rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz
Okładka książki Urban. Biografia Dorota Karaś, Marek Sterlingow
Ocena 7,7
Urban. Biografia Dorota Karaś, Marek...

Na półkach:

Na początek o samej książce. Bardzo solidnie wydana , grube lakierowane, kolorowe okładki, książka szyta, papier lekko żółtawy cienki , średniej jakości. Książka liczy 606 stron razem z przypisami, spisem treści , podziękowaniami itd. Czysty tekst to 565 str. Książka zawiera 74 czarno białe fotografie, podzielona jest na 6 podstawowych części z których każdy zawiera od kilku do kilkunastu rozdziałów - łącznie 80 rozdziałów, nie ma planów , tabel ani map.
Teraz co do treści - od razu powiem że książka dla zainteresowanych tematem jest bardzo ciekawa, jej treść wciąga , czyta się przyjemnie, napisana przystępnym literackim językiem.
Sama treść to biografia od urodzin poprzez wszystkie koleje losu bohatera aż do śmierci, nie znajdziemy tu czegoś takiego jak wywiad z Urbanem na żaden temat co dla mnie jest osobiście małym minusem.
Dla mnie /mimo swej objętości/ książka za mało szczegółowa mam wrażenie , że autorzy nie drążą tematu, raczej piszą z pozycji obserwatora rzadko lub wcale nie dopytując Urbana o szczegóły. Brakuje mi też zdecydowanie większej liczby anegdot oraz ocen ludzi których Urban znał osobiście bardzo dobrze.
To co piszę powyżej brzmi jak zniechęcenie potencjalnego czytelnika do sięgnięcia po tę pozycję , ale chcę jedynie zwrócić uwagę na ewentualne niedostatki tej pracy - wedle mnie oczywiści.
Wielkim plusem jest przedstawienie całej historii życia Urbana w sposób całościowy, kompleksowy ze zwróceniem uwagi na kluczowe aspekty jego kariery np. zabójstwa ks. Popiełuszki czy tez okrągłego stołu, ale też wielu innych.
Mamy też sporo o uczuciach Urbana, życiu rodzinnym, podróżach , przyjęciach, stosunku do siebie i innych o dzieciach ... itd. Lwią częścią książki jest jego kariera dziennikarska którą uprawiał przez niemal całe życie.

Podsumowując - zasłużone 8 gwiazdek, pozycja ciekawa, wnosząca wiele do poznania życia i motywów działania głównego bohatera, solidna biografia. gdyby było więcej ciekawostek i anegdot z życia Urbana oraz choćby niewielki wywiad z nim nastawiony na ocenę jego życia dałbym gwiazd 10.
Generalnie zachęcam do przeczytania każdego kto lubi biografie - solidna pozycja na półce

Na początek o samej książce. Bardzo solidnie wydana , grube lakierowane, kolorowe okładki, książka szyta, papier lekko żółtawy cienki , średniej jakości. Książka liczy 606 stron razem z przypisami, spisem treści , podziękowaniami itd. Czysty tekst to 565 str. Książka zawiera 74 czarno białe fotografie, podzielona jest na 6 podstawowych części z których każdy zawiera od...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Książka pięknie wydana przez oficynę REBIS. Posiada grube, twarde, lakierowane okładki, szyta, papier przyzwoity biały. Liczy 351 stron, podzielona jest na 19 rozdziałów, nie posiada żadnych szkiców ani map, na samym końcu mamy 45 fotokopii dokumentów.
Książka jest trzecią częścią lodołamacza i jeśli mogę coś zasugerować to proponuję czytać po kolei, ale nie jest to warunek bezwzględny, gdyż każda z kolejnych książek jest w pełni samodzielną opowieścią tylko nawiązującą do poprzednich tomów. Streszczać tej pracy oczywiście nie ma sensu, ale trzeba powiedzieć, że autor w sposób profesjonalny opierając się na źródłach dochodzi do jedynie logicznych wniosków a my razem z nim. Robi to przy tym z zadziwiającą zręcznością i lekkością pióra gdzie nie gdzie żartując i polemizując z oponentami. Suworow jest solidnym historykiem, błyskotliwym, spostrzegawczym i inteligentnym. Nigdy nie mogłem zrozumieć osób, które kwestionują jego odkrycia historyczne i płynące z nich wnioski. Są one jasne, klarowne i właściwie nie do podważenia. Treść książki opowiada nam jak ZSRR przygotowywało się do wojny napastniczej przeciwko Hitlerowi i zostało uprzedzone przez niego. Wywraca to do góry nogami mit wojny ojczyźnianej i opowieść jak to Stalin nigdy nie dążył do wojny i był gołąbkiem pokoju.

Moja rekomendacja:: Książka świetna /dwie poprzednie też/ otwierająca oczy na wiele kwestii, poparta realnymi analizami i dowodami. Takiej analizy i siły argumentu nie znajdziecie chyba u żadnego innego autora /no może u Bieszanowa/ a już na pewno u historyków 'zachodnich".
Podsumowując - Suworow w każdej swojej książce to klasyka gatunku i ta również trzyma wysoki równy poziom.
Gorąco polecam , jest to bardzo wartościowa pozycja godna jak najszybszego przeczytania - jeszcze raz polecam.

Książka pięknie wydana przez oficynę REBIS. Posiada grube, twarde, lakierowane okładki, szyta, papier przyzwoity biały. Liczy 351 stron, podzielona jest na 19 rozdziałów, nie posiada żadnych szkiców ani map, na samym końcu mamy 45 fotokopii dokumentów.
Książka jest trzecią częścią lodołamacza i jeśli mogę coś zasugerować to proponuję czytać po kolei, ale nie jest to warunek...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Obrona Moskwy Jack Radey, Charles Sharp
Ocena 6,8
Obrona Moskwy Jack Radey, Charles...

Na półkach:

Książka wydana przyzwoicie, kolorowe lakierowane okładki, klejona, papier biały dobrej jakości. Książka liczy 458 stron, podzielona jest na 11 rozdziałów oraz 4 rozdziały załączników zawierających rozkazy, dyrektywy dowództwa itd. Zawiera ośmiostronicową wkładkę ze zdjęciami gdzie mammy 20 mało znanych zdjęć, W tekście mamy umieszczone 10 dobrej jakości map przedstawiających zamiary stron oraz ich realizację.
Książka jest "treściwa" i dotyczy dokładnie tego co mamy w tytule czyli walk o Kalinin i okolice między 7 a 25 października 1941r. Praca jest bardzo dokładna i momentami nieco "ciężka" , ale generalnie czyta się dosyć przyjemnie. W treści znajdziemy dokładnie wszystko co działo się w omawianym okresie na tym odcinku frontu. Autor przedstawia nam plany stron, sytuację na froncie oraz realizację postawionych przed wojskami zadań. Mamy tu też odrobinę wspomnień , rozkazy, składy armii i dywizji - jednym słowem praca kompletna.

Moja rekomendacja: książka bardzo dobra, ale tylko dla mocno zainteresowanych tematem. Przypadkowy czytelnik raczej się znudzi i nie doczyta do końca. Generalnie polecam zainteresowanym.

Książka wydana przyzwoicie, kolorowe lakierowane okładki, klejona, papier biały dobrej jakości. Książka liczy 458 stron, podzielona jest na 11 rozdziałów oraz 4 rozdziały załączników zawierających rozkazy, dyrektywy dowództwa itd. Zawiera ośmiostronicową wkładkę ze zdjęciami gdzie mammy 20 mało znanych zdjęć, W tekście mamy umieszczone 10 dobrej jakości map...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

książka pięknie wydana , twarde okładki , szyta , kolorowa obwoluta , papier biały dobrej jakości. Praca liczy 536 stron. w tym 19 rozdziałów licząc wszystko czyli wprowadzenie , wstęp, podziękowania, przypisy , indeks itd.... główna treść to 10 rozdziałów. Praca zwiera 11 dokładnych map ,ale niebyt przydatnych niestety oraz 44 zdjęcia.
Jeśli chodzi o treść to trzeba powiedzieć, że jest dosyć szczegółowa i dokładna , ale nie nudząca. W treści znajdziemy wszystko co trzeba , czyli opis działań wojennych, uwarunkowania polityczne, relacje świadków, grozę wojny i jak to było na prawdę.
Książka opisuje bardzo dokładnie oblężenie Wrocławia, poniesione ofiary, zarówno w ludziach jak i w infrastrukturze miasta.
Moja rekomendacja: książka bardzo dobra, szczegółowa, napisana przystępnym językiem , opisująca walki w mieście jak i dramat cywilów.
Polecam wszystkim zainteresowanym tematem, książka warta uwagi.

książka pięknie wydana , twarde okładki , szyta , kolorowa obwoluta , papier biały dobrej jakości. Praca liczy 536 stron. w tym 19 rozdziałów licząc wszystko czyli wprowadzenie , wstęp, podziękowania, przypisy , indeks itd.... główna treść to 10 rozdziałów. Praca zwiera 11 dokładnych map ,ale niebyt przydatnych niestety oraz 44 zdjęcia.
Jeśli chodzi o treść to trzeba...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Wspaniała biografia , ale po kolei. Książka pięknie wydana , grube, twarde, lakierowane, kolorowe okładki. Książka szyta, papier niestety słabej jakości - żółty. Praca liczy 367 stron podzielonych na trzy części a każda część na kilka rozdziałów z których każdy to zapis jednego roku z życia bohaterki. Książka posiada 16-sto stronicową wkładkę z kolorowymi zdjęciami /20/ oraz 31 zdjęć czarno białych rozsianych w tekście, nie zawiera żadnych szkiców ani map.

Nie ma sensu streszczać ani opowiadać treści książki, ale muszę powiedzieć, że ta biografia napisana jest pięknym literackim językiem, przedstawia nam bohaterkę od urodzenia do śmierci w sposób kompletny, przemyślany i zborny a zarazem z uczuciem i delikatnością a także empatią właściwą tak delikatnej poetce jaką była Poświatowska. Muszę przyznać , że po książkę sięgnąłem przypadkiem i od razu byłem pod wrażeniem narracji prowadzonej przez autorkę i zawiłości losów bohaterki, których choćby w zarysie nie znałem. Nie wiedziałem , że Poświatowska miała tak ciężkie życie i mimo tego w tak krótkim czasie potrafiła tak wiele osiągnąć.
Biografia mocno wciąga pod względem treści jak i formy którą posługuje się autorka. Jej narracja jest prosta i czysta i z łatwością dotrze do każdego czytelnika .
Moja rekomendacja: książka wspaniała , pięknie się czyta, wciąga i czy lubicie czy nie lubicie biografii to po tą na prawdę warto sięgnąć. Serdecznie polecam tę pozycję, na prawdę warto po nią sięgnąć. Niesie w swej treści mnóstwo informacji o samej bohaterce oraz o czasach w których żyła , problemach, radościach i smutkach , ale też sporo o wielu osobach ją otaczających. Jeszcze raz polecam.

Wspaniała biografia , ale po kolei. Książka pięknie wydana , grube, twarde, lakierowane, kolorowe okładki. Książka szyta, papier niestety słabej jakości - żółty. Praca liczy 367 stron podzielonych na trzy części a każda część na kilka rozdziałów z których każdy to zapis jednego roku z życia bohaterki. Książka posiada 16-sto stronicową wkładkę z kolorowymi zdjęciami /20/...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka bardzo starannie wydana, grube, kolorowe, lakierowane okładki, solidnie szyta, papier biały dobrej jakości. Książka liczy 212 stron, podzielona jest na dwie części z których pierwsza składa się z 12 rozdziałów a ruga z 9, do tego wnioski i 3 załączniki. W treści nie ma żadnych zdjęć ani map jest kilka schematów struktury GRU.
Praca jest bardzo treściwa, zawiera mnóstwo informacji i faktów z zakresu wywiadu wojskowego oraz dyplomacji /szpiegowskiej/ ZSRR. Autor w swoim stylu znanym z innych jego prac w sposób przystępny, zborny i logiczny przedstawia nam kompendium wiedzy na temat GRU, metod szkolenia , szpiegowania , powiązania z dyplomacją, przykładowe akcje oraz historię tej organizacji od 1917 roku.

Moja rekomendacja: pozycja jak najbardziej godna polecenia szczególnie dla zainteresowanych tematem. Przyjemnie się czyta, jedyny minus to zbyt szczupła objętość - przydało by się jeszcze z 200 stron w tym ciekawym temacie. Generalnie polecam - solidnie napisana książka.

Książka bardzo starannie wydana, grube, kolorowe, lakierowane okładki, solidnie szyta, papier biały dobrej jakości. Książka liczy 212 stron, podzielona jest na dwie części z których pierwsza składa się z 12 rozdziałów a ruga z 9, do tego wnioski i 3 załączniki. W treści nie ma żadnych zdjęć ani map jest kilka schematów struktury GRU.
Praca jest bardzo treściwa, zawiera...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka ładnie wydana kolorowe okładki, klejona, papier biały dobrej jakości. książka liczy 231 stron , składa się z 9 rozdziałów. Zawiera dwie wkładki ze zdjęciami /29 ogólnie znanych fotografii/ oraz 6 czytelnych map obrazujących przebieg działań wojennych.
Co do treści to niestety książka ta jest bardzo powierzchowna, przypomina raczej dosyć obszerny felieton na zadany temat niż pracę naukową, to raczej ogólne opracowanie tematu rodzaj wstępu do poważnej pracy. Mamy tu do czynienia zaledwie z garścią faktów a reszta to rodzaj opowiadania czy też wnioski autora odnośnie opisywanych wydarzeń. Mógłbym polecić tą pozycję uczniom 6-7 klasy szkoły podstawowej jako cenne rozwinięcie podręcznika szkolnego. Wszyscy powyżej tego poziomu wiedzy nie mają tu za bardzo czego szukać. Mówiąc krótko , autor niemiłosiernie ślizga się po temacie mocno uważając aby się gdzieś przez przypadek nie zagłębić i generalnie obficie leje wodę doprawioną ogólnikami.
Druga uwaga do tej pracy to sam tytuł, który wprowadza w błąd gdyż 80-85% treści jest podane z pozycji niemieckich a tytuł wskazuje , że będzie to rosyjski punkt widzenia. To tak jakby ktoś napisał książkę o uprawie ogródka i zatytułował "książka kucharska" tylko dla tego , że opisał jak zdrowa jest rzodkiewka i jak smaczna sałatka z kapusty i zielonych ogórków....

Moja rekomendacja: stanowczo nie polecam gdyż czytelnik choćby średnio zagłębiony w temacie nic tu nowego ani odkrywczego nie znajdzie. Książka dobra i na poziomie uczniów starszych klas podstawówki.

Książka ładnie wydana kolorowe okładki, klejona, papier biały dobrej jakości. książka liczy 231 stron , składa się z 9 rozdziałów. Zawiera dwie wkładki ze zdjęciami /29 ogólnie znanych fotografii/ oraz 6 czytelnych map obrazujących przebieg działań wojennych.
Co do treści to niestety książka ta jest bardzo powierzchowna, przypomina raczej dosyć obszerny felieton na zadany...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Powrót do Jedwabnego Tomasz Budzyński, Ewa Kurek, Wojciech Sumliński
Ocena 7,7
Powrót do Jedw... Tomasz Budzyński, E...

Na półkach:

Nie mogę powiedzieć , że książka mnie zawiodła , ale oczekiwałem od niej znacznie więcej. Ale po kolei. Książka wydana ekonomicznie, miękkie okładki, klejona, papier słabszej jakości. Praca liczy 304 strony, 6 rozdziałów, 3 zdjęcia autorów, nie posiada żadnych map ani szkiców.
Na pierwszy rzut oka widać , że Wojciech Sumliński jest dziennikarzem śledczym a nie historykiem, książka jest czymś na kształt opowiadania, wywiadu oraz wspomnień i relacji - nie ma w niej ani jednego przypisu do źródeł / w treści nie ma też ani jednego dokumentu w formie fotokopii, czy przytoczenia dosłownej treści poza wspomnieniami z getta/.
Tak naprawdę o Jedwabnym jest 1/4 do 1/3 objętości książki reszta to wspomnienia i droga życiowa autora /pierwsze 130 stron/ oraz wspomnienia z getta/dzienniki/i rozmowa z Panią Ewą Kurek traktująca ogólnie o historii i mentalności żydów. Jest też co nie co o ustawie 447 , Terezinie i dokąd to wszystko zmierza /odszkodowania?/.
Czytając miałem wrażenie pewnego chaosu w przedstawieniu całej historii, sporo wątków pobocznych luźno powiązanych z sednem sprawy.Jeżeli zaś chodzi o samą sprawę mordu w Jedwabnym to autor dosyć solidnie opisuje nam zeznania świadków i kontrowersje z tego wynikające, przebieg masakry , ekshumację oraz na tej podstawie skutecznie obnaża półprawdy lub kłamstwa Grossa w jego książce "Sąsiedzi" , wytykając autorowi tej ostatniej dobieranie tylko tych relacji lub "dowodów" które pasują do jego tezy a pomijając wszystkie inne , które wskazują na Niemców. Ta część książki jest całkiem dobra i rzuca nowe światło na panującą obecnie "poprawność polityczną" w sprawie Jedwabnego, niemniej jednak ja czuję i tutaj spory niedosyt - dla mnie za mało faktów , jak by to "wycisnąć" to książka zmieściłaby się na 80 stronach.

Moja rekomendacja: Książka godna przeczytania ale na pewno nie powala treścią - za mało precyzyjnej historycznej relacji , za dużo gadania do tego żadnych odnośników do źródeł. Generalnie spodziewałem się bardziej solidnej pracy w tym temacie. Nie mniej jednak książka posiada swoją "wagę" i wartość szczególnie dla osób które nic o Jedwabnym nie wiedzą lub mają tylko obraz oficjalnej propagandy. Umiarkowanie polecam szczególnie "niezaawansowanym" w temacie

Nie mogę powiedzieć , że książka mnie zawiodła , ale oczekiwałem od niej znacznie więcej. Ale po kolei. Książka wydana ekonomicznie, miękkie okładki, klejona, papier słabszej jakości. Praca liczy 304 strony, 6 rozdziałów, 3 zdjęcia autorów, nie posiada żadnych map ani szkiców.
Na pierwszy rzut oka widać , że Wojciech Sumliński jest dziennikarzem śledczym a nie historykiem,...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Reguła świętego Benedykta; Dialogi. Księga druga św. Benedykt z Nursji, św. Grzegorz Wielki
Ocena 7,8
Reguła święteg... św. Benedykt z Nurs...

Na półkach: ,

Książka wydana ekonomicznie , kolorowe miękkie okładki, klejona, nie zawiera zdjęć ani map. Książka liczy 202 strony i składa się z dwóch części / mniej więcej po 100 stron/. Pierwsza część to reguła św. Benedykta w której poruszane są wszystkie aspekty życia mnichów w klasztorze - między innymi jak pracować jak się modlić, rozkład dnia, kary dla niezdyscyplinowanych, reguły przyjęcia , wyrzucenia z zakonu itd.
Druga część to dialogi w formie krótkich opowiadań /1-2 strony/ z których dowiadujemy się szczegółów życia św. Benedykta głównie poprzez cuda jakie wydarzyły się w jego życiu oraz których sam był autorem. Na podstawie tych cudów dwie osoby rozpatrują, potwierdzają świętość Benedykta i jego postępowania.
Muszę przyznać , że podszedłem do lektury sceptycznie na zasadzie , że będzie to lekkie nudziarstwo w sam raz dla mnicha. Jednak w miarę czytania treść mnie wciągnęła i zainteresowała, przy czym obie części są ciekawe.
Należy jednak powiedzieć , że jest to wciągająca lektura oczywiście dla osób zainteresowanych tematem i własnie tym polecam tą książkę.

Moja opinia: książka dla choćby lekko zainteresowanych tematem. Napisana w sposób przystępny i miły w czytaniu. Mi się osobiście podobała . Polecam

Książka wydana ekonomicznie , kolorowe miękkie okładki, klejona, nie zawiera zdjęć ani map. Książka liczy 202 strony i składa się z dwóch części / mniej więcej po 100 stron/. Pierwsza część to reguła św. Benedykta w której poruszane są wszystkie aspekty życia mnichów w klasztorze - między innymi jak pracować jak się modlić, rozkład dnia, kary dla niezdyscyplinowanych,...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Zwierciadło Einsteina Tony Hey, Patrick Walters
Ocena 6,3
Zwierciadło Ei... Tony Hey, Patrick W...

Na półkach: ,

Książka pięknie wydana - grube, twarde okładki z kolorową obwolutą, szyta, papier biały dobrej jakości. Książka liczy 296 stron, podzielona jest na 11 rozdziałów plus 6 dodatkowych rozdziałów z przypisami/indeks, chronologia, wzory itd../. Zawiera 21 zdjęć w tekście i mnóstwo czytelnych rysunków ilustrujących omawiane zjawiska fizyczne.
Treść jest bardzo ciekawa na poziomie popularnonaukowym dostępnym dla każdego choćby z minimalną wiedzą fizyczną, astronomiczną i matematyczną.
Autorzy w sposób klarowny i przejrzysty przedstawiają nam głównie drogę dojścia Einsteina do teorii względności i grawitacji. Książka nie koncentruje się ściśle na samym Einsteinie, ale w sposób logiczny i przejrzysty pokazuje nam mnóstwo innych naukowców oraz ich osiągnięcia, które w efekcie pomogły w pracy Alberta E. Mamy tu np. wiele o takich tuzach nauki jak: Fermi, Gauss, Heisenberg, Hahn, Kepler, Minkowski,Roentgen, Newton, Curie-Skłodowska, Bohr, Planck i o dziesiątkach innych. Książka też zahacza mocno o bombę atomową i związany z nią wyścig między hitlerowskimi Niemcami a aliantami, sporo tu też chemii i astronomii oraz bardzo wiele o fizyce cząstek, antymaterii, prędkości światła, pierwiastkach promieniotwórczych i wiele, wiele więcej.
Mimo wielości tematów wszystko podane w przystępnej czytelnikowi formie, bez natłoku wzorów matematycznych czy "naukowej gadaniny".

Moja rekomendacja: książka świetna, napisana w miarę lekkim piórem, zrozumiała dla przeciętnego czytelnika. Jasno tłumaczy poruszane w treści kwestie w czym pomagają liczne rysunki wykresy i schematy.
Jak najbardziej można przeczytać nawet nie będąc specjalnie zainteresowanym tematem - treść wciąga. Osobiście polecam.

Książka pięknie wydana - grube, twarde okładki z kolorową obwolutą, szyta, papier biały dobrej jakości. Książka liczy 296 stron, podzielona jest na 11 rozdziałów plus 6 dodatkowych rozdziałów z przypisami/indeks, chronologia, wzory itd../. Zawiera 21 zdjęć w tekście i mnóstwo czytelnych rysunków ilustrujących omawiane zjawiska fizyczne.
Treść jest bardzo ciekawa na poziomie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Książka rewelacyjna, solidnie wykonana, twarde kolorowe okładki, obwoluta, szyta, papier żółtawy ekonomiczny. Książka liczy 600 stron /w tym 540 stron zasadniczego tekstu, reszta to indeks i przypisy/, siedemnaście rozdziałów, zawiera 2 dokładne czytelne mapy i 46 mało znanych zdjęć w trzech osobnych wkładkach w tekście.
Jest to książka kompletna czyli zawierająca właściwie cały obszar wiedzy opisywanego przez autora tematu. Mamy tu dosłownie wszystko czyli od genezy wojsk powietrznych poprzez organizację, dowództwo, organizację lotów, sprzęt, uzbrojenie, po szczegółowy opis całej kampanii wojennej z rozbiciem na poszczególne loty z bogatym opisem tychże od strony oficjalnej "urzędowej" i liczne relacje samych uczestników walk / w tym niemieckich pilotów/. Do tego życie na lotniskach, przepustki do miasta, kobiety , zabawy ale i wypadki śmierć, krew i całe okrucieństwo wojny. Są dokładne opisy burz ogniowych w bombardowanych miastach widziane oczami niemieckich cywili i strażaków jak i obserwowane z góry - towarzyszące temu uczucia i chęć odwetu i zemsty. Do tego mamy opis losów zestrzelonych lotników ukrywanych przez ruch oporu, internowanych w Szwajcarii oraz wziętych do niewoli. Całkiem sporo jest o warunkach życia w niewoli, ucieczkach i w końcu o wyzwoleniu obozów.
Dodatkowo trzeba powiedzieć, że autor posługuje się wyjątkowo lekkim i sprawnym piórem, dlatego też czyta się bardzo przyjemnie, książka wciąga w swą treść - po prostu nie ma się do czego przyczepić.

Moja rekomendacja: Książka wybitna, dostępna absolutnie dla każdego a dla miłośników tematu pozycja obowiązkowa. Autor porusza chyba wszystkie możliwe zagadnienia w tym temacie i jedynie można "narzekać" że mógł dołożyć jeszcze ze 100 stron wspomnień uczestników tych zmagań.
Serdecznie polecam bo warto przeczytać tak dobrze napisaną i kompletną książkę.

Książka rewelacyjna, solidnie wykonana, twarde kolorowe okładki, obwoluta, szyta, papier żółtawy ekonomiczny. Książka liczy 600 stron /w tym 540 stron zasadniczego tekstu, reszta to indeks i przypisy/, siedemnaście rozdziałów, zawiera 2 dokładne czytelne mapy i 46 mało znanych zdjęć w trzech osobnych wkładkach w tekście.
Jest to książka kompletna czyli zawierająca właściwie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Książka wydana ekonomicznie - okładki miękkie kolorowe , klejona, papier żółtawy. Książka liczy 240 stron, 18 rozdziałów z których każdy to osobna historia żołnierza karnych batalionów, nie zawiera żadnych map , zawiera 12 malusieńkich fotografii opowiadających swoje losy żołnierzy na początku każdego rozdziału /6 zdjęć brak/.
Co w treści? Dla mnie pozycja lekko niepełna gdyż spodziewałem się więcej informacji na temat samych batalionów od strony prawno technicznej. Tym czasem mamy tu 18 odrębnych historii osób które albo zostały skazane /większość rozdziałów/ lub dowodzili jako wolni. Od razu trzeba zaznaczyć , że opowieści są bardzo wiarygodne, szczere i pokazują życie w batalionie bez żadnych przemilczeń czy też owijania w bawełnę- to wielka wartość tej książki i jeśli oceniać tylko za to, to można dać i 9 gwiazdek. Jednak tak jak wspomniałem brakuje tu solidnego rysu historycznego oraz choćby śladowej statystyki na zasadzie ile, gdzie,jak. Brakuje też wspomnień kogoś z oddziałów zaporowych i ten temat właściwie tu nie istnieje.

Moja rekomendacja: książka bardzo dobra ale niekompletna, na pewno warta przeczytania. Brakuje spinającego jednego lub dwóch rozdziałów od autora z ogólnym spojrzeniem na te oddziały z ich organizacją , celami , dowodzeniem itd.
Otrzymujemy tylko "wycinki" z życia konkretnych 18 osób - ale za to bardzo solidnie opisane.
Generalnie polecam , książka warta przeczytania.

Książka wydana ekonomicznie - okładki miękkie kolorowe , klejona, papier żółtawy. Książka liczy 240 stron, 18 rozdziałów z których każdy to osobna historia żołnierza karnych batalionów, nie zawiera żadnych map , zawiera 12 malusieńkich fotografii opowiadających swoje losy żołnierzy na początku każdego rozdziału /6 zdjęć brak/.
Co w treści? Dla mnie pozycja lekko niepełna...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Książka wydana ekonomicznie - kolorowe miękkie okładki, klejona, papier przyzwoity biały. Liczy 319 stron i kilka grafik w tekście, są też drzewa genealogiczne rodów panujących dawnej Europy . Praca opisuje pobieżnie różne mniejsze i większe skandale z życia licznych królów , cesarzy i carów. Jest też sporo historii z życia związanych z walką o władzę i panowanie. Książka skupia się głównie na królach angielskich i francuskich, jest też nieco o cezarach rzymskich,królach hiszpańskich, austriackich,papieżach oraz carach rosyjskich a także coś o napoleonie, Rasputinie itd./jest też sporo o królowych i cesarzowych/.
Generalnie jest to praca skonstruowana na zasadzie krótkich ciekawostek z życia owych osób, bez zbędnego zagłębiania się w temat. Sięgając po tą książkę nie spodziewajmy się zbyt wiele. To coś jakby dzisiejsze życie gwiazd ze stron tabloidów tylko nieco bardziej pikantne lub straszne.

Moja rekomendacja: Książka mimo wszystko dobra. Zapewnia nieco relaksu w przerwach pomiędzy oglądaniem świata kiepskich, M jak mdłości a pasjonującą lekturą dajmy na to o kolejnych wybrykach Dody, Steczkowskiej, Mandaryny czy innych "gwiazd".... Raz można przeczytać.
umiarkowanie polecam dla zainteresowanych.

Książka wydana ekonomicznie - kolorowe miękkie okładki, klejona, papier przyzwoity biały. Liczy 319 stron i kilka grafik w tekście, są też drzewa genealogiczne rodów panujących dawnej Europy . Praca opisuje pobieżnie różne mniejsze i większe skandale z życia licznych królów , cesarzy i carów. Jest też sporo historii z życia związanych z walką o władzę i panowanie. Książka...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Na początek o samej książce - liczy 462 strony, 18 rozdziałów z których każdy opisuje inną osobę, zawiera kilkaset zdjęć /prawie na każdej stronie jedno lub dwa/. Książka wydana bardzo solidnie - twarde , lakierowane, kolorowe okładki, szyta, papier taki sobie, lekko żółtawy.
Od razu powiem , że największą wartością tej książki poza oprawą są zdjęcia - dobrej jakości, ciekawe i ogólnie mało znane. Treść to niestety nędza. W książce mamy to co w tytule czyli historie rodzeństwa osiemnastu znanych Polaków - w dużej mierze opisane poprzez historię tychże sławnych postaci.
Każdy rozdział zaczyna się jednostronicową notką biograficzną na temat opisywanej w rozdziale postaci i to jest niestety jedyne co w miarę solidnie opracowała autorka i co mówiąc szczerze można przeczytać.
Autorka zamiast skupić się na zwięzłym opisie losów bohatera danego rozdziału pod kątem jego życiorysu /ważne daty, wydarzenia, jakieś istotne punkty zwrotne w jego życiu itd/ poszła w jakąś pseudo powieść.
Mianowicie portret opisywanej postaci przedstawiony jest poprzez wymyślone "dialogi" z rodzeństwem lub znajomymi oczywiście w całości wymyślonymi przez autorkę. Zamysł był chyba taki , żeby było ciekawiej - wyszło niestety koszmarnie. Przyjęta forma po prostu męczy czytelnika , nic nie wnosi do treści a jedynie ją zaciemnia - często nie wiadomo o co chodzi - dla mnie to był koszmar a nie biografia.
Widać , że autorka sama chciała by coś napisać od siebie a nie o kimś - niespełniony talent literacki.

Moja rekomendacja: pierwsza gwiazdka za samo napisanie książki, druga za oprawę i trzecia /najbardziej zasłużona/ za zdjęcia - i to na prawdę wszystko.
Zdecydowanie nie polecam, chyba że jesteśmy na bezludnej wyspie a to jest nasza jedyna książka....

Na początek o samej książce - liczy 462 strony, 18 rozdziałów z których każdy opisuje inną osobę, zawiera kilkaset zdjęć /prawie na każdej stronie jedno lub dwa/. Książka wydana bardzo solidnie - twarde , lakierowane, kolorowe okładki, szyta, papier taki sobie, lekko żółtawy.
Od razu powiem , że największą wartością tej książki poza oprawą są zdjęcia - dobrej jakości,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Przeczytałem tą książkę z prawdziwą przyjemnością. Zestrzelony to wojenna biografia jednego z najlepszych ekspertów myśliwskich Waltera Schucka, który uzyskał 206 potwierdzonych zestrzeleń /w rzeczywistości wiele więcej/w ciągu zaledwie 3 lat wojny. Lwią cześć tego czasu autor walczył na dalekiej północy w okolicach Murmańska.
Sama książka wydana ekonomicznie - miękkie okładki, klejona, papier średniej jakości. Książka liczy 370 stron, podzielona jest na 32 rozdziały /łącznie z załącznikami i bibliografią/ , zawiera 270 doskonałych zdjęć w tym kilkanaście kolorowych oraz 8 map.
Treść jest niezmiernie ciekawa i wciągająca. Jest mnóstwo szczegółowych opisów walk przeplatanych relacjami z życia pilotów w kolejnych bazach. Czytając tą książkę poznajemy cały życiorys Schucka od wstąpienia do szkoły lotniczej aż po ostatnią akcję w której został zestrzelony. Autor szczegółowo opisuje nam swoje frontowe życie, przedstawia typy samolotów na których walczył, ocenia maszyny i zdolności przeciwnika /ponad 95% zestrzeleń to zwycięstwa na froncie wschodnim/, mamy też sporo humorystycznych jak i smutnych historii jakie go spotkały podczas służby. Jest też całkiem sporo i ciekawie na temat licznych spotkań z Goringiem i generalicją podczas wyjazdów pilota po odbiór odznaczeń i coraz wyższych stopni wojskowych.
Wielkim plusem książki są liczne unikalne zdjęcia ilustrujące całość kariery pilota. W załącznikach mamy też zdjęcia wszystkich typów samolotów które zestrzelił autor. Jest też dokładna tabela z datą ,godziną, typem samolotu i miejscem zestrzelenia każdego z 206 samolotów przeciwnika.

Moja rekomendacja: książka prawie doskonała, kompletna, wciągająca od początku do końca. Zawiera odpowiednią dawkę walk powietrznych ale też mnóstwo informacji technicznych szczególnie z zakresu organizacji jednostek i lotów Luftwaffe. Jest to najlepsza biografia lotnicza jaką dotychczas przeczytałem. Zainteresuje każdego kto choćby w minimalnym stopniu interesuje się tematem. Napisana ładnym literacko językiem, łatwo i miło się czyta.
Generalnie serdecznie polecam - mocna pozycja na półce

Przeczytałem tą książkę z prawdziwą przyjemnością. Zestrzelony to wojenna biografia jednego z najlepszych ekspertów myśliwskich Waltera Schucka, który uzyskał 206 potwierdzonych zestrzeleń /w rzeczywistości wiele więcej/w ciągu zaledwie 3 lat wojny. Lwią cześć tego czasu autor walczył na dalekiej północy w okolicach Murmańska.
Sama książka wydana ekonomicznie - miękkie...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Myśliwce nad Finlandią to typowa książka biograficzna dotycząca zmagań pilota myśliwskiego tym razem na niebie Finlandii. Swoją historię opowiada nam Eino Luukkanen ekspert myśliwski, który zakończył wojnę z 56 potwierdzonymi zestrzeleniami/ w dwóch wojnach - zimowej 1940 i kontynuacyjnej 41-44/. Mamy tu przedstawiony cały szlak bojowy od pierwszych kroków pilota na przestarzałych myśliwcach poprzez zdobywanie bojowych doświadczeń na wielu typach samolotów aż do intensywnych walk eksperta w kończącej się wojnie na messerschmitcie Bf 109. Książka przedstawia nam w sposób stosunkowo dokładny kolejne losy bohatera w tym liczne historie okołobitewne jak np. sposób odpoczynku i relaksu pilotów, wyprawę po nowe samoloty , piękno otaczającej przyrody itp. Mamy tu też oczywiście sporo opisów walk powietrznych i opisu innych misji /zwiadowczych, szturmowych/ nie mniej jednak dla mnie to najsłabsza cześć tej biografii. Poza kilkoma wyjątkami autor "ślizga" się po opisie zmagań - są one przedstawione skrótowo i niedokładnie, co przy 56 zestrzeleniach zostawia mocny niedosyt czytelnika. Właśnie dla tego poskąpiłem jednej a może i dwóch dodatkowych gwiazdek.
Książka jest generalnie dobra , ale wedle mnie brakuje jej tego "pazura" który mocno wciąga czytelnika i powoduje , że czujemy się jakbyśmy niemal sami pilotowali samolot.
Sama książka liczy 345 stron , wydana ekonomicznie - miękkie kolorowe okładki, klejona , papier kiepski żółtawy. Liczy 29 rozdziałów, 102 ciekawe zdjęcia w tekście, nie zawiera żadnych map.

Moja rekomendacja: Książka dobra, ale nie porywająca, jak najbardziej można przeczytać. Dostępna dla każdego, napisana w sposób lekki i przyjemny dla czytelnika. Polecam szczególnie tym którzy zaczynają zgłębiać temat II WŚ.

Myśliwce nad Finlandią to typowa książka biograficzna dotycząca zmagań pilota myśliwskiego tym razem na niebie Finlandii. Swoją historię opowiada nam Eino Luukkanen ekspert myśliwski, który zakończył wojnę z 56 potwierdzonymi zestrzeleniami/ w dwóch wojnach - zimowej 1940 i kontynuacyjnej 41-44/. Mamy tu przedstawiony cały szlak bojowy od pierwszych kroków pilota na...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Świetna książka opisująca doświadczenia wojenne snajpera Seppa Allerbergera. Sama publikacja wydana ekonomicznie - miękkie kolorowe okładki, klejona, papier przyzwoity biały. Liczy 184 strony, zawiera 14 rozdziałów, 4 zdjęcia, nie zawiera map /wydanie z 2007 roku/.
Tą niewielką objętościowo pracę można przeczytać w jeden wieczór, ale na prawdę warto. Znajdziemy tu szereg historii z frontowego życia bohatera opisanych w sposób bardzo realistyczny, łącznie z drastycznymi opisami walk a także morderstw, gwałtów i zabójstw dokonanych zarówno na jeńcach jak i na cywilach. Otrzymujemy solidną dawkę frontowego życia bez żadnych przekłamań ani "pudrowania" rzeczywistości żołnierskiego losu.
Opisana historia mocno wciąga, treść dopracowana pod względem literackim i merytorycznym, czyta się płynnie i z przyjemnością.
To jedna z lepszych biografii jakie czytałem.

moja rekomendacja: Na prawdę warto przeczytać. Jest to pozycja szczególnie wskazana dla miłośników II wojny światowej , ale każdy może po nią sięgnąć i pogłębić swoją wiedzę na ten temat.
Jedyny "minus" to zdecydowanie zbyt mała objętość - wielka szkoda, że nie ma większej ilości wspomnień.
Generalnie mocno polecam

Świetna książka opisująca doświadczenia wojenne snajpera Seppa Allerbergera. Sama publikacja wydana ekonomicznie - miękkie kolorowe okładki, klejona, papier przyzwoity biały. Liczy 184 strony, zawiera 14 rozdziałów, 4 zdjęcia, nie zawiera map /wydanie z 2007 roku/.
Tą niewielką objętościowo pracę można przeczytać w jeden wieczór, ale na prawdę warto. Znajdziemy tu szereg...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Książka wspaniała, zawierające kompendium wiedzy na temat stalinowskiej czystki w armii radzieckiej w latach 1937-39. Sama praca jest trudna do przebrnięcia co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze jej objętość - liczy sobie 1232 strony formatu A4 czyli więcej niż niejedna encyklopedia. Książka pięknie wydana - twarde, lakierowane, kolorowe okładki, papier biały wysokiej jakości, szyta. Zawiera 14 rozdziałów + obszerny aneks w przejrzystej, tabelarycznej formie na 221 stron!/w tym indeks nazwisk/. Nie zawiera ani jednego zdjęcia i ani jednej mapy.
Książka należy do trudnych w czytaniu. Znajdziemy w niej opis samej armii czerwonej , stosunków w niej panujących, przyczyny polityczne czystki, jej przebieg we wszelkich aspektach /lwia część pracy/, stosunków międzyludzkich/katów i ofiar/ oraz jej wpływ na morale i skutki na wojnę zimową a przede wszystkim rok 41 i całą II wojnę światową.
Bardzo mało jest opisów metod i przebiegu śledztwa oraz losów rodzin skazanych - dla mnie to minus bo liczyłem na dużo więcej w tej materii.
Książkę czyta się niezbyt płynnie i trzeba mieć cały czas napiętą uwagę aby wiedzieć "co się dzieje". Zadania nie ułatwiają przypisy na każdej stronie, które dodatkowo "odciągają" nas od głównego wątku.
Specyficzny temat zmusza autora do przedstawienia natłoku nazwisk, stopni wojskowych oraz występujących powiązań między opisywanymi oficerami.

Moja rekomendacja: Książka dla pasjonatów lub wręcz specjalistów z tej dziedziny - przypadkowy czytelnik nie ma tu czego szukać. Jednak dla prawdziwie zainteresowanych to na prawdę wspaniała pozycja i lektura obowiązkowa. Wszystko opisane dogłębnie, zbornie, jasno i o ile to możliwe płynnie.
Jedyny "minus" tej publikacji to /według mnie oczywiście/ zbytnia koncentracja na faktach a mniej na losach opisywanych ludzi i ich rodzinach. Autor jest jednak usprawiedliwiony - gdyby chciał spełnić "moje życzenie" musiał by dopisać kolejne 500 albo i 1000 stron.
Gorąco polecam zainteresowanym

Książka wspaniała, zawierające kompendium wiedzy na temat stalinowskiej czystki w armii radzieckiej w latach 1937-39. Sama praca jest trudna do przebrnięcia co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze jej objętość - liczy sobie 1232 strony formatu A4 czyli więcej niż niejedna encyklopedia. Książka pięknie wydana - twarde, lakierowane, kolorowe okładki, papier biały wysokiej...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Jestem pod dużym wrażeniem tej książki. Przeczytałem już jedną książkę tej autorki i obie są na wysokim poziomie. Sama praca liczy 285 s , klejona, papier i wydanie ekonomiczne, nie zawiera żadnych zdjęć ani map.
Liczy 3 rozdziały, które zawierają łącznie 44 podrozdziały.
W treści znajdziemy bardzo wzruszające, smutne lub wstrząsające opowieści ludzi którzy w różny sposób byli związani z awarią w Czarnobylu. Mamy tu opowieści /najczęściej mówią żony lub bliscy bo bohaterowie już nie żyją/ pracowników elektrowni, strażaków gaszących pożar, pilotów śmigłowców, fizyków, ludzi partii, wszelkich likwidatorów, żołnierzy , lekarzy a nade wszystko zwykłych ludzi którym zawalił się świat i także chorych umierających dzieci.
Książka mocno wciąga, jest napisana w formie reportażu, autorka znalazła odpowiednie osoby i pozwoliła się im "wygadać" w sposób bardzo osobisty , bez skrótów i cenzury.

Moja rekomendacja: Książka absolutnie dla każdego, świetnie napisana, dająca wiele do myślenia nad tak zwanym "ludzkim losem" i "człowiekiem radzieckim". Daje wstrząsający obraz bezduszności i głupoty ludzi partii i samego państwa jako takiego oraz dowody prawdziwego poświęcenia i bohaterstwa zwykłego człowieka. Ostrzegam że książka jest bardzo smutna no ale temat też nie wesoły....
Serdecznie polecam.

Jestem pod dużym wrażeniem tej książki. Przeczytałem już jedną książkę tej autorki i obie są na wysokim poziomie. Sama praca liczy 285 s , klejona, papier i wydanie ekonomiczne, nie zawiera żadnych zdjęć ani map.
Liczy 3 rozdziały, które zawierają łącznie 44 podrozdziały.
W treści znajdziemy bardzo wzruszające, smutne lub wstrząsające opowieści ludzi którzy w różny sposób...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Książka dobra, ale nic ponad to. Sama praca liczy 605 str, 11 rozdziałów i 9 obszernych załączników. Zawiera 18 zazwyczaj marnej jakości map i 54 dobre fotografie w tekście. Okładka miękka , kolorowa, książka klejona, papier lekko żółty.
Co na plus : w pracy mamy przedstawioną sytuację militarną od wiosny 44r do połowy listopada w tym bardzo szczegółowo samą operację od 28.10 do 7.11.44r. Autor przedstawia nam też w pierwszym rozdziale sytuację materiałową III Rzeszy i wynikającą stąd konieczność obrony Węgier /ostatnie źródło ropy/. Mamy też oczywiście szczegółowy opis licznych bitew na podejściach do Budapesztu - niestety momentami chaotyczny. Do plusów można zaliczyć też graficzny sposób przedstawiający siłę jednostek biorących udział w walce.
Mocną stroną książki są też liczne bezpośrednie relacje walczących żołnierzy oraz przede wszystkim załączniki - zawierają one mnóstwo danych i tabel z wyszczególnieniem posiadanej broni, strat , składu osobowego itd. Mamy tu też opis od strony wojny powietrznej, spisy dowódców a także rozkazy i raporty bojowe.
Natomiast słaba strona tej książki to niezbyt czytelne przedstawienie zmagań, fatalne mapy które prawie niczego nie wyjaśniają, opisy wyczynów radzieckich "bohaterów" którzy samotnie niszczą przynajmniej po trzy czołgi i kompanie piechoty niemieckiej - bez słowa komentarza , że to nie fakt tylko sowiecka propaganda.

Moja rekomendacja: książka niezła ale brak jej literackiego dopracowania, czyta się po prostu nieco ciężko. Zawiera jednak sporo informacji o bitwie i historie "okołobitewne". Za to właśnie i za załączniki solidne 6 gwiazdek ale nic ponad to. Książka dla mocno zainteresowanych tematem. Umiarkowanie polecam.

Książka dobra, ale nic ponad to. Sama praca liczy 605 str, 11 rozdziałów i 9 obszernych załączników. Zawiera 18 zazwyczaj marnej jakości map i 54 dobre fotografie w tekście. Okładka miękka , kolorowa, książka klejona, papier lekko żółty.
Co na plus : w pracy mamy przedstawioną sytuację militarną od wiosny 44r do połowy listopada w tym bardzo szczegółowo samą operację od...

więcej Pokaż mimo to