rozwiń zwiń

Polityka polska i odbudowanie państwa

Okładka książki Polityka polska i odbudowanie państwa
Roman Dmowski Wydawnictwo: Cyfrowa Biblioteka Myśli Narodowej publicystyka literacka, eseje
496 str. 8 godz. 16 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Cyfrowa Biblioteka Myśli Narodowej
Data wydania:
2020-11-11
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
496
Czas czytania
8 godz. 16 min.
Język:
polski
Tagi:
Historia Nacjonalizm Publicystyka Niepodległość
Średnia ocen

                8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
92 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
356
356

Na półkach:

Wstyd się przyznać, ale do sięgnięcia po „Politykę Polską i Odbudowanie Państwa” nie przeczytałem nic Dmowskiego, za to wiele o Dmowskim. Oczywiście czytałem urywki jego przemów, czy książek, ale nigdy nic na poważnie. Jedynym usprawiedliwieniem jest fakt, że endecja nigdy nie była „moim bohaterem”, a ci którzy obecnie powołują się na jej spuściznę, w większości (z małymi wyjątkami) wywołują raczej niechęć, niż zachwycają diagnozą i prognozą.

Gdy więc uświadomiłem sobie swoją ignorancję, sięgnąłem po najobszerniejszą książkę twórcy Endecji jaką mogłem znaleźć. Mogę tylko żałować, że tak późno. I nie dlatego, że zmieniłem swoje poglądy polityczne, ale dlatego, że dzięki lekturze uświadomiłem sobie jak wielką pracę wykonał Dmowski w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości oraz jak jego poglądy kształtowały (i kształtują) dyskurs i myślenie o Polsce i świecie. No i pojąłem fakt, że jakiś Dmowski, czy chcielibyśmy czy nie, musiałby się pojawić na politycznej scenie niepodległej Polski. Po prostu był dzieckiem swoich czasów, rodzących się wtedy nacjonalizmów. I ten który się pojawił, wydaje się dużo lepszym egzemplarzem niż potencjalni inni, choćby na tle tych, którzy rozwijali ruchy narodowe w ościennych europejskich krajach.

Z perspektywy wieku widać, że w pewnych kwestiach Dmowski był naiwny. Choćby w przypadku jego stosunku do Rosji, gdzie liczył na zmianę nastawienia Rosjan, pchających do ciągłych zdobyczy terytorialnych. Wszak, jak słusznie zauważał, było to sprzeczne długoterminowo z interesami rosyjskiego państwa i narodu. Po stu latach nadal, pomimo logicznych upomnień pana Romana, im nie przeszło. Z drugiej strony dużo jego koncepcji i opinii pozostało aktualnych i dzisiaj. Wyznaczył swój polityczny program i przestrzegał zarówno przed minimalistami („Polska, choćby szczątkowa, może powstać tylko pod opieką jednego z zaborców”), maksymalistami („odbudowa Polski w granicach i ustroju I RP”) i komunistami („państwa to przeżytek, czas na Europejski Związek Rad”). Chciał wymyślenia Polski na nowo, a nie przebierania jej z powrotem w kontusz. Patrzenia w przyszłość, a nie życia przeszłością. Dla większości Polaków było to wszak, aż do powstania II RP, coś nie do pomyślenia. I dla wielu pozostaje problemem i dzisiaj.

Można zarzucać Dmowskiemu cynizm i „narodowy darwinizm”, ale czyż jego przestrogi przed Niemcami (przytacza choćby słowa kanclerza II Rzeszy, Bernharda von Bülowa: „Jesteśmy (Niemcy) w walce nie tylko z naszymi Polakami, ale i z całym narodem polskim”), czy poleganiem na organizacjach międzynarodowych i sojuszach („zwykle służą interesom jednego narodu, który ma przewagę w danej organizacji międzynarodowej”) nie okazały się niestety bardzo szybko prorocze?

Przy okazji lektury odkryłem, dlaczego część środowisk politycznych stara się jak najbardziej zohydzić Dmowskiego. Najprawdopodobniej nie ze względu na antysemityzm, którego smrodek unosi się miejscami dość intensywnie z kart „Polityki Polskiej i Odbudowania Państwa”, a strach przed zupełnie innym narodem. Jakim i dlaczego? Przeczytajcie, bo warto.

Wstyd się przyznać, ale do sięgnięcia po „Politykę Polską i Odbudowanie Państwa” nie przeczytałem nic Dmowskiego, za to wiele o Dmowskim. Oczywiście czytałem urywki jego przemów, czy książek, ale nigdy nic na poważnie. Jedynym usprawiedliwieniem jest fakt, że endecja nigdy nie była „moim bohaterem”, a ci którzy obecnie powołują się na jej spuściznę, w większości (z małymi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    165
  • Przeczytane
    110
  • Posiadam
    41
  • Ulubione
    7
  • Historia
    7
  • Teraz czytam
    4
  • Polityka
    4
  • Chcę w prezencie
    2
  • Posiadane nieprzeczytane
    2
  • 0. Posiadam
    2

Cytaty

Więcej
Roman Dmowski Polityka polska i odbudowanie państwa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także