Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA

2018-02-28
2018-02-28
2016-01-01
Łukasz Witczak
Afganistan Afryka Południowa apartheid autobiografia dorastanie dzieciństwo relacje rodzinne Republika Południowej Afryki RPA wspomnienia życie codzienne życie prywatne
Inne

Dzieciństwo w czasach podziałów

To biografia i pamiętnik w jednym.
Z jednej strony historia dorastania i życia w RPA, z drugiej komentarze na temat systemu i rasizmu. Noah korzysta z migawek ze swojego życia, by opowiedzieć o apartheidzie i o codzienności w tamtym rejonie świata. Autor skupił się na życiu w kraju, w którym kolor skóry legitymizuje miejsce w społeczeństwie i wprost wpływa na los. Ważne są tutaj też kobiety i ich walka o to, by nie dać się zepchnąć na sam dół hierarchii, by mogły zawalczyć o życie na swoich zasadach.

Czyta się jednym tchem. Książka jest pełna humoru. Bardzo sprawnie napisana i ciekawie opowiedziana historia. To książka, która poszerza horyzonty i pokazuje inną perspektywę.

„Język niesie z sobą tożsamości i kulturę, a przynajmniej pewne wyobrażenie o niej. Wspólny język mówi: „Jesteśmy tacy sami”. Bariery językowe mówią: „Jesteśmy różni“. Architekci apartheidu to rozumieli. Obok fizycznej separacji jednym ze sposobów na wzmocnienie podziałów wśród czarnej ludności była separacja językowa”. Tamże, s.65.

„Babcia traktowała mnie jak białego. Dziadek też, ale posuwał się w tym jeszcze dalej. Mówił do mnie „pan“. W samochodzie zmieniał się w mojego szofera: „Pan musi zawsze siedzieć z tyłu”. Nigdy przeciw temu nie zaprotestowałem. Bo co miałem powiedzieć? “Uważam, dziadku, że twój sposób postrzegania rasy jest obarczony błędem”? Miałem pięć lat. Siadałem z tyłu”. Tamże, s.68.

To biografia i pamiętnik w jednym.

Świetnie napisana biografia. Poczytałabym więcej książek tak napisanych. Idealny balans między osobistymi historiami Trevora, a informacjami o RPA, dzięki czemu nie jest się zagubionym w jego realiach.

98/52/2023

98/52/2023

Jestem mile zaskoczony tą książką. Bardzo dobrze się ją czyta.

Jestem mile zaskoczony tą książką. Bardzo dobrze się ją czyta.

Niezła, dobrze się bawiłam, a jednak sporo się nauczyłam. Świetny, optymistyczny wątek o mamie. Na plus.

Jedna z moich ulubionych książek bez podziału na kategorie. Przeczytałam ją jako młoda dziewczyna i bardzo otworzyła mi oczy na inne realia. Polecam każdemu, super humor, czytało się niesamowicie szybko i przyjemnie.

Autor w zabawny sposób opowiada o swoim dzieciństwie i życiu w RPA. Pokazuje kompletnie inny świat, który może zadziwić współczesnego człowieka. Niektóre momenty są niewygodne, ale w dobry sposób, ponieważ uświadamiają.

Całkiem dobra i lekka książka. Pochłonąłem ją w trakcie dwóch dni niezbyt intensywnego czytania.

W ciekawy i humorystyczny sposób opowiada o RPA w czasach aparthaidu.

Zostawiam jednak tylko 6 gwiazdek z powodu wrażenie, że autor kilka razy pozwolił sobie na niekonsekwencje..

W ciekawy i humorystyczny sposób opowiada o RPA w czasach aparthaidu.

Śmieszno-smutna opowieść o dorastaniu w reżimie. Trevor - gawędziarz pierwsza klasa Nie wiedziałam,że mogę mieć tak dużo wspólnego z dzieciakiem z RPA np. toaleta na podwórku czy jedzenie podrobów...bo bieda wszędzie wygląda tak samo. No ale on za czasów apartheid'u miał gorszy terror niż ja w PRL.

Gdyby Trevor nie był tym kim jest, to nie uwierzyłabym, że taki życiorys jest możliwy. Szacun dla niego i jego Mamy! A teraz robi świetną robotę pokazując absurdy rządzące światem

• Biografie