Odmieniec

Wielka Litera
literatura polska wspomnienia artysta
literatura piękna
literatura polska wspomnienia artysta

Okładka książki Silna Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj, Dominika Słowik
6,8
Silna Anna Cieplak, Natal...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
7,1
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 11 /listopad 2018 Alicja Biała, Dominik Bielicki, Dorota Borodaj, Halina Bortnowska, Kalina Błażejowska, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Sebastian Frąckiewicz, Karolina Gawlik, Anka Grupińska, Urszula Honek, Eliza Kącka, Andrzej Leder, Jakub Pszoniak, David Remnick, Karolina Sulej, Marcin Wicha, Aleksandra Zielińska, Jakub Żulczyk
7,6
Pismo. Magazyn... Alicja Biała, Domin...

Oj, zupełnie moje oczekiwania rozjechały się z rzeczywistością. Nie odnalazłam się w tej opowieści, jak dla mnie bardzo chaotycznej, nierównej, poszarpanej.
Dwie rzeczy zasługują na pochwałę - odkrycie postaci Bolesława Biegasa, artysty rzeźbiarza i malarza, o którym w ogóle nie słyszałam, i piękna okładka.

Ciężko mi pisać o "Odmieńcu" Natalii Fiedorczuk, bo jak się okazało - w przeciwieństwie do "Jak pokochać centra handlowe" - to historia zupełnie nie w moich klimatach. Dlatego poza moją opinią, którą znajdziecie poniżej, chcę także nakreślić Wam kim jest tytułowy bohater i czego możecie się po tej lekturze spodziewać.

O czym zatem jest ta książka?

Cytuję za...

ak dobrze, że powstała ta książka!

Jak niefortunnie, że powstała ta książka!

Tak, mam świadomość antynomii.

Dobrze, że powstała, ponieważ przywraca pamięć o niesłusznie zapomnianym artyście, Bolesławie Biegasie.

Niefortunnie, że powstała, ponieważ kostium historyczny nie leży Autorce, dialogi są drewniane, drętwe, nużące, przez narrację przebija się współczesny duch,...

2074

Opowieść biograficzna o polskim artyście - malarzu i rzeźbiarzu Bolesławie Biegasie.
Podziwu wymaga ogrom pracy wykonanej przez autorkę aby odtworzyć kilka wątków z życia tego artysty. Artysty, który ostatnie 20 lat życia spędził właściwie wycofując się z życia, nie zostawił potomstwa a większość korespondencji zniszczył. Artysty o skomplikowanej osobowości...

Lubię książki które pozwalają mi na wiwisekcję życia bohatera. Zasiadają refleksją. Pozwalają wejść w świat obcy, a jednak fascynujący...bo taki jest przecież człowiek. Powieść historyczna zbudowana na kanwie jestestwa Bolesława Biegasa pozwala na zobaczenie hegemonii tła. Uświadamia boleśnie jak wielki wpływ na życie poszczególnych osób ma szczęście, przypadek. Miałam...

Ciężko dać mniej, bo research niesamowity i historia sama w sobie bardzo ciekawa.

Forma i pomysł również zasługują na plus, ale akurat mnie książka zwyczajnie nie wciągnęła i nie wywołała większych emocji.

Dyskusje

• Chcę - polskie
  • Legimi
  • Auto/biografie/ powieści biogr.
  • Po prostu
  • 2021