Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie

Okładka książki Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie Jenny Nordberg
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie
Jenny Nordberg
7,8 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Tytuł oryginału:
The Underground Girls of Kabul: In Search of a Hidden Resistance in Afghanistan
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2015-05-20
Data 1. wyd. pol.:
2015-05-20
Data 1. wydania:
2014-09-16
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380490888
Tłumacz:
Justyn Hunia
Tagi:
Justyn Hunia Kabul Afganistan chłopczyca kobiety bacza pusz tożsamość gender seksualność tradycja
Inne
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
719 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
513
99

Na półkach: , ,

Po raz kolejny utwierdzam się w opinii, że Afganistan to jedno z najgorszych miejsc do życia na całym świecie. Nie po raz pierwszy trafiam na reportaż o tym kraju. Wcześniej oglądałam dokument o bacza bazi, chłopcach tańczących dla podstarzałych facetówm(po przecież normalna kobieta tancerka nie może się pokazać mężczyźnie na oczy), co powiązane jest z ich wykorzystywaniem seksualnym(bo dobrowolnie sprzedawane usługi seksualne nikogo nie rajcują, nie, trzeba wykorzystać niewinne dziecko...). Teraz mamy bacza pusz - dziewczynki przebierane za chłopców przed okresem pokwitania, by mogły zaznać normalnego życia chociaż podczas dzieciństwa.
Nie mam słów czasami na to, jaki świat jest obłudny, tak paskudnie OBŁUDNY. I uderza jak ta obłuda i okrucieństwo są zakorzenione choćby właśnie w takim Afganistanie. Jak wygląa tam życie dziewczyny? Nie możesz czegoś robić we własnej roli, więc wejdź w inną. Tylko że wtedy też nie będziesz sobą. Poużywasz czegoś, co w innych miejscach na świecie jest na porządku dziennym, tutaj może tylko chłopak. A potem wrócisz do siebie, do swojego ja po raz enty, czyli zapuścisz włosy i wydadzą cię za mąż. Będziesz silniejsza, bo zaznałaś życia jako chłopak. Tylko po co, skoro dziewczyna też może być aktywna i przebojowa. Jesteś silna, przygotowana na rozumienie męskich potrzeb, wywalczysz sobie pozycję w rodzinie. Tylko że nikt tak naprawdę nie chce tak żyć, jak dyktuje bezzębny dziad zwany dalej mężem. Nikt nie chce udawać kogoś kim nie jest przez całe życie, jeśli ma to uchronić przed zamążpójściem. Po co wywalczać pozycję w rodzinie, jak ona po temu służy, by być sobie równym, razem się uczyć, czerpać garściami z bliskich osób i dawać im siebie całego. Te tradycyjne ludy tego nie rozumieją. Niektóre pozostałości po przodkach są piękne i inspirujące, ale to tradycyjne podejście do życia jest zakałą w społeczeństwie zwłaszcza dla młodych, którzy by i chcieli coś zmienić, ale nie mogą. Gdzie w tym wszystkim mózg mężczyzny, który jest tak słabą mierną istotą, że jak dziewczyna zacznie krwawienie, to musi się okutać od stóp do głów, żeby on nie rzucił się na nią w zwierzęcej żądzy? Gdzie próba wejścia w buty siostry czy matki, która siedzi cały dzień w domu, mimo że jest zdolna i pracowita, a ty o tym wiesz i ją rzekomo kochasz? Mężczyźni walczący ze sobą o honor kobiet w swojej rodzinie gwałcą go u wszystkich innych, bo bronią siostry przed zaczepkami obcych, a z dala od domu robią w stosunku do innych to samo. Tu nie tylko kobieta ma realne problemy życiowe, tutaj do wymiany jest podejście obu płci do siebie nawzajem.
Jestem wkurzona, po prostu wkurzona po tej lekturze, ale nie w związku z autorką i jej sposobem pisania, jest świetny. Jestem wkurzona na bezmyślność ludzi, na myślenie magiczne, na niemożność zrozumienia, że nie mogą się na świecie rodzić sami chłopcy. Mamy próbkę takiego myślenia w Chinach i wiemy, że bez drugiej płci nic nie da się osiagnąć. Kiedy Afganistan to zauważy? Jak będzie za późno? Jak będzie tak mało kobiet, że zaczną się inne patologiczne zjawiska? W końcu dziewczynek nikt nie chce, a te które już są doświadczają przemocy, często prowadzących do ich śmierci. Czy w ogóle Afganistan i kraje mu podobne kiedyś zwrócą się w innym kierunku?
Obłuda, obłuda, obłuda...

Po raz kolejny utwierdzam się w opinii, że Afganistan to jedno z najgorszych miejsc do życia na całym świecie. Nie po raz pierwszy trafiam na reportaż o tym kraju. Wcześniej oglądałam dokument o bacza bazi, chłopcach tańczących dla podstarzałych facetówm(po przecież normalna kobieta tancerka nie może się pokazać mężczyźnie na oczy), co powiązane jest z ich wykorzystywaniem...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 601
  • Przeczytane
    961
  • Posiadam
    198
  • Reportaż
    44
  • Teraz czytam
    32
  • Ulubione
    25
  • 2021
    20
  • Literatura faktu
    15
  • Reportaże
    14
  • 2018
    13

Cytaty

Więcej
Jenny Nordberg Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie Zobacz więcej
Jenny Nordberg Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie Zobacz więcej
Jenny Nordberg Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także