Koniec czasu. Nowa rewolucja w fizyce

Okładka książki Koniec czasu. Nowa rewolucja w fizyce
Julian Barbour Wydawnictwo: Copernicus Center Press astronomia, astrofizyka
592 str. 9 godz. 52 min.
Kategoria:
astronomia, astrofizyka
Tytuł oryginału:
The End of Time. The Next Revolution in Physics
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2018-03-22
Data 1. wyd. pol.:
2018-03-22
Liczba stron:
592
Czas czytania
9 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378863632
Tłumacz:
Tomasz Lanczewski
Tagi:
popularnonaukowa kosmos wszechświat astrofizyka czas fizyka
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki The Causal Universe Julian Barbour, Bogdan Dembiński, Raine Derek, F.R. Ellis George, Michał Heller, Uzan Jean-Philippe, Marek Kuś, Jerzy Lewandowski, P. Dąbrowski Mariusz, Andrzej Sitarz, Andrzej Sołtan, Tracy Thomas, B. Drees Willem, R. Stoeger William
Ocena 0,0
The Causal Uni... Julian Barbour, Bog...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Burza w szklance czasu



1707 364 269

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
35 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2738
2357

Na półkach: , , ,

Książka raczej dla miłośników tematyki; osoby, dla których to jedna z pierwszych styczności z fizyką, prawdopodobnie przez większość czasu będą się czuły skonfundowane. Nie pomaga fakt, że jakieś trzy czwarte objętości to historia odkryć i wykładanie podstaw; historia niczego do tematu nie wnosi, a zagadnienia przedstawiane w dość kiepski sposób.

Sama teoria jest wyłożona głównie na ostatnich pięćdziesięciu stronach, wcześniej trzeba sobie wyłuskiwać jej elementy spomiędzy biografii i dygresji ogólnych.

W pewien sposób ma elementy zbieżne z np. Krajobrazem Susskinda, ale całość jest bardzo karkołomna. Choć nie uważam, że fizyka powinna być "elegancka" (a to właśnie "eleganckie" teorie uważa się za najlepsze i takich poszukuje), to Autor niestety ukuł ją na podstawie pewnych luk w innych teoriach, meandrując pomiędzy współczesnymi dokonaniami, wplatając w to wieloświaty, tworząc piramidalnie kuriozalne koncepty. W dodatku robi to dość kiepsko i nieprzekonująco.

Sama idea "czasu stacjonarnego", będącego rodzajem odbicia holograficznego i wpisującego się w koncepcję krajobrazowego holoverse, zapewne jakoś by się obroniła w ramach współczesnej wiedzy. Nie byłaby szczególnie spójna, zapewne, ale coś by tam wnosiła. Koncepcja załamującej się funkcji falowej interpretowanej przez nasz mózg jako ruch i czas kłóci się z interpretacją kopenhaską, mimo że co prawda nie musi być prawidłowa, a Autor też o niej wspomina, to jednak jest dość... no, nieudana. W Mrocznych Materiach Croucha była scena, w której bohater jednocześnie widzi wszystkie funkcje falowe - więc na pewien sposób podobna koncepcja została wykorzystana, ale znów, tu się odwołuje bardziej do Everetta niż braku czasu. Dodatkowo, nieistnienie czasu implikowaloby nieistnienie przestrzeni - a stąd wracamy do idei holograficznej.

Także te sensowne elementy gdzieś już były, a reszta to niestety pomieszanie z poplątaniem.

Z drugiej strony cieszę się, że takie koncepcje powstają. Fizyka to w pewnej mierze nauka aprioryczna - naukowcy najpierw dają upust wyobraźni, obliczenia i eksperymenty przychodzą potem. Rzadko się zdarzało na odwrót. Im więcej takich odważnych teorii, tym lepiej odkryjemy otaczającą nas rzeczywistość.

Książka raczej dla miłośników tematyki; osoby, dla których to jedna z pierwszych styczności z fizyką, prawdopodobnie przez większość czasu będą się czuły skonfundowane. Nie pomaga fakt, że jakieś trzy czwarte objętości to historia odkryć i wykładanie podstaw; historia niczego do tematu nie wnosi, a zagadnienia przedstawiane w dość kiepski sposób.

Sama teoria jest wyłożona...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    283
  • Posiadam
    44
  • Przeczytane
    43
  • Teraz czytam
    16
  • Popularnonaukowe
    7
  • Chcę w prezencie
    3
  • Fizyka
    3
  • Nauka
    2
  • Ebook
    2
  • Chcę kupić
    2

Cytaty

Więcej
Julian Barbour Koniec czasu. Nowa rewolucja w fizyce Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także