Łańcuch śmierci. Czystka w Armii Czerwonej 1937 – 1939

- Kategoria:
- historia
- Wydawnictwo:
- Zysk i S-ka
- Data wydania:
- 2016-10-29
- Data 1. wyd. pol.:
- 2001-01-01
- Liczba stron:
- 1224
- Czas czytania
- 20 godz. 24 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377857946
- Tagi:
- Historia ZSRR Stalin
Profesor Wieczorkiewicz przedstawia genezę, przebieg i skutki „bitwy z własną armią”, jaka dokonała się w szeregach Armii Czerwonej w latach 1937–1939. Wielka czystka odmieniła oblicze korpusu oficerskiego i całkowicie podporządkowała wojsko Stalinowi. Skala terroru była ogromna.
Autor rozpatruje drobiazgowo różne aspekty stalinowskiej polityki personalnej w perspektywie zbiorowego doświadczenia całej generalicji sowieckiej, jak również indywidualnych losów najwybitniejszych dowódców.
Okres masowych represji w Armii Czerwonej rozpoczął się od procesu marszałka Michaiła Tuchaczewskiego. Oskarżono go o szpiegostwo i zdradę stanu. Razem z nim na ławie oskarżonych 11 czerwca 1937 roku zasiadło siedmiu wysokiej rangi sowieckich oficerów. Wszyscy zostali rozstrzelani nazajutrz. Od maja 1937 do września 1938 roku aresztowano lub usunięto z wojska ponad 35 tysięcy oficerów. Zamierzona przypadkowość represji miała zastraszyć tych, którzy ocaleli. Sowieckie siły zbrojne znalazły się w stanie najgłębszego kryzysu.
„Sądzę, że każdy, zarówno profesjonalny historyk, jak i czytelnik zainteresowany historią, znajdzie niekłamaną przyjemność w lekturze Łańcucha śmierci. Historyk ze względu na precyzję wykładu, erudycyjne uzasadnienie sądów i ocen, a czytelnik spragniony dobrej książki historycznej doceni jasność wywodu i nieskrywaną pasję wypowiadania opinii, które po prostu przemawiają do wyobraźni”.
Prof. Jakub Wojtkowiak
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Łańcuch śmierci. Czystka w Armii Czerwonej 1937 – 1939
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
To była bardzo ciężka przeprawa, ale nie żałuję, bo to chyba jedna z lepszych pozycji stricte historycznych na rynku nt. Wielkiej Czystki w ZSRS. Oczywiście mamy tu, zgodnie z tytułem, przedstawione losy oficerów RKKA (Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej) i RKKF (Robotniczo-Chłopskiej Floty Czerwonej), funkcjonariuszy Razwiedupru (Zarządu Wywiadu Wojskowego) i niedoszłych katów z NKWD i GUGB, ale autor skupia się również na samym modus operandi całego aparatu państwa zaprzęgniętego przez Stalina do czarnej roboty, czyli m.in. funkcjonariuszy "organów" (Osobyje Otdieły) oraz sędziów Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego ZSRS tzw. wojenki (szczególnie "osławionego" Wasilija Ulricha), którzy skazywali ofiary na śmierć lub łagry w iście stachanowskim tempie, dzięki czemu poznajemy mechanizmy tej krwawej rozprawy z wrogami ludu. Drobiazgowość, szczegółowość (choć i tak autor skrócił życiorysy krasnoarmiejców, inaczej książka miałaby kilka tomów), przypisy (często zajmujące więcej niż treść) mogą przytłaczać. Poza tym mnogość nazwisk, stopni, faktów sprawia, że ciężko na początku złapać rytm w czytaniu (niezmiernie pomocne są tu aneksy wyszczególniające struktury NKO, RKKA, RKKF, Razwiedupru oraz NKWD). Wywód jest klarowny, momentami beznamiętny, ale prof. Wieczorkiewicz wplata wiele ciekawych anegdot (temat poważny, jednak zdarzają się wręcz komiczne historie), co sprawia, że czytelnik nie odczuwa aż tak ogromu tej książki, bo przy takim nagromadzeniu informacji normalne są momenty przesytu - książka zdecydowanie do przetrawienia na kilka tygodni. Sporym mankamentem jest dla mnie spolszczone cytowanie wypowiedzi ofiar czystki lub katów, co niezmiernie ciężko przełożyć na polski, szczególnie jak ktoś rosyjskiego nie zna, jak ja. Wydaje mi się, że lepiej byłoby umieścić cytaty w oryginalnej rosyjskiej pisowni, np. z tłumaczeniem na polski w nawiasie. Z uwagi na to, że mamy do czynienia z pozycją naukową, także w odróżnieniu do książek popularnonaukowych nie uświadczymy tu ani jednego zdjęcia, co jest jednak uzasadnione, bo sednem tej pozycji jest treść. Także, jak ktoś szuka rzetelnej książki nt. czystki w Armii Czerwonej, to nie ma lepszej pozycji.
To była bardzo ciężka przeprawa, ale nie żałuję, bo to chyba jedna z lepszych pozycji stricte historycznych na rynku nt. Wielkiej Czystki w ZSRS. Oczywiście mamy tu, zgodnie z tytułem, przedstawione losy oficerów RKKA (Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej) i RKKF (Robotniczo-Chłopskiej Floty Czerwonej), funkcjonariuszy Razwiedupru (Zarządu Wywiadu Wojskowego) i niedoszłych...
więcej Pokaż mimo toKsiążka wspaniała, zawierające kompendium wiedzy na temat stalinowskiej czystki w armii radzieckiej w latach 1937-39. Sama praca jest trudna do przebrnięcia co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze jej objętość - liczy sobie 1232 strony formatu A4 czyli więcej niż niejedna encyklopedia. Książka pięknie wydana - twarde, lakierowane, kolorowe okładki, papier biały wysokiej jakości, szyta. Zawiera 14 rozdziałów + obszerny aneks w przejrzystej, tabelarycznej formie na 221 stron!/w tym indeks nazwisk/. Nie zawiera ani jednego zdjęcia i ani jednej mapy.
Książka należy do trudnych w czytaniu. Znajdziemy w niej opis samej armii czerwonej , stosunków w niej panujących, przyczyny polityczne czystki, jej przebieg we wszelkich aspektach /lwia część pracy/, stosunków międzyludzkich/katów i ofiar/ oraz jej wpływ na morale i skutki na wojnę zimową a przede wszystkim rok 41 i całą II wojnę światową.
Bardzo mało jest opisów metod i przebiegu śledztwa oraz losów rodzin skazanych - dla mnie to minus bo liczyłem na dużo więcej w tej materii.
Książkę czyta się niezbyt płynnie i trzeba mieć cały czas napiętą uwagę aby wiedzieć "co się dzieje". Zadania nie ułatwiają przypisy na każdej stronie, które dodatkowo "odciągają" nas od głównego wątku.
Specyficzny temat zmusza autora do przedstawienia natłoku nazwisk, stopni wojskowych oraz występujących powiązań między opisywanymi oficerami.
Moja rekomendacja: Książka dla pasjonatów lub wręcz specjalistów z tej dziedziny - przypadkowy czytelnik nie ma tu czego szukać. Jednak dla prawdziwie zainteresowanych to na prawdę wspaniała pozycja i lektura obowiązkowa. Wszystko opisane dogłębnie, zbornie, jasno i o ile to możliwe płynnie.
Jedyny "minus" tej publikacji to /według mnie oczywiście/ zbytnia koncentracja na faktach a mniej na losach opisywanych ludzi i ich rodzinach. Autor jest jednak usprawiedliwiony - gdyby chciał spełnić "moje życzenie" musiał by dopisać kolejne 500 albo i 1000 stron.
Gorąco polecam zainteresowanym
Książka wspaniała, zawierające kompendium wiedzy na temat stalinowskiej czystki w armii radzieckiej w latach 1937-39. Sama praca jest trudna do przebrnięcia co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze jej objętość - liczy sobie 1232 strony formatu A4 czyli więcej niż niejedna encyklopedia. Książka pięknie wydana - twarde, lakierowane, kolorowe okładki, papier biały wysokiej...
więcej Pokaż mimo toStalinowska czystka w sowieckiej armii. Tysiące skazanych na śmierć i rozstrzelanych, bez żadnego powodu. Tylko w chorym umyśle bestii stojącej na czele chorego państwa mógł się zrodzić tak obłąkańczy plan.
Stalinowska czystka w sowieckiej armii. Tysiące skazanych na śmierć i rozstrzelanych, bez żadnego powodu. Tylko w chorym umyśle bestii stojącej na czele chorego państwa mógł się zrodzić tak obłąkańczy plan.
Pokaż mimo toStalin chcąc być pewnym swej nieograniczonej władzy, nie mógł zapomnieć o wojsku. Zaczęło się od wielkiego procesu marszałka Tuchaczewskiego (którego oskarżono o działanie przeciwko Rosji Sowieckiej m. in. podczas wojny z Polską). Pominąwszy osobistą niechęć Stalina do tego dowódcy, chodziło o usunięcie dowódców popularnych, lecz z punktu widzenia Stalina niepewnych. Budionny z kolei, niestety, ocalał.
Oczywiście nie poprzestano na dowódcach najwyższego szczebla, ślepy terror przetoczył się przez cały korpus oficerski, aresztowano lub usunięto z wojska ponad trzydzieści pięć tysięcy oficerów! Niektórzy w związku z tym mogli próbować tym tłumaczyć swoją późniejszą nieudolność (Woroszyłow), ale plan Stalina to była nie tylko przypadkowa czystka, ale i odmłodzenie kadry, nie mającej w zasadzie pojęcia o nowoczesnej wojnie. Choć kto wtedy, prócz Niemców, to pojęcie miał?
Zaletą książki profesora Wieczorkiewicza jest - prócz rzetelności naukowej - charakterystyczna dla tego autora pasja wypowiedzi. Jak się zacznie czytać, nie można zostać obojętnym.
Stalin chcąc być pewnym swej nieograniczonej władzy, nie mógł zapomnieć o wojsku. Zaczęło się od wielkiego procesu marszałka Tuchaczewskiego (którego oskarżono o działanie przeciwko Rosji Sowieckiej m. in. podczas wojny z Polską). Pominąwszy osobistą niechęć Stalina do tego dowódcy, chodziło o usunięcie dowódców popularnych, lecz z punktu widzenia Stalina niepewnych....
więcej Pokaż mimo to