Niebo na dłoni

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
Obloha na dlani
astronomia
Agnieszka

Od czasu do czasu każdy z nas spogląda na niebo – na Księżyc, Słońce, gwiazdy. Co to za ciała, jak powstały i jakie będą ich dalsze losy? Te podstawowe pytania o naturę otaczającego nas świata, a zarazem prognozy naszego istnienia i dalszej przyszłości są przedmiotem tej książki. Dowiemy się z niej na ile współczesna wiedza i logiczne rozumowanie pozwalają na te pytania odpowiedzieć. W książce znajdziemy nie tylko opisy wielu interesujących obiektów Wszechświata, ale także wskazówki, kiedy, gdzie i jak ich szukać na niebie. Ludzie już bardzo dawno zauważyli, że orientację na sklepieniu niebieskim ułatwiają wyraźne grupy jasnych gwiazd. Zaczęli je kojarzyć ze swymi wyobrażeniami i mitami: w ten sposób powstały wizerunki i nazwy gwiazdozbiorów, które przetrwały do dziś. Choć nie mają one bezpośredniego związku z naturalnymi prawami świata gwiazd, są jednak dobrą pomocą w jego poznawaniu. Niebo w ciągu wieków nic nie straciło ze swojego czaru i poezji, nie różni się niemal od nieba, które oglądali nasi przodkowie. Spojrzenie na świat otaczający naszą zieloną planetę budzi w nas podziw nad potęgą i wielorakością przyrody, tym większy, im większa jest nasza wiedza.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

stareprawo | 2012-11-17
Przeczytana: 1992 rok

To jedna z najlepszych pozycji dla początkujących. Bardzo obszerne omówienie zagadnień i tematów w szerokim aspekcie. To moja pierwsza książka na półkach astronomii, dzięki niej właśnie kupiłem pierwszy teleskop i obserwowałem z zapartym tchem Jowisza i pierścienie Saturna. Bogata tematyka i wiele tabel w załącznikach. Do dziś nie wymaga aktualizacji wielu rozdziałów. Polecam gorąco.

podstawek | 2012-09-08
Przeczytana: 04 kwietnia 1992

Rozbudziła moje zainteresowanie astronomią — wspaniała.

| 2017-08-30
LordVaderJunior | 2017-06-18