Jak wyobrażam sobie świat. Przemyślenia i opinie

Okładka książki Jak wyobrażam sobie świat. Przemyślenia i opinie Albert Einstein
Okładka książki Jak wyobrażam sobie świat. Przemyślenia i opinie
Albert Einstein Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
The World As I See It. Ideas And Opinions
Copernicus Center Press
2017-09-28
2017-09-28
Tomasz Lanczewski
fizyka świat opinie

Okładka książki Nowy Obywatel 27(78) / Jesień 2018 Natalia Broniarczyk, Sally Campbell, Katarzyna Duda, Albert Einstein, Matysiak Ilona, Jerzy Kociatkiewicz, Monika Kostera, Kacper Leśniewicz, Rafał Łętocha, Szymon Majewski, Michał Maleszka, Potoczna Małgorzata, Tomasz Szymon Markiewka, Łukasz Moll, Alicja Palęcka, Jan Przybylski, Anna Rosińska, Bartosz Sawicki, Maja Staśko, Dorota Szelewa, Jarosław Tomasiewicz, Jan J. Zygmuntowski
Nowy Obywatel ... Natalia Broniarczyk...
Okładka książki Dowcip i mądrość. Myśli Alberta Einsteina Albert Einstein, Wojciech Wiercioch
Dowcip i mądro... Albert Einstein, Wo...

Teksty zaprezentowane w tym zbiorze są bardzo oficjalne. Przypominają oświadczenia, które mogłyby napisać sekretarki z Biura Prasowego Einsteina. I już widzę tę scenę: "Pani Halinko, wystąpienie mam na jutro, napisze coś pani na zbliżającą się konferencję?" A jakże panie profesorze, a jakże, napiszę. Halo? Tu biuro prasowe, przygotowujemy oświadczenia dla prasy i treści wystąpień".

Odnoszę wrażenie, że Einstein zaprezentował charakterystyczne dla jego stulecia poglądy na tematy społeczne i polityczne, modne w owym czasie na salonach wśród ludzi wykształconych. Zdanie na każdy temat nawet w kwestiach, na których niekoniecznie się znał. Jego poglądy na temat socjalizmu, czy gospodarki są głupie i dziecinne. Aż strach się bać, z jaką gracją najwięksi intelektualiści minionego wieku łykali socjalistyczny kit. Modne kiedyś poglądy obecnie przypominają wielkiego suchara.

Był naprawdę sławną w świecie postacią, fizykiem celebrytą. To powodowało niezliczone ilości zaproszeń i przymus przygotowania przemówień na różne okazje, dla słuchaczy z różnych środowisk. Ale, czy te przemówienia oddają charakter osobowości i jego autentyczne przemyślenia? Po przeczytaniu tej książki wciąż nie wiem, jakim był człowiekiem, ani co tak naprawdę myślał.

Nadal szukam Einsteina na miarę Einsteina, czyli geniusza wszech czasów. A dostaję tylko kilka zgrabnych cytatów, z których jest znany ten wybitny fizyk. Owszem, trafnych i inteligentnych, gdyż posiadał talent do tworzenia aforyzmów, ale to tylko zabawne cytaty i odnoszę wrażenie, że jego postać wciąż się za nimi skrywa. Być może głębia jego filozofii kryje się w formalizmach STW i OTW, języku matematyki i fizyki, którego mój skromniutki umysł nie przeniknie. Ale mimo wszystko wciąż szukam swojego Einsteina, takiego głęboko filozoficznego. Mówił dużo o wyobraźni, posiadał ją przy tworzeniu fizyki i to zawsze mi się w nim podobało, ale jeżeli chodzi o własne przemyślenia, to gdzieś mu ta wyobraźnia się omsknęła. Może nie wypada, ale chciałoby się powiedzieć, stać Pana przecież na więcej.

Cała recenzja na stronie Kujonka.pl

"Najważniejszym zadaniem fizyka jest odnalezienie uniwersalnych i podstawowych praw, z których można uzyskać obraz świata, uciekając się do czystej dedukcji. Do tych najbardziej fundamentalnych praw nie dochodzi się drogą logiczną, lecz tylko przez intuicję opartą na wpatrywaniu się w doświadczenie. [...] Od doznań do zasad teoretycznych nie prowadzi żadna logiczna droga. Fizycy stawiają częstokroć zarzut epistemologom, że ci nie uwzględniają tej okoliczności we właściwym stopniu" (311-312).

"Prawa ogólne, na których wznosi się struktura fizyki teoretycznej, pragną mieć zastosowanie do wszystkich zjawisk przyrody" (311).

"Obserwując to moje dziecinne manipulowanie latarnią Diogenesa".

"Masa bezwładna nie jest niczym innym jak utajoną formą energii".

"Teoria Maxwella nie podała wyjaśnienia dla zdumiewającego faktu, że ta sama wielkość (masa) określa ciężar i bezwładność jakiegoś ciała (355).

"Wiara w istnienie świata zewnętrznego niezależnego od postrzeganego podmiotu stanowi podstawę wszystkich nauk przyrodniczych" (365).

"Wszechświat jest urzeczywistnieniem tego, co pod względem matematycznym jest możliwie najprostsze" (376).

"Pewne wielokrotnie powtarzające się zespoły wrażeń zmysłowych". "Zbieżność niektórych wrażeń wzrokowych i dotykowych, ciągłość śledzenia w czasie, możliwość powtórzenia wrażenie w każdej chwili (za pomocą dotyku czy wzroku)".

"Fascynującym zadaniem jest zastanowić się nad następującą kwestią: czy Faraday odkryłby prawo indukcji elektromagnetycznej, gdyby odebrał średnie wykształcenie właściwe dla jego czasów?" (474).

"Po tym, jak okazało się, że Ziemia nie jest centrum kosmosu, lecz zaledwie jedną z mniejszych Planet, iluzja dotycząca centralnego znaczenia samego człowieka stałą się niemożliwa do utrzymania. Dlatego też Kopernik dzięki swojej pracy i wielkości swojej osobowości, nauczył ludzkość skromności" (495).

Cum grano solis - z odrobiną rezerwy.

"Materia utraciła swoją rolę pojęcia podstawowego" (503).

"Stąd wynika ogólna zasada względności: prawa przyrody musza być współzmiennicze (kowariantne) względem dowolnym ciągłych przekształceń współrzędnych" (515).

Einstein był fizykiem, nie był natomiast wybitnym intelektualistą ani filozofem. Z jednej strony piał z zachwytem, nad rządem światowym, oraz zniesieniem narodowości z drugiej wysławiał naród, z którego pochodził i akcentował jego wyjątkowość. Książka przeciętna, chociaż rzucająca światło, jak osoba wybitna ( ówczesny celebryta) w jednej dziedzinie, staje się autorytetem we wszystkim innym. Z listu do radzieckich "kolegów" fizyków a potem w ich odpowiedzi, jasno wynika, że to oni mieli rację, tutaj historia zweryfikowała temat.

Książka "Jak wyobrażam sobie świat" jest zbiorem najważniejszych treści głoszonych przez Alberta Einsteina. Znajdziecie tu zarówno teksty pochodzące z wczesnych etapów kariery tego wybitnego uczonego, jak i jego ostatnie przemówienia, artykuły, odczyty i wywiady. "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala nam poznać opinie Einsteina na szereg zagadnień ważnych także współcześnie. Przeczytamy tu w jaki sposób uczony wchodził w interakcje ze swoimi zwolennikami oraz przeciwnikami - jak chociażby w odpowiedzi Einsteina na protest organizacji kobiecej przeciwko jego przybyciu do Stanów Zjednoczonych czy też jego przemówienie do grupy dzieci z 1934 roku, w którym nawoływał do poszanownia nauki, rozwijania jej i przekazywania kolejnym pokoleniom. Zapoznamy się z poglądami uczonego na kwestie wiary, politykę, edukację, problemy społeczne i oczywiście naukę.

Być może ta książka pozwoli Wam znaleźć odpowiedź na zadane przez Einsteina pytanie: "Jak to się dzieje, że nikt mnie nie rozumie, a wszyscy mnie uwielbiają?"

Dobra, a nawet wspaniała rozgrzewka dla mózgu... czasem (przynajmniej dla mnie) trzeba wrócić do początku zdania i zacząć od nowa bo lotność myśli Einsteina i jego szybkość rozumowania dla zwykłego śmiertelnika może być trudna.

Tematy fizyczne ciężkie do przebrnięcia ale, raczej tego typu książki nie czyta się od dechy do dechy w kilka wieczorów.

Książka jest przyzwoicie wydana a wybrane pisma i publikacje pana Einsteina są dobrze dobrane i poruszają różnorodną tematykę. Mimo wszystko pozostawiła we mnie niedosyt, przedstawiony portret wydaje mi się mało osobisty, taki "poprawny". Zabrakło mi tutaj prywatnej korespondencji, notatek, refleksji, które Autor zachował dla bliskich - nie dla publiki...

Trudny język. Jest to kompilacja wywiadów, listów i przemyśleń.

Trudny język. Jest to kompilacja wywiadów, listów i przemyśleń.

Lektura tej książki jest prawdziwą ucztą. Wszystkie opinie i komentarze tak trafione i w punkt, że aż pojawia się uśmiech na twarzy i odczucie ulgi, że jednak można tak myśleć i nawet to publikować:-) Bardzo polecam!

Spojrzenie okiem fizyka na politykę i społeczeństwo. Przestrzega przed wojną światową, która tak nagle całkiem realnie może nas zaskoczyć.

Najlepiej sobie darować te pozycję żeby nie stracić szacunku. Najlepszy przykład że naukowiec powinien zająć się nauką a nie naprawianiem świata.

• Nauka
  • Chcę kupić
  • Popularnonaukowe
  • E-Booki

Dodaj cytat z książki Jak wyobrażam sobie świat. Przemyślenia i opinie