Goldi

Okładka książki Goldi
Ewa Kuryluk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-08-04583-1
Inne
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Anna Guntner. Malarstwo Andrzej Banach, Janina Górka-Czarnecka, Ewa Kuryluk, Tadeusz Nyczka, Tadeusz Ryłko
Ocena 0,0
Anna Guntner. ... Andrzej Banach, Jan...
Okładka książki Zeszyty Literackie nr 144 / 2018 Anna Arno, Karol Berger, Josif Brodski, Benedetta Craveri, Józef Czapski, Irena Grudzińska-Gross, Zbigniew Herbert, Maria Iwaszkiewicz, Wojciech Karpiński, Harry hrabia Kessler, Ewa Kuryluk, Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Tomasz Łubieński, Claudio Magris, Piotr Matywiecki, Maciej Miłkowski, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Paweł Muratow, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Marci Shore, Timothy Snyder, Adam Szczuciński, Michał Szymański, Barbara Toruńczyk, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Ocena 6,5
Zeszyty Litera... Anna Arno, Karol Be...
Okładka książki Manhattan i Mała Wenecja Agnieszka Drotkiewicz, Ewa Kuryluk
Ocena 6,8
Manhattan i Ma... Agnieszka Drotkiewi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
52 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1196
1172

Na półkach: ,

Holokaust wciąż trwa nie tylko w tych, którzy ocaleli, ale także w następnych pokoleniach - z poważnymi konsekwencji psychologicznymi dla wszystkich…

Tej oczywistej prawdzie Autorka nadaje bardzo osobisty, intymny, tragiczny wręcz wymiar, co jest największą wartością tej książki. Inną, równie ważną, jest przypomnienie jej ojca, Karola Kuryluka - jednego z nielicznych przyzwoitych ludzi władzy PRL. Ponadto mamy tu wzruszający portret jej brata, do końca zmagającego się z kryzysem zdrowia psychicznego…

Niby głównym bohaterem jest tytułowy chomik Goldi, ale to tylko pozornie główna osnowa narracji, w której przewijają się wszystkie traumy lat wojny a potem komunizmu oraz rodzinnego dramatu. Podczas niemieckiej okupacji Lwowa Kuryluk - widząc w parku matkę Autorki - uciekinierkę z getta, czekającą już tylko na śmierć - postanowił ją ocalić (po czym poślubić…).

Jest tu sporo scen – oprócz tej z Parku Stryjskiego - wbijających w fotel, np. spotkanie w lesie pod Wiedniem (gdzie Kuryluk jest pod koniec lat 50. ambasadorem PRL) prawdziwych austriackich hitlerowców, najwierniejszych wyznawców wodza, którzy wraz z psem od razu wywąchali, że mają do czynienia ze znienawidzonymi Juden.

Inna, może mniej mrożąca krew w żyłach, to wizyta Mołotowa na kolacji w ambasadzie. Matka Autorki już na początku zupełnie niedyplomatycznie pyta żonę stalinowskiego zbrodniarza: „Jak to możliwe, wasz mąż był ministrem spraw zagranicznych, a wy w obozie….?”. Sytuację ratuje ambasador, prezentując Mołotowowi słynnego chomika, który go wprawił w lepszy humor niż tamto pytanie

I jeszcze komiczny opis wcześniejszego dnia śmierci Stalina, gdy pogrążona w żałobie przedszkolanka-komunistka odprowadza małą Autorkę do mieszkania rodziców, a zza drzwi – zdumiona i obrażona - słyszy tanecznego walca, puszczanego przez ojca z matka, którzy po swojemu czczą tak szczęśliwy dzień. Po otwarciu drzwi oboje są w dezabilu i jakoś rozczochrano-zdyszani, czego wówczas Autorka nie rozumie….

Ale potem - a i przedtem też - zasadniczo jednak jest poważnie, a i dramatycznie - choć chomik jest jakimś „lekiem na cale zło”. Ale cień Holokaustu dosięgnie po latach i Matkę, wpędzając ją w taki kryzys, jaki stał się losem brata Autorki.

Jej ojciec umrze zaś w kwiecie wieku na zawał pod koniec 1967 r., gdy niczym rak pęcznieje już nowy faszyzm - tym razem i komunistyczny, i polski jednocześnie - który zaraz eksploduje ohydą Marca, a wcześniej opluje Kuryluka jako dyrektora Państwowego Wydawnictwa Naukowego w ramach nagonki na Wielką Encyklopedię Powszechną PWN za hasło „obozy hitlerowskie” („Pani tatuś umarł w samą porę” - mówili Autorce podwładni). Zgodnie z prawdą historyczną i ustaleniami historyków podano tam, że dzieliły się one na „obozy koncentracyjne” i „obozy zagłady” (Żydów). Redaktorom władze PRL zarzuciły „spisek syjonistyczny w celu umniejszenia cierpienia narodu polskiego” (brzmi jakby współcześnie znajomo – skoro historia biegnie wszak po kole….).

Mimo wszystko wydaje się jednak, że z tej książki bije jakiś swoisty, niełatwy optymizm – wbrew całemu złu….

Holokaust wciąż trwa nie tylko w tych, którzy ocaleli, ale także w następnych pokoleniach - z poważnymi konsekwencji psychologicznymi dla wszystkich…

Tej oczywistej prawdzie Autorka nadaje bardzo osobisty, intymny, tragiczny wręcz wymiar, co jest największą wartością tej książki. Inną, równie ważną, jest przypomnienie jej ojca, Karola Kuryluka - jednego z nielicznych...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    112
  • Przeczytane
    71
  • Posiadam
    12
  • Z biblioteki
    4
  • Literatura polska
    3
  • Teraz czytam
    2
  • 2015
    2
  • 2019
    2
  • Ulubione
    2
  • Wojenne
    1

Cytaty

Więcej
Ewa Kuryluk Goldi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także