Erntefest 3-4 listopada 1943 – zapomniany epizod Zagłady

Okładka książki Erntefest 3-4 listopada 1943 – zapomniany epizod Zagłady
Wojciech LenarczykDariusz Libionka Wydawnictwo: Państwowe Muzeum na Majdanku historia
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Państwowe Muzeum na Majdanku
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788392518754
Średnia ocen

                9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Tygodnik Powszechny. Wydanie specjalne nr 1/2019. Polska Żydowska Władysław Bartoszewski, Kalina Błażejowska, Jan Błoński, Marek Edelman, Barbara Engelking, Michał Głowiński, Jan Tomasz Gross, Hanka Grupińska, Henryk Grynberg, Jerzy Jedlicki, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Paweł Machcewicz, Janusz Makuch, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Stanisław Musiał, Michał Okoński, Piotr Paziński, Karolina Przewrocka-Aderet, Aleksander Smolar, Paweł Śpiewak, Dariusz Stola, Stanisław Stomma, Mateusz Szpytma, Jerzy Turowicz, Redakcja Tygodnika Powszechnego, Piotr Weiser, Rafał Wnuk, Marek Zając
Ocena 5,3
Tygodnik Powsz... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Zagłada Żydów. Studia i Materiały nr 13 R. 2017 Barbara Engelking, Dariusz Libionka
Ocena 5,5
Zagłada Żydów.... Barbara Engelking, ...
Okładka książki Zagłada Żydów. Studia i Materiały nr 12 R. 2016 Barbara Engelking, Dariusz Libionka
Ocena 4,0
Zagłada Żydów.... Barbara Engelking, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
402
383

Na półkach: , , ,

Podtytuł tej książki mówi wszystko, epizod, tylko wspominany w klasycznych pracach na temat zagłady, ginie w cieniu milionów ofiar obozów zagłady.

Wydarzenie jednak istotne z kilku powodów – były to jedne z ostatnich większych skupisk Żydów na ziemiach polskich, to tu giną ostatni Żydzi z Warszawy, ewakuowani przez Niemców jeszcze tuż przed i po powstaniu kwietniowym w Warszawie. Wreszcie jest to największa jednorazowa akcja ludobójcza, nawet w Babim Jarze nie było tylu ofiar.

Wydarzenie warte prześledzenia, z uwagi na fakt, że to koniec pewnego procesu, zwykle szczegółowo śledzimy korzenie danego procesu i jego przebieg. Koniec jest jednak istotny dlatego, że pokazuje co było efektem, także dla społeczeństwa i jakie piętno odciska. Rzeczywiście brak studiowania następstw zostawia nas nieco zawieszonymi w próżni, Badamy przedwojenny antysemityzm, jego efekt w trakcie, a Erntfest pokazuje nam jakie rodziło to owoce.

I nie jest to ciekawa lektura, analizy działań AK i zwłaszcza NSZ są mało przyjemne i burzą heroiczny obraz. Na mnie wrażenie robiło jednak co innego, relacje które mówiły o szykowanych przez Żydów kolejnych powstaniach, pomimo tego wszystkiego co ich spotkało. Drugim elementem jest śmierć polskich jeńców wojennych żydowskiego pochodzenia z września ’39, ginęli w polskich mundurach. Żaden obraz nie pokazuje tego, jak bardzo nas to dotyczy.

Z ważnych informacji, nie jest to kompleksowa monografia tego wydarzenia, co zbiór art. różnych badaczy, poświęconych różnym aspektom tych dni. Niemniej, bardzo dobrze pokrywają całość istotnych zagadnień (poszczególne obozy, przebieg, recepcje w podziemiu a także następstwa).

Polecam.

Podtytuł tej książki mówi wszystko, epizod, tylko wspominany w klasycznych pracach na temat zagłady, ginie w cieniu milionów ofiar obozów zagłady.

Wydarzenie jednak istotne z kilku powodów – były to jedne z ostatnich większych skupisk Żydów na ziemiach polskich, to tu giną ostatni Żydzi z Warszawy, ewakuowani przez Niemców jeszcze tuż przed i po powstaniu kwietniowym w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Holocaust, obozy, ghetto
    1
  • Do kupienia
    1
  • Ludobójstwo, antysemityzm
    1
  • Chcę mieć
    1
  • historia
    1
  • 2021
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Erntefest 3-4 listopada 1943 – zapomniany epizod Zagłady


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne