Śmierć w Amazonii
- Kategoria:
- reportaż
- Wydawnictwo:
- Wielka Litera
- Data wydania:
- 2017-04-11
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-10-09
- Liczba stron:
- 336
- Czas czytania
- 5 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380321519
- Tagi:
- Amazonia Ameryka Łacińska Brazylia globalizacja korupcja literatura faktu morderstwo obrona polityka prawa człowieka przestępczość przestępczość zorganizowana reportaż śledztwo walka z przestępczością zabójstwo
"Śmierć w Amazonii" zaczyna się jak thriller i czyta się tę książkę jak thriller.
W zapadłej wiosce w brazylijskim interiorze ginie para obrońców Amazonii. W dalekim miasteczku w Andach „nieznani sprawcy“ polują na księdza, który broni praw górali do ziemi i wody. Ktoś zabija towarzysza wspólnej sprawy. Pewien robotnik rolny zostaje prawnikiem. Domaga się odszkodowań dla mieszkańców miasteczek i wsi, którzy zaczęli zapadać na nieznane wcześniej choroby. Dostaje telefon z wiadomością, że znaleziono zwłoki jego młodszego brata.
Artur Domosławski kroczy śladami tajemniczych zabójstw ludzi zaangażowanych w obronę niszczonego środowiska naturalnego i praw lokalnej ludności w Ameryce Południowej. Kto stoi za zabójstwami? Czy zwyczajni ludzie, którzy po prostu bronią swojej ziemi, maja szanse w zderzeniu z międzynarodowymi korporacjami i przekupionymi władzami?
Nie zawsze optymistyczne odpowiedzi na te pytania ukazują współczesne oblicza wielkiego biznesu, skorumpowanej polityki i ciemnych stron globalizacji . Amazonia w książce Domosławskiego jest żywa i prawdziwa, sportretowana w przypadkach konkretnych ludzi. Nie ma tu prostych haseł o obronie puszczy amazońskiej. Nie ma lukrowanego obrazka celebryty wspierającego indiańskie plemiona. Jest kipiący energią, rozpaczą, ale i nadzieją świat ludzi, którzy dzięki Domosławskiemu, staja się nam po prostu bliscy.
Książka Domosławskiego otwiera oczy i pokazuje zasady rządzące również naszym światem.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Tragedie w cieniu krezusów
Rzadko o tym myślimy, a jeszcze rzadziej o tym mówimy, ale żyjąc w tej części globu mamy sporo szczęścia. Może nie zawsze łatwo jest o zatrudnienie, a chwiejność perspektyw bywa irytująca, ale mamy prawo wyboru. Wolność, której nie można ot tak zabrać. Możemy mieć swoje zdanie, stać za nim murem, nawet jeśli będzie niepopularne. Walczyć o swoje prawa i w ich obronie. W Amazonii też istnieje taka możliwość, ale zaraz obok niej czai się groźba ostateczności.
Artur Domosławski opowiada o egzotycznych dla wielu częściach świata, w których prawo i bezprawie dumnie kroczą obok siebie. Rzeczywistości, gdzie nic nie jest pewne. Zbudowanej na fundamentach goliatów, pod którymi bezładnie i często desperacko kryje się armia Dawidów. Dżungle w Brazylii, laguny w Peru i osady w Ekwadorze. Łączy je środowisko naturalne i śmierć.
Ekolodzy i rdzenna ludność umierają w walce o zielone płuca Amazonii. Często są one dla nich domem, schronieniem, z którym żyli od dziesiątek lat w idealnej symbiozie. Tymczasem drogocenne złoża sprawiają, że odwieczny porządek stał się zagrożony. Zdrowy rozsądek został przesłonięty przez obraz zwielokrotnionych zysków. Nie istnieje coś takiego jak świętość, nikt nie jest już bezpieczny.
Czytając kolejne strony opowieści przybliżanej przez Domosławskiego, trudno nie wzdrygnąć się na zawarte w niej treści. Niełatwo uwierzyć, jak bardzo człowiek potrafi zachłysnąć się swoją boskością. Odrzucić wszelkie moralne bariery, byle tylko osiągnąć cel. Niby nie jest to nic nowego w naszej historii, ale mając w świadomości wcale nie tak dawne konflikty, ciężko nie dojść do wniosku, że niczego się nie nauczyliśmy.
Trzy odrębne opowieści przypominają puzzle. Zazębiają się wzajemnie ideologicznie, każda oddaje swoją perspektywę i pryzmat walki o to, co wydawało się darem natury dla nas wszystkich. Warto poświęcić trochę czasu i przekonać się, co czai się za kulisami codziennej dawki informacji. Zobaczyć, że istnieją zakątki, które skrywają wiele tajemnic i uświadamiają nam, że choć nie jest łatwo, to mamy wiele rzeczy, które powinniśmy bardziej uszanować.
Patryk Rzemyszkiewicz
Oceny
Książka na półkach
- 810
- 671
- 193
- 30
- 24
- 13
- 11
- 10
- 9
- 9
OPINIE i DYSKUSJE
Niezwykle mocny reportaż. Bardzo sugestywnie napisany. Opowieść z chciwością jako głównym motorze działań ludzkich, ale również o odwadze przeciwstawienia się jej podejmowanych przez tych skazanych na porażkę. Brazylia, Peru i Ekwador. Artur Domosławski w trzech opowieściach opowiada jak bardzo rządza zysku deformuje i wynaturza ludzkie zachowania. Amazonia jest ciągle w tle, ale nie ona jest najważniejsza, choć ona w zastraszającym tempie ginie i znika. Jestem pełen podziwu dla tych którzy walczą z koncernami. Przywracają mi wiarę w człowieka. Dzięki nim zrozumiałem wyraźnie czym jest odwaga; to nie brawura tylko stawienie czoła trudnej rzeczywistości wbrew wszechogarniającego lęku. Bohaterem jest nie ten kto się nie boi, tylko ten który mimo lęku walczy o większe dobro.
Niezwykle mocny reportaż. Bardzo sugestywnie napisany. Opowieść z chciwością jako głównym motorze działań ludzkich, ale również o odwadze przeciwstawienia się jej podejmowanych przez tych skazanych na porażkę. Brazylia, Peru i Ekwador. Artur Domosławski w trzech opowieściach opowiada jak bardzo rządza zysku deformuje i wynaturza ludzkie zachowania. Amazonia jest ciągle w...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSpodziewałam się reportażu, otrzymałam dane statystyczne.
Szkoda, bo potencjał był ...
Spodziewałam się reportażu, otrzymałam dane statystyczne.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSzkoda, bo potencjał był ...
Śmierć w Amazonii jest niezwykle ważnym reportażem. Mam wrażenie, że tylko czytając tak mocne książki jesteśmy w stanie przejrzeć na oczy. Zrozumieć, że niszcząc przyrodę, środowisko, niszczymy samych siebie. A ukazanie przez Autora przypadków konkretnych ludzi, osób, które w swojej ekologicznej walce straciły życie, pokazuje, ile dla niektórych znaczą wyznawane ideały i walka o naszą planetę.
Choć ich szanse z wielkimi koncernami są przecież nikłe.
Konsumpcjonizm stał się dziś niemal religią. I nie uświadamiamy sobie jak wielki jest jego wpływ, bo przecież to nie moje podwórko, nie moja sprawa. To gdzieś w Amazonii wycinają lasy, to gdzieś w Afryce dzieci wydobywają kobalt.
Mnie to nie dotyczy.
Ale czy na pewno tak jest?
Czy wiesz ile tego pierwiastka jest w trzymanym przez Ciebie teraz w rękach telefonie?
I choć nieczęsto zapisuję sobie cytaty z książek, tym razem nie mogłam tego nie zrobić: „Dopiero kiedy człowiek otruje ostatnią rzekę, zetnie ostatnie drzewo, zabije ostatnią rybę, uświadomi sobie, że nie da się zjeść pieniędzy”…
Śmierć w Amazonii jest niezwykle ważnym reportażem. Mam wrażenie, że tylko czytając tak mocne książki jesteśmy w stanie przejrzeć na oczy. Zrozumieć, że niszcząc przyrodę, środowisko, niszczymy samych siebie. A ukazanie przez Autora przypadków konkretnych ludzi, osób, które w swojej ekologicznej walce straciły życie, pokazuje, ile dla niektórych znaczą wyznawane ideały i...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toLiteratura faktu ? Jak dla mnie to bardziej sprawozdanie statystyczne . Temat ciekawy lecz utopiony w suchych faktach statystyk .
Literatura faktu ? Jak dla mnie to bardziej sprawozdanie statystyczne . Temat ciekawy lecz utopiony w suchych faktach statystyk .
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo totemat ważny i interesujący ale książka przeciągnięta i przeciętna.
temat ważny i interesujący ale książka przeciągnięta i przeciętna.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPorażając.To książka z gatunki literatura faktu ale czyta ja się jak powieść sensacyjna.Jest tu wszytko co sensacje cechuje,zastraszania porwania,morderstwa a zleconodawcami są duże koncerny wydobywcze,które prowadzą rabunkowa eksploatacje Amazoni w brew naturze zdrowemu rozsądkowi ale dla zysku a w grę wchodzą ogromnie pieniądze.Do nierównej walki z nimi stają atochtoni i ekolodzy.W Ameryce Łacińskiej obrona środowiska naturalnego jest zajęciem najwyższego ryzyka.Dane szokują.Tylko w Brazylii w 2015 roku zamordowano 50 działaczy.Ta książka jest o nich,po to żeby ich smierć nie poszła na darmo.
Porażając.To książka z gatunki literatura faktu ale czyta ja się jak powieść sensacyjna.Jest tu wszytko co sensacje cechuje,zastraszania porwania,morderstwa a zleconodawcami są duże koncerny wydobywcze,które prowadzą rabunkowa eksploatacje Amazoni w brew naturze zdrowemu rozsądkowi ale dla zysku a w grę wchodzą ogromnie pieniądze.Do nierównej walki z nimi stają atochtoni i...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toRozproszona odpowiedzialność:
- ten, kto zlecił zabójstwo
- ten, kto pociąga za spust
- ten, kto fizycznie wycina drzewa /wydobywa ropę
- ten, kto pracuje w wyżej wymienionych firmach, ale "tylko" pracuje w excelu
- ten, kto kupuje "brudne" produkty, albo takie, które powstały z ich wykorzystaniem
Rozproszona odpowiedzialność:
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to- ten, kto zlecił zabójstwo
- ten, kto pociąga za spust
- ten, kto fizycznie wycina drzewa /wydobywa ropę
- ten, kto pracuje w wyżej wymienionych firmach, ale "tylko" pracuje w excelu
- ten, kto kupuje "brudne" produkty, albo takie, które powstały z ich wykorzystaniem
Przykro mi, ale nie przebrnęłam. Jak dla mnie książka mogłaby być o połowę krótsza, bo sam temat bardzo ciekawy, ale jak dla mnie za bardzo rozwleczony.
Przykro mi, ale nie przebrnęłam. Jak dla mnie książka mogłaby być o połowę krótsza, bo sam temat bardzo ciekawy, ale jak dla mnie za bardzo rozwleczony.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTrzy historie, trzy państwa Ameryki Południowej, trzy katastrofy środowiska naturalnego i ludzkie. Reportaż o nielegalnych wycinkach w Brazylii, wydobyciu złota w Peru oraz walce z naftowym koncernem oraz skutkach jego działalności w Ekwadorze. Nie do wyobrażenia jest, że w XXI wieku pieniądze, wielkie koncerny mogą siać śmierć, zniszczenie w państwach mniej rozwiniętych gospodarczo, obywatelsko. Prawo nie ma bytu, a życie autochtonów jest niczym. Wielcy tego świata, śmieją się maluczkim prosto w twarz. A tyle mówi się o równości, zrównoważonym rozwoju, kulturze, poszanowaniu praw, zwyczajów miejscowych. Gdzie są międzynarodowe organizację broniące praw ludzi, środowiska naturalnego? Czyżby im też pieniądze zamydliły oczy, a może nie są to historie medialne, dobrze sprzedające się jak np. zagrożenie wymarciem jakiegoś gatunku zwierzęcia w Europie. Dlaczego tam, na miejscu nie ma ochrony, wspólnoty i wsparcia od tych wszystkich organizacji pięknie walczących w mediach?
Trzy historie, trzy państwa Ameryki Południowej, trzy katastrofy środowiska naturalnego i ludzkie. Reportaż o nielegalnych wycinkach w Brazylii, wydobyciu złota w Peru oraz walce z naftowym koncernem oraz skutkach jego działalności w Ekwadorze. Nie do wyobrażenia jest, że w XXI wieku pieniądze, wielkie koncerny mogą siać śmierć, zniszczenie w państwach mniej rozwiniętych...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo jednostronna. Ekologizm i uwielbienie dla kultur pierwotnych jest dziś w modzie. Czy każdemu musi się to podobać?
Bardzo jednostronna. Ekologizm i uwielbienie dla kultur pierwotnych jest dziś w modzie. Czy każdemu musi się to podobać?
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to