Polityka polska i odbudowanie państwa

Roman Dmowski Wydawnictwo: Nortom nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2009-01-01
1989-01-01
Nortom
Dmowski Polska polityka państwo historia polski 1918-1939 historia polski 1795-1918 wydawnictwa naukowe publicystyka esej polski
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2009-01-01

Mieliśmy szczęście nie tylko do tego, że pojawiła się okazja do odzyskania niepodległości podczas wielkiej wojny, ale również dlatego, że mieliśmy wtedy polityków takiego formatu jak Roman Dmowski. Erudyta, poliglota, wielki patriota, ideowiec. Lektura tej książki pokazuje jakim był wizjonerem i ukazuje jakich marnych polityków mamy teraz. Niby niepodległość mamy, ale...

Roman Dmowski odznaczał się niezwykłym zmysłem obserwacji, któremu wielokrotnie dał dowód na kartach tej książki. W sposób bardzo przystępny i logiczny opisuje niełatwą drogę narodu polskiego do odzyskania niepodległości. Wprowadza Czytelnika w arkana ówczesnej polityki międzynarodowej realizowanej na najwyższym szczeblu. Celnie argumentuje. Nakreśla także trudności, z...

Uczucia mam mieszane. Z jednej strony widać tu sporo osobistych poglądów autora, które mają wpływ na jego ocenę geostrategiczną i położenia politycznego Polski, a z drugiej strony szczegółowa analiza problemu, opis procesów rządzących najwyższym szczeblem polityki międzynarodowej i ścierających się tam interesów czyni tę książkę niesamowicie wartościową.

To powinna być lektura obowiązkowa przy zapoznawaniu z historią odzyskania niepodległości przez Polskę, jak i dla polskich polityków. W tytule znajduje się "Polityka polska", ponieważ książka ta wypełnia ważną lukę w polskiej tradycji politycznej. Można się z niej nauczyć lepiej myśleć i działać.

Książka jest tak spójna i logiczna jak polityka, którą opisuje. Autor bardzo szczegółowo przedstawia kolejne etapy pracy na rzecz przyszłego państwa polskiego, rozwiewając wszelkie wątpliwości co do słuszności podjętych decyzji. Polecam wszystkim, którzy interesują się historią tamtego okresu, a także tym, którzy jeszcze się nią dostatecznie nie zainteresowali.

Wybitne dzieło człowieka posiadającego ogromną wiedzę w sferze polityki zagranicznej, kierunków oraz dążeń poszczególnych państw przedwojennej Europy. A że te kierunki często nie ulegają większym deformacjom i istnieje sposobność dostrzeżenia zauważalnych tendencji, zatem można skonstatować, że jest to kawał wiedzy o współczesnej polityce europejskiej.

Wyjątkowo...

Świetna obowiązkowa pozycja dla każego Polaka o poglądach narodowych, nacjonalistycznych, faszystowskich a przede wszystkim PATRIOTYCZNYCH. Roman Dmowski był istnym omnibusem jeśli chodzi o szeroko pojętą prace na rzecz Wielkiej Polski. Ale przede wszystkim kochał naszą Ojczyzna najbardziej na świecie.

Zdanie, które najbardziej zapamiętałem z tej publikacji brzmiało jakoś tak:
< Niepodległość odzyskaliśmy nie dlatego że tak ktoś tak chciał czy ktoś to głośno wykrzyczał. To nie jest kwestia 'chcenia'. Niepodległość odzyskaliśmy bo byli ludzie którzy wiedzieli jak to zrobić i konsekwentnie do realizacji tego planu dążyli>

Szczególnie ciekawe są w tej książce zakulisowe...

Bez przechwalania się i przypisywania sobie niewiadomo jakich zasług tą książką Dmowski zbudował sobie pomnik ojca odzyskania niepodległości, choć, pisząc, takich założeń napewno nie miał. Bez Polityki polskiej dyskusja o roku 1918 sensu większego niema.

Jan Ignacy Mickiewicz

• Historia