Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u

Reportaż
Czarne
2016-04-13
2016-04-13
bezpieczeństwo pasażerów emocje literatura faktu lot samolotem nielegalny handel pasażer plotka PRL Polskie Linie Lotnicze LOT praca zawodowa reportaż samoloty stewardesa stres wspomnienia

Książka ciekawa,zawiera wiele faktów nieznanych mi, chociaż sama chciałam kiedyś zostać stewardesą. Spędzałam mnóstwo czasu na lotnisku i gapieniu się w niebo na samoloty podchodzące do lądowania lub startujące z Okęcia. Rozkłady lotów wydawane w postaci małych notesików miałam zawsze przy sobie. Jedno co w tej książce mnie drażni, to błędy językowe , "która przemyca jednego buta" przelało czarę goryczy.

W wyniku licznych wywiadów z byłymi stewardesami oraz ich rodzinami powstał ciekawy zbiór opowieści prezentujący przede wszystkim ludzką stronę tej pracy. Jest o przemycie, awariach i zabawie. Polecam.

Bardzo dobry reportaż o rozwoju lotnictwa i pracy personelu pokładowego w czasach PRL-u. Wciągnął mnie od pierwszej strony. Kiedyś praca w liniach lotniczych oraz podróżowanie samolotem było czymś prestiżowym. Pasażerowie w podróż stroili się niczym do teatru. Ponieważ miałam okazję pracować dla pewnej linii lotniczej zazdroszczę tym, które latały w tamtych latach. To musiało być piękne doświadczenie. Od tamtych lat wiele się zmieniło. Dzisiaj branża jest zupełnie inna. Cudownie czytało się tę książkę. Serdecznie polecam wszystkim miłośnikom lotnictwa. ❤

Niesamowicie wciągający reportaż o tym jak wyglądała praca stewardess w PRL-u i trochę też o tym jak rozwijało się lotnictwo pasażerskie w Polsce. Polecam serdecznie całym sercem!

Jestem dzieckiem lat 90., opowieści o PRL-u to dla mnie zupełna abstrakcja i chociaż wiem, w jakich czasach przyszło żyć moim rodzicom i dziadkom, często historie o tamtym okresie są dla mnie kompletnie niewiarygodne. Z przyjemnością sięgnęłam więc po reportaż Anny Sulińskiej „Wniebowzięte. O stewardessach w PRL-u”.

Latanie mnie fascynuje, historie kobiet także – tym bardziej tych, które przecierały szlaki kolejnym pokoleniom. Wydawca na okładce napisał: Stewardesy pracujące w Polskich Liniach Lotniczych LOT w czasach PRL-u przez lata milczały. Niedoceniane, często pomijane w historii polskiego lotnictwa opowiadają, jak naprawdę wyglądało ich życie. Mówią o marzeniach, wolności, samodzielności i o cenie, jaką musiały za nie zapłacić.

Brzmi interesująco? I takie jest! Autorka wykonała ogromną pracę zbierając materiały do tej książki, widać w tej pozycji godziny przeprowadzonych rozmów, dużą empatię i szczerą ciekawość. Ja jestem pod dużym wrażeniem i naprawdę polecam sięgnąć po ten reportaż. Nie tylko przybliża realia PRL-u, ale odczarowuje zawód, o którym w tamtych czasach marzyły setki kobiet.

Latanie mnie fascynuje, historie kobiet także – tym...

Oglądając ukochane „W Labiryncie” zawsze intrygowała mnie postać Krystyny Duraj. Wielokrotnie zostawiała swojego męża Janka wraz z ich córką samych przy wigilijnym stole, gdyż musiała... lecieć np. do Dubaju. Była bowiem stewardesą! W ich domu stał nowoczesny ekspres do kawy (niespotykany w typowych peerelowskich mieszkaniach), a swojej córce przywoziła egzotyczne szwajcarskie czekoladki! Jakie to wszystko wydawało mi się magiczne i nierealne!

I czytając reportaż Anny Sulińskiej poczułem się jakbym oglądał dalsze losy mojej ulubionej bohaterki.

Jednak wykonywanie tego zawodu w tamtych czasach to nie była jedynie możliwość zobaczenia lepszego świata. Bohaterki książki opowiadają autorce również o ciemnych stronach tej pracy - przemycie, propozycjach współpracy z bezpieką, niezwykle trudnych wyborach. Jeżeli zastanawiacie się np. ( mnie to bardzo intrygowało) dlaczego tak wiele z nich nie uciekło na stałe z ówczesnej Polski - koniecznie przeczytajcie „Wniebowzięte”.

Dodatkowo wydawnictwo uzupełnione jest genialnymi zdjęciami z epoki pozwalającymi jeszcze lepiej zrozumieć przedstawione tu historie.

To zdecydowanie opowieść o silnych i odważnych kobietach!

Kolejny reportaż z Czarnego już za mną i to był dobry wybór. Bardzo podobała mi się jego konstrukcja. Autorka pokrótce przedstawiła rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce, by przejść do tematu głównego, czyli pracy stewardes w latach PRL-u. Początkowo poznajemy zalety tej pracy czując się trochę jak świeżo przyjęta do załogi dziewczyna. Otwierają się przed nami nowe możliwości, poznajemy życie w wolnym świecie, możemy pokombinować by dorobić do marnej pensji czy choćby przywieźć dzieciom owoce, jedzenie którego w kraju brakuje. Czujemy się trochę jak elita, ubieramy się w piękne, kolorowe ubrania, gdy w kraju króluje szarość. Jednak im dalej w las tym więcej drzew, początkowy entuzjazm opada by ukazać cienie zawodu, zmory minionego systemu. Donosicielstwo, inwigilacja, seksizm, ucieczki z kraju, katastrofy lotnicze, wadliwe maszyny radzieckiej produkcji, tuszowanie awarii...
"Wniebowzięte" to ciekawy, według mnie obiektywny, dobrze przygotowany reportaż. Bardzo polecam Wam po niego sięgnąć i wraz z lotowskimi "Latającymi dziewczynami" odkrywać blaski i cienie bycia stewardesą w latach słusznie minionego systemu 🛫

Ciekawy i wciągający reportaż, który przedstawia ten zawód w czasach PRL-u , ale też przybliża młodszym czytelnikom rąbek świata z tamtych czasów dla młodszych czytelników, takich jak ja. Polecam!!!

Ciekawy reportaż o stewardesach z czasów PRL. Dla młodszego pokolenia to ciekawe spojrzenie na czasy PRL za czym ludzie tęsknili, co kosztowało krocie (bele materiałów) i jak tuszowano wypadki.
Historia też pasażerskich przewozów w Polsce.
Autorka poświęciła sporo czasu na reaserch rozmowy z żyjącymi i niechętnymi czasami rozmówczyniami.

Uwaga w wyd.2 można spotkać wybrakowane egzemplarze książki od str.209.

Historia też pasażerskich przewozów w Polsce.

Uwaga w wyd.2 można spotkać...

Świetny temat, trochę szkoda, że tak spłaszczony (choć domyślam się powodów - w tym środowisku, podobnie jak w innych hermetycznych, nie jest łatwo przerwać milczenie).

Anna Sulińska Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u Zobacz więcej

Video