Kiedy będziemy wolne. Moja walka o prawa człowieka

Okładka książki Kiedy będziemy wolne. Moja walka o prawa człowieka
Shirin Ebadi Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Until We Are Free. My Fight for Human Rights in Iran
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324042401
Tłumacz:
Anna Maria Nowak
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Broniłam ofiar. Pamiętnik z Iranu Shirin Ebadi, Azadeh Moaveni
Ocena 7,4
Broniłam ofiar... Shirin Ebadi, Azade...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
137 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1048
1000

Na półkach: , , , , , , , , ,

Wspomnienia Iranki Szirin (czasem imię podawane jest w angielskiej transkrypcji - Shirin) Ebadi, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2003. Prawniczka, pierwsza kobieta – sędzia jeszcze za czasów szacha Mohammada Rezy Pahlawiego. Oczywiście po rewolucji islamskiej uznano, że z powodu płci nie jest godna bycia sędzią. Udało się jej w końcu uzyskać prawo do wykonywania zawodu adwokata, co czyniła, walcząc o przestrzeganie praw człowieka, w szczególności kobiet oraz mniejszości, w tym wyznaniowych (głównie muzułmanie sunnici oraz bahaiści). W praktyce balansowała na krawędzi prawa, którego interpretacja zależała zawsze od władz oraz reakcji międzynarodowej opinii publicznej - nagłaśniając kolejne przypadki łamania praw.
Przyniosło jej to Pokojową Nagrodę Nobla w 2003 roku (jak stwierdził islamskie władze – to nieistotna nagroda – skądś to znamy - bo liczy się tylko Nobel z literatury – a to i u nas jest przez władze kwestionowane) z jednej strony, zaś kłopoty finansowe, osobiste oraz mnóstwo szykan z uwięzieniem bliskich włącznie – ze strony władz.
Szirin Ebadi opisuje konkretne przypadku ludzi, których spotkały represje ze strony władz oraz próby pomocy im. Gdy organ państwa nie stosowały nawet prawa, które same tworzyły, jedyną formą nacisku było międzynarodowe nagłośnienie tych spraw. Co z kolei powodowało oskarżenia, że autorka szkaluje własny kraj (to też znane nam dziś zarzuty).
Ogólnie Shirin Ebadi i jej wymienieni z imion i nazwisk współpracownicy, a przede wszystkim współpracowniczki, to osoby zasługujące na najwyższy szacunek i podziw. Ludzie, którzy aby pomoc innym ryzykowali cała swoją karierę, majątek, zdrowie i życie, a nawet wszystko to samo ze strony ich rodzin. Po swojej stronie mieli tylko własne sumienie i międzynarodową opinię publiczną. Warto także zapoznać się, ze stale pogarszającą się sytuacją kobiet w republice ajatollahów. I to nie tylko wskutek działań najwyższych władz, ale czasami lokalnych, podejmowanych spontanicznie. Np. zakaz zatrudniania kobiet w kawiarniach i restauracjach etc.
Autorka trafnie też oceniała tzw. „arabską wiosną”, która prowadziła wyłącznie do zastąpienia dyktatorów skorumpowanych - dyktaturami fundamentalistów islamskich.
Także ewoluujący stosunek autorki do energii jądrowej pokazuje, że tam gdzie nie ma chleba, ludności organizuje się - pod pozorem tradycji i honoru - imperialne igrzyska, na jej koszt oczywiście.
Bardzo ważna pozycja wybitnej osoby, warta przeczytania, szczególnie tu i teraz.

Wspomnienia Iranki Szirin (czasem imię podawane jest w angielskiej transkrypcji - Shirin) Ebadi, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w roku 2003. Prawniczka, pierwsza kobieta – sędzia jeszcze za czasów szacha Mohammada Rezy Pahlawiego. Oczywiście po rewolucji islamskiej uznano, że z powodu płci nie jest godna bycia sędzią. Udało się jej w końcu uzyskać prawo do wykonywania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    291
  • Przeczytane
    180
  • Posiadam
    72
  • 2018
    11
  • Teraz czytam
    10
  • 2019
    8
  • Iran
    6
  • Feminizm
    4
  • Biografie
    4
  • 2022
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kiedy będziemy wolne. Moja walka o prawa człowieka


Podobne książki

Przeczytaj także