Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej

Okładka książki Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej
Barbara Demick Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
2011-10-01
Data 1. wydania:
2010-07-08
Agnieszka Nowakowska
Korea Północna reżim życie codzienne komunizm
Inne

Oficjalne recenzje i

W kraju wiecznej szczęśliwości

Link do recenzji

3980 120 152

Świetnie poprowadzona historia północnokoreańskich uchodźców. Obiektywne spojrzenie na ustrój jaki panuje od dziesięcioleci w KRLD oraz na obywateli, którzy są zmuszeni w nim żyć. Większość z przytoczonych historii i retrospekcji bohaterów przypomina nie raz film, ponieważ są tak absurdalne, przerażające i wzbudzające smutek - mam wtedy wrażenie, że czytam coś...

Co innego wiedzieć, że jest taki twór jak Korea Płn., a co innego zapoznać się z jej realiami. Wstrząsające, szczególnie opis czasów wielkiego głodu.
Fragmenty, np. dotyczące inflacji dość korespondują z naszą dzisiejszą rzeczywistością co jest dość upiorne.

Bardzo dobry reportaż Barbary Demick.
Chwilami poruszający szczególnie okres kiedy w KRLD zapanował w latach 90-tych wielki głód. Jednak trochę mnie irytowało powtarzanie się tekstu szczególnie pod koniec czytania. Nic nowego praktycznie mnie nie zaskoczyło w tej książce, ale warto sięgnąć po tę pozycję. Polecam młodszemu pokoleniu które o Korei Północnej niewiele wie.

Świetny reportaż ukazujący losy ludzi uwięzionych w swoim kraju. Kompletna relacja obejmująca przeszłość oraz to jak potoczyły się losy bohaterów po opuszczeniu Korei. Trochę historii, dużo realizmu i wiele ludzkich emocji i problemów. Naprawdę warto przeczytać.

Wspaniały reportaż o okrutnym świecie.
Nie zdawałam sobie sprawę, że takie reżimy mają jeszcze racje bytu. Ale to wielka naiwność a do utrzymywania obecnego stanu rzeczy przyczyniają się światowe mocarstwa.
Metody prania mózgu - niedosypianie, szkolenia do późna, seanse samokrytyki, głód, nędzne warunki bytowe - wszystko po to, aby zbudować nowy kraj, nowego...

10/10 czasami miałem wrażenie że czytam książkę w klimacie postapo... fakt że jest to reportaż, sprawia że książka jest jeszcze bardziej ponura.

194/180/2021
Przerażająca. Dla mnie osobiście najgorsze jest to, że tzw. trudny marsz (czyli kilkuletnie głodowanie prawie wszystkich mieszkańców Korei Płn.), który miał miejsce w drugiej połowie lat 90-tych w ogóle nie dotarł do mojej świadomości. W tym czasie byłam już na studiach, więc wydawałoby się, że coś tym powinnam była usłyszeć, chociaż w takim wieku człowiek...

Dobry reportaż, szczególnie jeśli nic nie wiemy o Korei Północnej i jest to nasza pierwsza książka na ten temat.

Na minus często powtarzające się informacje.

Autorka jest amerykańską dziennikarką, która przez pięć lat pracowała w Seulu jako korespondentka „Los Angeles Times”. Chciała napisać reportaże również z Korei Północnej. Gdy okazało się, że zagraniczny gość nie ma szans na zobaczenie czegoś innego niż miasto stołeczne - Pjongjang, że na każdym kroku towarzyszy mu dwóch (aby nawzajem się pilnowali) pracowników służby...

Fascynujące, choć bardzo smutne historie sześciu uciekinierów z Korei Północnej. Ich opowieści pozwalają dowiedzieć się więcej na temat fenomenu kraju, którego rozwój zatrzymał się w latach 60.
Ze względu na tematykę książka nie jest łatwa, ale dobrze się ją czyta. Podsumowując: jedne z najciekawszych reportaży, jakie czytałam.

5 376
    4 117
  • Reportaż
  • 2021
  • Literatura faktu
  • Chcę w prezencie
  • 2018

Barbara Demick Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej Zobacz więcej