rozwińzwiń

Jak wyobrażam sobie świat. Przemyślenia i opinie

Okładka książki Jak wyobrażam sobie świat. Przemyślenia i opinie Albert Einstein
Okładka książki Jak wyobrażam sobie świat. Przemyślenia i opinie
Albert Einstein Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The World As I See It. Ideas And Opinions
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2017-09-28
Data 1. wyd. pol.:
2017-09-28
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378863212
Tłumacz:
Tomasz Lanczewski
Tagi:
fizyka świat opinie
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowy Obywatel 27(78) / Jesień 2018 Natalia Broniarczyk, Sally Campbell, Katarzyna Duda, Albert Einstein, Matysiak Ilona, Jerzy Kociatkiewicz, Monika Kostera, Kacper Leśniewicz, Rafał Łętocha, Szymon Majewski, Michał Maleszka, Potoczna Małgorzata, Tomasz Szymon Markiewka, Łukasz Moll, Alicja Palęcka, Jan Przybylski, Anna Rosińska, Bartosz Sawicki, Maja Staśko, Dorota Szelewa, Jarosław Tomasiewicz, Jan J. Zygmuntowski
Ocena 8,0
Nowy Obywatel ... Natalia Broniarczyk...
Okładka książki Dowcip i mądrość. Myśli Alberta Einsteina Albert Einstein, Wojciech Wiercioch
Ocena 5,5
Dowcip i mądro... Albert Einstein, Wo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
56 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
27
17

Na półkach:

Teksty zaprezentowane w tym zbiorze są bardzo oficjalne. Przypominają oświadczenia, które mogłyby napisać sekretarki z Biura Prasowego Einsteina. I już widzę tę scenę: "Pani Halinko, wystąpienie mam na jutro, napisze coś pani na zbliżającą się konferencję?" A jakże panie profesorze, a jakże, napiszę. Halo? Tu biuro prasowe, przygotowujemy oświadczenia dla prasy i treści wystąpień".

Odnoszę wrażenie, że Einstein zaprezentował charakterystyczne dla jego stulecia poglądy na tematy społeczne i polityczne, modne w owym czasie na salonach wśród ludzi wykształconych. Zdanie na każdy temat nawet w kwestiach, na których niekoniecznie się znał. Jego poglądy na temat socjalizmu, czy gospodarki są głupie i dziecinne. Aż strach się bać, z jaką gracją najwięksi intelektualiści minionego wieku łykali socjalistyczny kit. Modne kiedyś poglądy obecnie przypominają wielkiego suchara.

Był naprawdę sławną w świecie postacią, fizykiem celebrytą. To powodowało niezliczone ilości zaproszeń i przymus przygotowania przemówień na różne okazje, dla słuchaczy z różnych środowisk. Ale, czy te przemówienia oddają charakter osobowości i jego autentyczne przemyślenia? Po przeczytaniu tej książki wciąż nie wiem, jakim był człowiekiem, ani co tak naprawdę myślał.

Nadal szukam Einsteina na miarę Einsteina, czyli geniusza wszech czasów. A dostaję tylko kilka zgrabnych cytatów, z których jest znany ten wybitny fizyk. Owszem, trafnych i inteligentnych, gdyż posiadał talent do tworzenia aforyzmów, ale to tylko zabawne cytaty i odnoszę wrażenie, że jego postać wciąż się za nimi skrywa. Być może głębia jego filozofii kryje się w formalizmach STW i OTW, języku matematyki i fizyki, którego mój skromniutki umysł nie przeniknie. Ale mimo wszystko wciąż szukam swojego Einsteina, takiego głęboko filozoficznego. Mówił dużo o wyobraźni, posiadał ją przy tworzeniu fizyki i to zawsze mi się w nim podobało, ale jeżeli chodzi o własne przemyślenia, to gdzieś mu ta wyobraźnia się omsknęła. Może nie wypada, ale chciałoby się powiedzieć, stać Pana przecież na więcej.

Cała recenzja na stronie Kujonka.pl
https://kujonka.pl/przeglad-ksiazek-popularnonaukowych-wydawnictwa-copernicus-center-press/

Teksty zaprezentowane w tym zbiorze są bardzo oficjalne. Przypominają oświadczenia, które mogłyby napisać sekretarki z Biura Prasowego Einsteina. I już widzę tę scenę: "Pani Halinko, wystąpienie mam na jutro, napisze coś pani na zbliżającą się konferencję?" A jakże panie profesorze, a jakże, napiszę. Halo? Tu biuro prasowe, przygotowujemy oświadczenia dla prasy i treści...

więcej Pokaż mimo to

avatar
579
248

Na półkach: ,

"Najważniejszym zadaniem fizyka jest odnalezienie uniwersalnych i podstawowych praw, z których można uzyskać obraz świata, uciekając się do czystej dedukcji. Do tych najbardziej fundamentalnych praw nie dochodzi się drogą logiczną, lecz tylko przez intuicję opartą na wpatrywaniu się w doświadczenie. [...] Od doznań do zasad teoretycznych nie prowadzi żadna logiczna droga. Fizycy stawiają częstokroć zarzut epistemologom, że ci nie uwzględniają tej okoliczności we właściwym stopniu" (311-312).

"Prawa ogólne, na których wznosi się struktura fizyki teoretycznej, pragną mieć zastosowanie do wszystkich zjawisk przyrody" (311).

"Obserwując to moje dziecinne manipulowanie latarnią Diogenesa".

"Masa bezwładna nie jest niczym innym jak utajoną formą energii".

"Teoria Maxwella nie podała wyjaśnienia dla zdumiewającego faktu, że ta sama wielkość (masa) określa ciężar i bezwładność jakiegoś ciała (355).

"Wiara w istnienie świata zewnętrznego niezależnego od postrzeganego podmiotu stanowi podstawę wszystkich nauk przyrodniczych" (365).

"Wszechświat jest urzeczywistnieniem tego, co pod względem matematycznym jest możliwie najprostsze" (376).

"Pewne wielokrotnie powtarzające się zespoły wrażeń zmysłowych". "Zbieżność niektórych wrażeń wzrokowych i dotykowych, ciągłość śledzenia w czasie, możliwość powtórzenia wrażenie w każdej chwili (za pomocą dotyku czy wzroku)".

"Fascynującym zadaniem jest zastanowić się nad następującą kwestią: czy Faraday odkryłby prawo indukcji elektromagnetycznej, gdyby odebrał średnie wykształcenie właściwe dla jego czasów?" (474).

"Po tym, jak okazało się, że Ziemia nie jest centrum kosmosu, lecz zaledwie jedną z mniejszych Planet, iluzja dotycząca centralnego znaczenia samego człowieka stałą się niemożliwa do utrzymania. Dlatego też Kopernik dzięki swojej pracy i wielkości swojej osobowości, nauczył ludzkość skromności" (495).

Cum grano solis - z odrobiną rezerwy.

"Materia utraciła swoją rolę pojęcia podstawowego" (503).

"Stąd wynika ogólna zasada względności: prawa przyrody musza być współzmiennicze (kowariantne) względem dowolnym ciągłych przekształceń współrzędnych" (515).

"Najważniejszym zadaniem fizyka jest odnalezienie uniwersalnych i podstawowych praw, z których można uzyskać obraz świata, uciekając się do czystej dedukcji. Do tych najbardziej fundamentalnych praw nie dochodzi się drogą logiczną, lecz tylko przez intuicję opartą na wpatrywaniu się w doświadczenie. [...] Od doznań do zasad teoretycznych nie prowadzi żadna logiczna droga....

więcej Pokaż mimo to

avatar
48
18

Na półkach:

Einstein był fizykiem, nie był natomiast wybitnym intelektualistą ani filozofem. Z jednej strony piał z zachwytem, nad rządem światowym, oraz zniesieniem narodowości z drugiej wysławiał naród, z którego pochodził i akcentował jego wyjątkowość. Książka przeciętna, chociaż rzucająca światło, jak osoba wybitna ( ówczesny celebryta) w jednej dziedzinie, staje się autorytetem we wszystkim innym. Z listu do radzieckich "kolegów" fizyków a potem w ich odpowiedzi, jasno wynika, że to oni mieli rację, tutaj historia zweryfikowała temat.

Einstein był fizykiem, nie był natomiast wybitnym intelektualistą ani filozofem. Z jednej strony piał z zachwytem, nad rządem światowym, oraz zniesieniem narodowości z drugiej wysławiał naród, z którego pochodził i akcentował jego wyjątkowość. Książka przeciętna, chociaż rzucająca światło, jak osoba wybitna ( ówczesny celebryta) w jednej dziedzinie, staje się autorytetem we...

więcej Pokaż mimo to

avatar
539
272

Na półkach: ,

Książka "Jak wyobrażam sobie świat" jest zbiorem najważniejszych treści głoszonych przez Alberta Einsteina. Znajdziecie tu zarówno teksty pochodzące z wczesnych etapów kariery tego wybitnego uczonego, jak i jego ostatnie przemówienia, artykuły, odczyty i wywiady. "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala nam poznać opinie Einsteina na szereg zagadnień ważnych także współcześnie. Przeczytamy tu w jaki sposób uczony wchodził w interakcje ze swoimi zwolennikami oraz przeciwnikami - jak chociażby w odpowiedzi Einsteina na protest organizacji kobiecej przeciwko jego przybyciu do Stanów Zjednoczonych czy też jego przemówienie do grupy dzieci z 1934 roku, w którym nawoływał do poszanownia nauki, rozwijania jej i przekazywania kolejnym pokoleniom. Zapoznamy się z poglądami uczonego na kwestie wiary, politykę, edukację, problemy społeczne i oczywiście naukę.

Być może ta książka pozwoli Wam znaleźć odpowiedź na zadane przez Einsteina pytanie: "Jak to się dzieje, że nikt mnie nie rozumie, a wszyscy mnie uwielbiają?"

Książka "Jak wyobrażam sobie świat" jest zbiorem najważniejszych treści głoszonych przez Alberta Einsteina. Znajdziecie tu zarówno teksty pochodzące z wczesnych etapów kariery tego wybitnego uczonego, jak i jego ostatnie przemówienia, artykuły, odczyty i wywiady. "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala nam poznać opinie Einsteina na szereg zagadnień ważnych także współcześnie....

więcej Pokaż mimo to

avatar
30
18

Na półkach:

Dobra, a nawet wspaniała rozgrzewka dla mózgu... czasem (przynajmniej dla mnie) trzeba wrócić do początku zdania i zacząć od nowa bo lotność myśli Einsteina i jego szybkość rozumowania dla zwykłego śmiertelnika może być trudna.

Tematy fizyczne ciężkie do przebrnięcia ale, raczej tego typu książki nie czyta się od dechy do dechy w kilka wieczorów.

Dobra, a nawet wspaniała rozgrzewka dla mózgu... czasem (przynajmniej dla mnie) trzeba wrócić do początku zdania i zacząć od nowa bo lotność myśli Einsteina i jego szybkość rozumowania dla zwykłego śmiertelnika może być trudna.

Tematy fizyczne ciężkie do przebrnięcia ale, raczej tego typu książki nie czyta się od dechy do dechy w kilka wieczorów.

Pokaż mimo to

avatar
581
378

Na półkach:

Książka jest przyzwoicie wydana a wybrane pisma i publikacje pana Einsteina są dobrze dobrane i poruszają różnorodną tematykę. Mimo wszystko pozostawiła we mnie niedosyt, przedstawiony portret wydaje mi się mało osobisty, taki "poprawny". Zabrakło mi tutaj prywatnej korespondencji, notatek, refleksji, które Autor zachował dla bliskich - nie dla publiki...

Książka jest przyzwoicie wydana a wybrane pisma i publikacje pana Einsteina są dobrze dobrane i poruszają różnorodną tematykę. Mimo wszystko pozostawiła we mnie niedosyt, przedstawiony portret wydaje mi się mało osobisty, taki "poprawny". Zabrakło mi tutaj prywatnej korespondencji, notatek, refleksji, które Autor zachował dla bliskich - nie dla publiki...

Pokaż mimo to

avatar
42
1

Na półkach: , ,

Trudny język. Jest to kompilacja wywiadów, listów i przemyśleń.

Trudny język. Jest to kompilacja wywiadów, listów i przemyśleń.

Pokaż mimo to

avatar
96
89

Na półkach: ,

Lektura tej książki jest prawdziwą ucztą. Wszystkie opinie i komentarze tak trafione i w punkt, że aż pojawia się uśmiech na twarzy i odczucie ulgi, że jednak można tak myśleć i nawet to publikować:-) Bardzo polecam!

Lektura tej książki jest prawdziwą ucztą. Wszystkie opinie i komentarze tak trafione i w punkt, że aż pojawia się uśmiech na twarzy i odczucie ulgi, że jednak można tak myśleć i nawet to publikować:-) Bardzo polecam!

Pokaż mimo to

avatar
113
47

Na półkach: ,

Spojrzenie okiem fizyka na politykę i społeczeństwo. Przestrzega przed wojną światową, która tak nagle całkiem realnie może nas zaskoczyć.

Spojrzenie okiem fizyka na politykę i społeczeństwo. Przestrzega przed wojną światową, która tak nagle całkiem realnie może nas zaskoczyć.

Pokaż mimo to

avatar
346
215

Na półkach:

Najlepiej sobie darować te pozycję żeby nie stracić szacunku. Najlepszy przykład że naukowiec powinien zająć się nauką a nie naprawianiem świata.

Najlepiej sobie darować te pozycję żeby nie stracić szacunku. Najlepszy przykład że naukowiec powinien zająć się nauką a nie naprawianiem świata.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    375
  • Przeczytane
    64
  • Posiadam
    51
  • Teraz czytam
    20
  • Nauka
    3
  • Chcę kupić
    2
  • 2020
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Popularnonaukowe
    2
  • E-Booki
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jak wyobrażam sobie świat. Przemyślenia i opinie


Podobne książki

Przeczytaj także