Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż

Okładka książki Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż Łada Łuzina Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż
Łada Łuzina Wydawnictwo: Insignis Cykl: Wiedźmy Kijowa (tom 1) fantasy, science fiction
Wiedźmy Kijowa (tom 1)

Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż

przeczytanych książek 866 napisanych opinii 802

Za gruba. Męcząca. Autorka kocha Kijów. Nie sięgnę po następny tom

Za gruba. Męcząca. Autorka kocha Kijów. Nie sięgnę po następny tom

Książka bardzo nierówna, miejscami fascynująca, gdzie indziej się dłuży lub niepotrzebnie gmatwa, wprowadzając zamęt w i tak już skomplikowaną historię , a i niezgrabne tłumaczenie nie pomaga. To taki rodzaj lektury, że chciałoby się, żeby była o połowę krótsza, kilka pobocznych wątków spokojnie można by wywalić bez straty, a nawet z korzyścią dla całości, a jednocześnie żeby była dwa razy dłuższa, by te dodatkowe historie autorka miała szansę dopowiedzieć i dopełnić szczegółami.
Jest to fantastyka z wątkami historyczno-religijnymi, ale paradoksalnie najciekawsza w tych fragmentach, gdzie jest najbliżej realnej rzeczywistości (czy to współczesnej, czy historycznej),podczas gdy aspekty baśniowe i mitologiczne opisane są mętnie i po łebkach.
Poznajemy trzy bohaterki: Maszę, myszowatą studentkę historii, Daszę, pełną wigoru piosenkarkę estradową, i Katię, bezwzględną i skuteczną bizneswoman, które w wyniku przedziwnych zbiegów okoliczności zostają obdarzone mocą kijowskich wiedźm. To spojler zdradzający niemal połowę fabuły, który został zamieszczony na tylnej okładce... Podobnie jest ze spojlerem już w samym tytule (sic!),co odbiera dużą część satysfakcji z rozwiązania zagadki. Chociaż może to miał być zamysł autorki, że czytelnik jest lepiej poinformowany niż bohaterki i od początku wiedząc jak to się skończy kibicuje im w poszukiwaniach, ale bardziej obstawiam pomysły geniuszy marketingowych z wydawnictwa :/
Najbardziej podobały mi się nastrojowe opisy miasta i wędrówki śladami znaczących postaci historycznych, najmniej - schematyczne ujęcie postaci, bazujące na jednowymiarowych stereotypach. Jeśli skuteczna przedsiębiorczyni, to od razu psychopatka bez życia osobistego, po godzinach dla rozrywki nawalająca ludzi po mordzie w klubie bokserskim. A jak artystka, to musi być przecież odklejona od rzeczywistości dziewuszka z borderline, sypiająca gdziekolwiek i z kimkolwiek, ale wszystko jej wybaczamy, bo jest taka genialna, że aż! Itd, itp, nuda, banał, przewidywalność.
Tłumaczka też się nie popisała, tekst sprawia wrażenie jakby z językiem polskim było pani Gabrieli nie po drodze albo miała na jego skończenie bardzo mało czasu, tłumaczyła więc "na kolanie", drugą ręką mieszając w garnku zupę. A potem zerowy budżet na redakcję i korektę, bo maszyny drukarskie już huczą.
Na szczęście drugi tom jest przetłumaczony przez kogoś innego, jest więc cień szansy, że będzie lepiej.
Bo oczywiście przeczytam kolejny tom! Chcę wiedzieć co było dalej :)

Bardzo duże rozczarowanie. Byłam niesamowicie napalona na tą książkę - wiedźmy, czary, nawiązania do "Mistrza..." a to wszystko w Kijowie. Opis brzmiał świetnie. Niestety powieść nie jest dobrze napisana. Czyta się ciężko, a przydługie zdania i opisy męczą. Charaktery głównych bohaterek są płytkie i stereotypowe. Fabuła miejscami infantylna.
A najbardziej kłuje w oczy fatalne tłumaczenie!!! Kto normalny stwierdził, że ksywki "Zajadła" i "Wstrząsająca" w języku polskim brzmią fajnie? Szczególnie to drugie słowo mierzilo okropnie, w dodatku było nadużywane nie tylko w odniesieniu do bohaterki, ale też jako przymiotnik np. "impreza będzie wstrząsająca". Serio???
Bardzo żałuję, bo potencjał na fajną powieść fantasy był, niestety zmarnowany.

A najbardziej kłuje w oczy...

Oj, jak dla mnie ta książka jest nierówna. Były momenty, że ciężko się oderwać ale też takie, że dosłownie męczyłem tą książkę, z myślą, że chcę mieć ją już za sobą.
Pomysł na miejsce akcji, dla mnie bomba. Jest oryginalnie, ciekawie ale wykonanie nie zawsze mi się podobało. Odniosłem wrażenie, że niektóre motywy zostały wplecione, bo wydawały się ciekawe ale finalnie przeszkadzały, a trzeba było je dociągnąć do końca, kiedy się już zaczęło.
Jako całość, jestem zadowolony. Tylko tyle. Czasu z tą książką nie uważam za zmarnowany, jeśli znajdę w promocji drugą część, kupię. Warto po nią sięgnąć.

Wiedźmy w bardzo niecodziennym wydaniu. Może forma nieco nastoletnia, ale historia dla mnie na tyle nietypowa że łyknęłam całość ze smakiem.

Mam olbrzymi problem z podsumowaniem tej książki. Długo na nią polowałam, czytałam wiele pochlebnych opinii, ale gdy już sama zasiadłam do lektury to trochę się rozczarowałam.
Sama koncepcja łącząca trzy główne bohaterki z historią Kijowa oraz wierzeniami pogańskimi i prawosławnymi a także "Mistrzem i Małgorzatą" Bułhakowa wydawała się świeża, niebanalna i porywająca. Jednak, gdy przyjrzymy się szczegółom okazuje się, że akcja jest trochę chaotyczna i "rwana", jest dużo (według mnie nadmiernie) rozbudowanych opisów oraz pojawiają się skróty myślowe (niestety niezbyt jasne dla każdego czytelnika/bądź to tylko moje wrażenie). Interesująco, choć chyba nie dla każdego czytelnika. W związku z tym, nie wiem czy sięgnę po kolejny tom.
Rekomenduję zapoznać się z lektura i wyrobić sobie samodzielną opinię.

Lektura tej książki dłużyła mi się niemiłosiernie, ale nareszcie, mam ją za sobą. Przyznam, że widząc tyle pozytywnych opinii w sieci, nastawiłam się na dobrą rozrywkę. Niestety, prędko przekonałam się, że będzie to co najmniej specyficzna przyjemność. Zacznę od plusów. Doceniam miłość autorki do Kijowa i to z jakim pietyzmem opisywała każdą uliczkę i zabytki mieszczące się w jej ukochanym mieście. Jestem wdzięczna za ilość wiedzy o terenach naszych sąsiadów oraz za poznanie zalążka ich historii, nie tak różniącej się od naszej własnej. Wątki historyczne, mitologiczne i legendy są zdecydowanym atutem tej opowieści. Podejrzewam, że bez nich nie byłabym w stanie zmusić się do poznania całości tej książki. Jednak autorka w zamyśle chciała stworzyć urban fantasy, a nie przewodnik po Kijowie. Przykrym jest mi stwierdzić to, że miernie wywiązała się ze swojego przedsięwzięcia. Postaci są płytkie i karykaturalne, dialogi i opisy sztywne i żenujące(np. "A! A! A! - krzyczała jak podczas s3ksu(...)", gdy jest to opis przemocy fizycznej D:),fabuła chaotyczna...chyba jeszcze nigdy nie natrafiłam na książkę, której jedynym atutem była miłość pisarki do swojego miejsca zamieszkania. Mimo wielu skaz, sięgnę po drugi tom tego cyklu, bowiem kupiłam go w komplecie z pierwszym. Pociesza mnie myśl, że główne bohaterki w nim podróżują w czasie, co daje mi cień nadziei na to, że historia zostanie lepiej poprowadzona.

Historia bardzo ciekawa, ale tłumaczenie zrobiło tej książce duża krzywdę. Czytając miałam wrażenie, że tłumaczka jest Ukrainką, która mówi bardzo dobrze po polsku, ale jednak pewne powiedzonka czy słowa tłumaczy zbyt dosłownie. I przez książkę czyta się dość ciężko.

Czarownice, Kijów, Mistrz i Małgorzata, czego chcieć więcej by dostać dobrą lekturę? Wspaniała, wartka akcja. Masza, Dasza i Katia, trzy na pozór zwykłe dziewczyny spotykają się przypadkiem i ich losy zostają połączone, gdy przejmują moce czarownicy. Ich życie nie będzie już takie samo.

„Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż" Łady Łuziny to książka, która zdecydowanie zbyt długo kurzyła się na mojej półce. Bardzo się cieszę, że wreszcie udało mi się ją przeczytać, mimo iż mam do tej historii pewne zastrzeżenia.

Zacznę od tego, że początek czytało mi się bardzo dobrze, wprost nie mogłam się oderwać. Jednak wraz z rozwojem fabuły powieść stawała się coraz bardziej absurdalna. Chociaż nie wiem czy jest to adekwatne określenie. Co mogę powiedzieć na pewno to to, że historię cechował chaos i żeby się nie pogubić nie można było się nawet na chwilę rozproszyć. Do pełnego zrozumienia wydarzeń opisywanych w powieści potrzebna była też znajomość historii Ukrainy. Często musiałam przerywać lekturę, żeby coś doczytać lub zobaczyć w internecie, aby zyskać pełny obraz sytuacji. Myślę, że nie byłoby w tym nic złego gdyby nie mój obecny brak czasu. W tamtym momencie po prostu potrzebowałam powieści lekkiej i niewymagającej. „Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż" mają barwnych bohaterów i ogromną dozę humoru, ale są też książką długą, a co za tym idzie, na pewnym etapie czułam się po prostu zmęczona. Z głównych bohaterek polubiłam tylko Maszę i specjalnie dla niej sięgnę po tom drugi, ponieważ jej historia zakończyła się cliffhangerem. Dasza również na początku przypadła mi do gustu, później stała się męcząca. Co do Katii to czuję jakby ta postać miała zmarnowany potencjał. Było jej w tej powieści zdecydowanie mniej niż innych bohaterek, a uważam że skupienie się na jej losach mogłoby wyjść książce na plus.

Mimo wszystko w trakcie lektury zaznaczyłam wiele cytatów, a wiele z nich zostanie ze mną na dłużej. Historia jest ciekawa i ma ogromny potencjał, jeżeli chodzi o kolejne części. Widać tu również wielką miłość autorki do Kijowa. Miasto jest przedstawione barwnie, a jego historia zapiera dech w piersiach. Mam nadzieję, że dane mi będzie kiedyś je odwiedzić.

Zapraszam na mojego Bookstagrama: https://www.instagram.com/p/CyEPJM_tRE3/?igshid=MmU2YjMzNjRlOQ==✨