego połowę? Oto książka o przyrodzie w jej największej, astronomicznej skali. Niezwykle dużo jest w niej wskazówek umożliwiających...

Czy można doświadczalnie stwierdzić, że Ziemia jest kulą?
Czy mapy Księżyca zmieniły się od czasów Jana Heweliusza?
Dlaczego gwiazdy migocą?
Skąd się biorą srebrzyste obłoki?
Jak obserwować Słońce?
Czy Księżyc w ogóle się obraca, skoro wciąż widzimy tę samą jego połowę?

Oto książka o przyrodzie w jej największej, astronomicznej skali. Niezwykle dużo jest w niej wskazówek umożliwiających podejmowanie samodzielnych poszukiwań odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące Ziemi i nieba. Wskazówki te to opisy możliwych do wykonania w warunkach domowych obserwacji, które prowadzą do niezwykle ważnych przyrodniczych wniosków i czynią z tej książki pozycję unikatową.

Zapraszamy do fascynującej podróży wokół Ziemi. Powtórz obserwacje, które doprowadziły Kopernika do jego odkrycia. Naucz się rozpoznawać planety na rozgwieżdżonym niebie i zaobserwuj ich ruch. Popatrz na świat od nowa, sceptycznie, niezupełnie dowierzając podręcznikowej wiedzy, tak jakbyś poznawał go po raz pierwszy. Zobacz kosmos na własne oczy.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl

Dociekliwy_Kotek | 2017-10-01
Przeczytana: wrzesień 2017

Zastanawialiście się kiedyś, skąd naukowcy wiedzą, jak daleko są najbliższe gwiazdy, jak głębokie są kartery na Księżycu albo jak wysokie są jego góry? Wszyscy niby z geografii wiemy, jakie są dowody na kulistość ziemi, ale czy można to samodzielnie sprawdzić?
Andrzej Branicki pokazuje, że można - i tłumaczy jak. Lojalnie uprzedzam zainteresowanych czytelników: kto chce sprawdzić, niech dobrze odświeży sobie matematykę mniej więcej do poziomu liceum. Ponieważ po latach szkolnej edukacji nadal z liczeniem u mnie kiepsko (że nie wspomnę o trudnościach w prowadzeniu regularnych obserwacji), skazana jestem na przyjmowanie pewnych rzeczy "na słowo". Ci, którzy są bardziej wytrwali i dociekliwi, w książce Branickiego znajdą wspaniały poradnik dla początkującego astrofizyka. I proszę się nie zniechęcać, to tylko brzmi na groźne.

Minus tej książki? Każdy rozdział kończy "działem" "do rozmyślań", w którym dwóch znajomych na wycieczce dyskutuje o różnych kontrowersyjnych kwestiach...

| 2014-03-22

„Na własne oczy. O samodzielnej obserwacji nieba i Ziemi”, czyli książka o brzmieniu podręcznikowym(przynajmniej dla mnie). Jednak o bardzo ciekawej tematyce, dzięki czemu byłam nią bardzo zainteresowana, nie tylko ze względu, iż uwielbiam sobie popatrzeć w niebo w rozgwieżdżoną noc, ale też interesują mnie wszystkie tematy związane z tym moim, często wielogodzinnym, gapieniem się w gwiazdy i rozmyślaniami o tym, co nas otacza i w jaki sposób możemy dowiedzieć się więcej.

"Czy można doświadczalnie stwierdzić, że Ziemia jest kulą?
Czy mapy Księżyca zmieniły się od czasów Jana Heweliusza?
Dlaczego gwiazdy migocą?
Skąd się biorą srebrzyste obłoki?
Jak obserwować Słońce?
Czy Księżyc w ogóle się obraca, skoro wciąż widzimy tę samą jego połowę?

Wojtek | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Książka Branickiego bardzo dobrze sprawdzi się w sytuacji, gdy będzie nas nurtowało jakieś zagadnienie z dziedziny astronomii, a będziemy szybko potrzebowali wyczerpującej i treściwej odpowiedzi, bo takie zazwyczaj tutaj otrzymujemy. Jeśli chcielibyśmy książkę czytać od deski do deski to faktycznie czasem może trochę nużyć ze względu na mnogość obliczeń i zasad geometrycznych. Nie uważam ich jednak w żadnym wypadku za zbędne. Będą bardzo pomocne dla osób, które z astronomią (jako hobby i nie tylko) spotykają się w praktyce.
Jeśli chodzi o samą konstrukcję książki to uważam, że wszystko zostało zmyślnie i zgrabnie zorganizowane. Treść podzielona została na 13 rozdziałów. Zaczynamy od naszej planety, a kończymy na wszechświecie. Na końcach rozdziałów znajdują się także małe konkluzje w formie opowiadań/dialogów, które jednak nie są zbyt mocną stroną książki głównie ze względu na styl pisania, który jest "taki sobie".
Podsumowując: Książkę uważam za udany nabytek, do którego na pewno...

Michał | 2014-05-25
Przeczytana: 04 maja 2014

Niestety mnie ta książka nie wciągnęła. Autor odpowiada na wiele interesujących pytań, jak np. jak stwierdzić, że Ziemia jest kulą, jak określić odległość do Księżyca itp. Odpowiedzi są satysfakcjonujące. Z książki można wynieść garść wiedzy. Niestety sposób, w jaki autor opisuje pewne aspekty jest bardzo nużący; brak polotu w tej książce. Czułem się, jak w szkole średniej czytając podręcznik do fizyki, gdzie autorzy muszą przestrzegać ściśle określonego toru narzuconego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda.

Adam | 2016-10-10
Przeczytana: październik 2016

Większość treści przybiera formę popularyzacyjno-podręcznikową, chyba z lekką przewagą tego drugiego elementu. To, czy uznamy to za wadę zależy od naszych oczekiwań. Jeśli zechcecie sobie zasiąść do lektury wieczorem przy lampce wina i po prostu poczytać o interesujących rzeczach, to obawiam się, iż lekko nie będzie. Mimo wszystko, książka stawia przede wszystkim na walory praktyczne i bez odpowiedniego zaangażowania co najwyżej prześlizgniemy się po powierzchni...
Więcej: http://www.kwantowo.pl/2016/10/10/dla-samodzielnych-obserwatorow-nieba-recenzja-na-wlasne-oczy/

rasilio | 2015-04-24
Na półkach: Przeczytane, Własne, Szafa 1a
Przeczytana: marzec 2015

Sporo ciekawostek. W większości po krótkim przystępnym początku rozdziału występuje mooocno fizyczne rozwinięcie dla ewidentnych pasjonatów własno-obliczeniowego sprawdzania czy białe jest białe.

Tethis | 2016-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2016