Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej

Okładka książki Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej
Barbara Demick Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Tytuł oryginału:
Nothing to Envy: Ordinary Lives in North Korea
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2011-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-01
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375363135
Tłumacz:
Agnieszka Nowakowska
Tagi:
Korea Północna reżim życie codzienne komunizm totalitaryzm KRLD reportaż literatura faktu
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

W kraju wiecznej szczęśliwości



4229 121 154

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
4149 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
386
193

Na półkach: ,

Wstrząsający portret Korei Północnej, namalowany na podstawie opowieści sześciorga uciekinierów. Korei Północnej nie da się sportretować inaczej jak właśnie przez takie historie, bowiem władze nie dopuszczają przyjezdnych z zagranicy do prawdziwego koreańskiego życia. Dziennikarzom, politykom czy turystom pokazuje się jedynie specjalnie przygotowane dla nich inscenizacje, a na każdym kroku towarzyszą im służby, które pilnują, by nie przyjezdni nie zbaczali z wybranej dla nich trasy. Autorka wielokrotnie była w Korei Północnej, ale, jak sama przyznaje, nie odważyła się napisać książki na podstawie tych wizyt, ponieważ zdaje sobie sprawę, że może promil z tego, co zaobserwowała, oddawał koreańską rzeczywistość. Na potrzeby swojej książki wybrała historie sześciorga uciekinierów - w różnym wieku, różnej płci, o różnym pochodzeniu i pozycji w koreańskim społeczeństwie, o różnym podejściu do reżimu rodziny Kimów, którzy przeprowadzili autorkę przez koleje swojego życia, odmalowując w ten sposób nie tylko historię osobistą, ale też historię koreańskiego społeczeństwa. W książce śledzimy bowiem sytuację w Korei Północnej na przestrzeni kilku dekad, począwszy od lat 50. na wczesnych latach 2000. skończywszy. Główny nacisk kładziony jest jednak na lata od 70. do 90. Autorka skupia się przede wszystkim na jednej okolicy - mieście Chongjin, trzecim największym mieście Korei Północnej, mieszczącym się na północnym wschodzie kraju. Widzimy też nieco ze stolicy, Pjongjangu, oraz terenów przygranicznych z Chinami. Tak się akurat złożyło, że bohaterowie książki pochodzą mniej więcej z tej samej okolicy, co ciekawe, część z nich jest nawet ze sobą spokrewniona lub ich losy przeplatały się ze sobą w Korei Północnej.
Barbara Demick w swojej książce wykonała kawał dobrej roboty. Korea Północna nie jest miejscem, do którego łatwo się dostać, a nawet jak to się uda, praktycznie niemożliwym jest dotarcie do prawdy. "Światu nie mamy czego zazdrościć" nie miało szans, by ukazać całą Koreę Północną. Autorka jednak wyciągnęła tyle z historii uciekinierów, ile mogła, by jak najwierniej przedstawić chociaż wycinek północnokoreańskiej rzeczywistości. Zatrważające jest nawet nie to, że Korea Północna jest żywcem wyjęta z "Roku 1984" Orwella. Tak było w latach 50. i chociaż człowiek nigdy nie mógł być pewny, czy nie był podejrzewany o nieprawomyślność, jakieś warunki bytowe miał. Najgorsze dopiero nadeszło później, kiedy państwo stało się tak niewydolne, że nie było w stanie zapewnić swoim obywatelom nawet niezbędnego minimum - ludzie kolejno tracili swoje niewielkie wypłaty (a pracować musieli dalej - za nieobecność w pracy groziło więzienie), przydziały żywności i odzieży, prąd i bieżącą wodę, brakowało też lekarstw w szpitalach. I chociaż książka urywa się na 2009 roku (nie licząc niewielkiego dodatku na koniec, który dopowiada historię do roku 2015), doskonale wiemy, że w Korei Północnej do dziś nie zmieniło się nic. Jak na początku istnienia tego państwa najważniejszym problemem był niezwykle restrykcyjny reżim, tak potem do tego doszedł głód, choroby i powodowane nimi masowe zgony. Przeraża, że w XXI wieku wciąż istnieje i świetnie się trzyma władza, która traktuje w tak bezwzględny sposób swoich obywateli. Książkę polecam przeczytać każdemu, kto interesuje się życiem poza granicami świata zachodniego, a także tym, którzy narzekają, jak źle się w naszym kraju dzieje. "Światu nie mamy czego zazdrościć" wylewa na głowę kubeł lodowatej wody i sprawia, że zaczynamy doceniać tak prosty fakt jak to, że nie urodziliśmy się w Korei Północnej.

Wstrząsający portret Korei Północnej, namalowany na podstawie opowieści sześciorga uciekinierów. Korei Północnej nie da się sportretować inaczej jak właśnie przez takie historie, bowiem władze nie dopuszczają przyjezdnych z zagranicy do prawdziwego koreańskiego życia. Dziennikarzom, politykom czy turystom pokazuje się jedynie specjalnie przygotowane dla nich inscenizacje, a...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6 538
  • Przeczytane
    5 375
  • Posiadam
    1 106
  • Ulubione
    214
  • Reportaż
    152
  • Teraz czytam
    144
  • 2021
    85
  • Literatura faktu
    82
  • Chcę w prezencie
    66
  • Reportaże
    63

Cytaty

Więcej
Barbara Demick Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej Zobacz więcej
Barbara Demick Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej Zobacz więcej
Barbara Demick Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także