Odmieniec

Wielka Litera
2021-03-10
2021-03-10
literatura polska wspomnienia artysta

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (43) / lipiec 2021 Oliver Balch, Patrycja Bukalska, Jacek Dehnel, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Tomasz Gorazdowski, Magdalena Kicińska, Tomasz Kontny, Zuzanna Kowalczyk, Ania Morawiec, Paweł Pieniążek, Mikołaj Ratka, Mateusz Roesler, Michał Szczęch, Miłosz Szymański, Marcin Wicha
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Oliver Balch, Patry...
Okładka książki Smok Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Aleksandra Gołębiewska, Alicja Szwinta-Dyrda
Ocena 8,0
Smok Natalia Fiedorczuk-...
Okładka książki Łobuz Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Aleksandra Gołębiewska, Alicja Szwinta-Dyrda
Ocena 7,3
Łobuz Natalia Fiedorczuk-...
Okładka książki Silna Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj, Dominika Słowik
Ocena 6,5
Silna Anna Cieplak, Natal...

Zajmująca się kreatologią autorka uwielbia research. Zlecona praca badawcza nad biografią Biegasa wywołała fascynację innością artysty i chęć napisania opowieści o nim. Dokładne studia pozwoliły na odkrycie romantycznego wątku dotąd nieujętego w literaturze tematu.
To książka o niezwykłej miłości od pierwszego wejrzenia. Pełnej uniesień, rewolucyjnych zaangażowań i tęsknoty. Historia dwojga (trojga) ludzi o życiorysach nadzwyczajnych. 'Odmieniec' delikatnie tylko muska temat zachęcając do szerszej lektury.
Czyta się jednym tchem.

Na półkach: , , , , ,

Pięknie napisana.
Podobała mi się, choć zupełnie nie moja tematyka (historyczna/trochę biograficzna/o artyście).
Ale kompletnie nie rozumiem skracania nazwkisk ^^; trochę się przez to gubiłam

Pięknie napisana.
Ale kompletnie nie rozumiem skracania nazwkisk ^^; trochę się przez to gubiłam

Mimo niewielkiej objętości książki, dosyć długo kazała się na siebie otwierać.
Fiedorczuk, tworząc powieść historyczną zupełnie różna od poprzedniej swojej książki, wprowadza nas w sposób poszarpany do tworzonej rzeczywistości. Trzeba się przez niego przedzierać i robi się to głównie ze względu na sentyment do poprzednich jej dzieł.
Na duży plus zasługuje odkrycie/przypomnienie o Stanisławie Biegasie - najwięcej jednak ciekawych rzeczy dowiadujemy się o nim w posłowiu.

Mimo niewielkiej objętości książki, dosyć długo kazała się na siebie otwierać.
Na duży plus zasługuje...

Oj, zupełnie moje oczekiwania rozjechały się z rzeczywistością. Nie odnalazłam się w tej opowieści, jak dla mnie bardzo chaotycznej, nierównej, poszarpanej.
Dwie rzeczy zasługują na pochwałę - odkrycie postaci Bolesława Biegasa, artysty rzeźbiarza i malarza, o którym w ogóle nie słyszałam, i piękna okładka.

Ciężko mi pisać o "Odmieńcu" Natalii Fiedorczuk, bo jak się okazało - w przeciwieństwie do "Jak pokochać centra handlowe" - to historia zupełnie nie w moich klimatach. Dlatego poza moją opinią, którą znajdziecie poniżej, chcę także nakreślić Wam kim jest tytułowy bohater i czego możecie się po tej lekturze spodziewać.

O czym zatem jest ta książka?

Cytuję za autorką:

"Dlaczego zdecydowałam się na napisanie powieści historycznej? Poszukiwań bohaterów można dokonywać na kanwie qłasnych wspomnień, uderzających cech, uprawdopodobnionych życiorysów. Można na bohatera trafić przypadkiem i poczuć z nim pozornie przypadkową więź utkaną z delikatnych, ale nieoczywistych podobieństw. W dalszym pogłębianiu zaciekawień łapać się na ukłuciach: ależ widzę, ależ rozumiem, i w gwałtownym przeistoczeniu optyki zobaczyć świat jego oczami. Nie ma lepszego pretekstu do pisania niż ten niespodziewany wgląd.
Życie i twórczość Bolesława Biegasa to w dzisiejszym rozumieniu splot paradoksów, przypadków, szczęścia, mniej lub bardziej trafionej promocji i protektoratu.
Jednak największą rolę w jego życiu odegrała bezlitosna hegemonia tła: czasy i miejsca, w których żył, ludzie których spotkał - wszystko to pożarło jego nietuzinkową, nadwrażliwą osobowość, sprawiając, że w ostatnich dekadach życia pogrążał się w osobistej entropii.
Pozostawił po sobie sumiennie skatalogowane prace, które przekazał Bibliotece Polskiej w Paryżu, i wiele zagadek związanych z życiem osobistym. Ich rozwiązywanie okazało się dla mnie najtrudniejszym, ale zarazem najbardziej fascynującym wyzwaniem."

Dla mnie była to zbyt fragmentaryczna opowieść. Nie mogłam jej sobie ułożyć w głowie. Nie poczułam ani samej historii (choć na początku bardzo mnie wciągnęła) i nie poczułam jej bohatera. Czy to autorka mnie nie przekonała czy to ja byłam materią, która stawia opór artyście, lub widzem, który nie rozumie intencji autora, jego sztuki... ciężko mi to stwierdzić. Niewątpliwym plusem jest to, że dzięki lekturze poznałam postać Bolesława Biegasa i jego twórczość. To chyba tyle.

O czym zatem jest ta książka?

Cytuję za...

ak dobrze, że powstała ta książka!

Jak niefortunnie, że powstała ta książka!

Tak, mam świadomość antynomii.

Dobrze, że powstała, ponieważ przywraca pamięć o niesłusznie zapomnianym artyście, Bolesławie Biegasie.

Niefortunnie, że powstała, ponieważ kostium historyczny nie leży Autorce, dialogi są drewniane, drętwe, nużące, przez narrację przebija się współczesny duch, barwa, sposób rozumowania, co wpływa na wiarygodność i przyswajalność treści.

Preparowane fabularnie listy, wątek romansowy i rewolucyjny, nakreślanie przeszłości bohatera, która jednak pisana jest mocno współczesnym językiem (chwilowe wtrącenia anachroniczne nie wpływają znacząco na odbiór stylu) powodują, że cała ta konstrukcja wygląda na mocno chybotliwą i kompletnie niewiarygodną.

Sam podmiot opowieści, Bolesław Biegas to absolutny strzał w dziesiątkę, idealny materiał na niejedną powieść, niejeden film. Uboga wiejska sierota otoczona protektoratem kolejnych mecenasów (w tym samego Aleksandra Świętochowskiego, który na kształcenie Biegasa organizował zbiórki wśród społeczeństwa) trafia na studia do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, później zdobywa medale i wyróżnienia, był członkiem secesji wiedeńskiej, stypendystą Zachęty pracującym w Paryżu, gdzie również wyróżniał się pracami, był dostrzegany i chwalony.

Dokumentalna, historyczna i archiwalna praca Autorki każe mi chylić czoła przed Jej zaangażowaniem i benedyktyńską skutecznością: docieranie do strzępków dokumentów, szukanie hinduskiej księżniczki, wiązanie źródeł robi na mnie wielkie wrażenie.

Sięgnięcie po życiorys tego niezwykłego człowieka zasługuje na wielkie wyróżnienie i rozgłos. Opowieść o człowieku z nizin, chłopskim synu, którego talent zaprowadził na szczyt brzmi jak filmowy scenariusz niemożliwy do zrealizowania w rzeczywistości. Ta kariera, społeczny awans jest tak druzgocąco niebotyczny, że aż trudno weń uwierzyć. Niepiśmienny do 16 roku życia skończył na paryskim Montparnasse'ie, przyjaźniąc się z wielkimi artystami tamtych czasów, stąd też trudno przejść do porządku dzienniego nad ciszą i zapomnieniem jakie zabrały się nad postacią Biegasa.

Pośród kontrowersji dotyczących jego twórczości (od zachwytów po brak zrozumienia, od uznania po szufladkowanie jego sztuki jako naiwnej) bez wątpienia zasługuje on na poczesne miejsce w historii.

To wielkie zwycięstwo Fiedorczuk - wywołanie Biegasa z odmętów niepamięci. Jej porażką jest zaś forma w jakiej postanowiła to uczynić. Do mnie kompletnie nie trafia.

ak dobrze, że powstała ta książka!

Jak niefortunnie, że powstała ta książka!

Tak, mam świadomość antynomii.

Opowieść biograficzna o polskim artyście - malarzu i rzeźbiarzu Bolesławie Biegasie.
Podziwu wymaga ogrom pracy wykonanej przez autorkę aby odtworzyć kilka wątków z życia tego artysty. Artysty, który ostatnie 20 lat życia spędził właściwie wycofując się z życia, nie zostawił potomstwa a większość korespondencji zniszczył. Artysty o skomplikowanej osobowości ukształtowanej przez trudne, tragiczne wręcz dzieciństwo i młodość. Natalia Fiedorczuk-cieślak żmudnie tropiła wszelkie ślady życia Biegasa, odkrywając między innymi kim była tajemnicza kobieta , która odegrała ogromną rolę w życiu i twórczości artysty . Pisarka niemal wyciągnęła za uszy z mroków zapomnienia tę skomplikowaną duszę artysty, którego twórczość można podziwiać (lub nie) w muzeach.

Cieszę się z tego odkrycia przed nami czytelnikami, osobowości niezbadanej na ten moment jakoś dogłębnie przez kulturę, ale ta mała "zajawka" wydobywa ją trochę z cienia. Duży ukłon za taki gest naukowy :)

Bardzo ciekawa powieść o artyście o którym do momentu lektury nawet nie słyszałam. Nieoczywista narracja o nieoczywistym bohaterze. Więcej przemyśleń w wideorecenzji:

Pokaż mimo to video - opinia

Najczulsza biografia, jaką czytałam. Żal jedynie, że autorka nie rozszerzyła jej na kolejne lata życia artysty

Dodaj cytat z książki Odmieniec