Andreowia

Okładka książki Andreowia
Beata Chomątowska Wydawnictwo: Wielka Litera literatura piękna
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2021-02-24
Data 1. wyd. pol.:
2021-02-24
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380325838
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek, Katarzyna Uchowicz
Ocena 8,0
MUR. Ilustrowa... Beata Chomątowska,&...
Okładka książki HERITO nr 37-38 Beata Chomątowska, Łukasz Galusek, Lidia Pańków, Grzegorz Piątek, Redakcja kwartalnika HERITO, Anna Syska, Katarzyna Trzeciak, Miłosz Waligórski, Michał Wiśniewski (architekt), Aleksandra Wojtaszek, Marcin Zgliński
Ocena 7,0
HERITO nr 37-38 Beata Chomątowska,&...
Okładka książki Każdemu jego śmietnik. Szkice o śmieciach i śmietniskach Beata Chomątowska, Paweł Dunin-Wąsowicz, Natasza Goerke, Zbigniew Mikołejko, Włodzimierz Karol Pessel, Maria Poprzęcka, Małgorzata Rejmer, Anda Rottenberg, Filip Springer, Krzysztof Środa, Ziemowit Szczerek, Ilona Wiśniewska, Urszula Zajączkowska
Ocena 5,5
Każdemu jego ś... Beata Chomątowska,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
615
615

Na półkach:

Beata Chomątowska to dziennikarka, której specjalnością są reportaże na temat architektury i spraw okołoarchitektonicznych. Pewnie dlatego skonstruowała swoją powieść wokół bardzo charakterystycznego dla Krakowa budynku, czyli Pałacu Prasy, zwanego Krążownikiem. To tam, niczym w krakowskiej szopce skupia się życie bohaterów sagi, w której narratorem jest najmłodszy członek rodziny Bakalarzów opowiadający o najbliższych sobie kobietach: prababce, babce, matce i swoich kochankach.
Tradycyjna szopka umieszczona jest w budowli, która ma kształt ni to baśniowego pałacu, ni to typowego dla Krakowa budynku, a zasiedlają ją liczne postaci typowe dla czasów powstania szopki. Na pierwszym planie jest oczywiście święta rodzina, a za nią pasterze, trzej królowie i inne postaci umieszczone w rozmaitych zakamarkach. Fabuła „Andreowii” świetnie wpasowuje się w ten schemat. Osią wydarzeń jest historia rodzinna, w której rodzi się dziecię- Andrzej- ale nikt nie wie, kto jest jego ojcem. Dlatego historia zostaje odtworzona trzy pokolenia wstecz,od czasów prawie legendarnej prababki, poprzez charyzmatyczną babkę Filomenę, aż do nieco szalonej matki Wandy, których łączyła wyjątkowa niechęć do małżeństwa, wielka ciekawość ludzi i pragnienie przeżycia swojego życia według własnych reguł. Tak jak w szopce na marginesie tej opowieści są inny bohaterowie- kochankowie babki i matki, sąsiedzi, krewni i wszystkie panie spotkane przez Andrzeja, a z nimi wszystkimi wiążą się rozmaite anegdoty. Całość jest bardzo smaczną gawędą balansującą między powieścią realistyczną a groteską, trochę w tym magii, trochę satyry, nieco plotkarstwa. Na tle skostniałej krakowskiej moralności mieszczańskiej lśnią niczym klejnoty nietuzinkowe kobiety, które żyją na opak. Nie chcą być żonami i mamusiami, są niezależne i silne. Muszą takie być w świecie męskiego kryzysu. Bo mężczyźni żyjący obok nich to puszące się, kolorowe koguciki, robiące wokół siebie wiele hałasu, ale niezaradne i, jak mówiła najstarsza starowinka w „Seksmisji”, służący tylko do rozrywki.
Beata Chomątowska sięga w „Andreowii” do licznych wzorców kulturowych. Oprócz tradycji szopkarskiej, wyciąga z podręcznika szkolnego wzorzec eposu i tworzy swoją powieść na bazie „Odysei” i „Iliady”. Stąd ten tytuł- „Andreowia”, czyli pieśń o Andrzeju. Tak jak w homeryckim eposie, oprócz fabuły, autorka funduje nam liczne opisy miejsc, przedmiotów, różnych detali, prezentuje barwne tło historyczne obejmujące około 100 lat i całą galerię postaci z szeroko odmalowanymi charakterami, emocjami i życiorysami.
Tym, co może stanowić trudność w lekturze jest pozorny chaos w opowiadaniu o losach bohaterów. Autorka swobodnie poczyna sobie z chronologią, stosując liczne retrospekcje, przeskoki w czasie, powroty do wątków poruszanych wcześniej. Układa się to jednak w pełny obraz, a na końcu zamyka efektowną klamrą.
Polecam tę książkę zwolennikom nietypowych historii.

Beata Chomątowska to dziennikarka, której specjalnością są reportaże na temat architektury i spraw okołoarchitektonicznych. Pewnie dlatego skonstruowała swoją powieść wokół bardzo charakterystycznego dla Krakowa budynku, czyli Pałacu Prasy, zwanego Krążownikiem. To tam, niczym w krakowskiej szopce skupia się życie bohaterów sagi, w której narratorem jest najmłodszy członek...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    64
  • Przeczytane
    33
  • Posiadam
    7
  • 2021
    2
  • Biblioteka Główna
    1
  • Lit. polska
    1
  • Moje własne;)
    1
  • Literatura piękna
    1
  • Ebook
    1
  • Przeczytane w 2022 r.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Andreowia


Podobne książki

Przeczytaj także