Przejrzystość zła

Okładka książki Przejrzystość zła Jean Baudrillard
Okładka książki Przejrzystość zła
Jean Baudrillard Wydawnictwo: Sic! publicystyka literacka, eseje
190 str. 3 godz. 10 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
La transparence du mal : essai sur les phénomènes extrêmes
Wydawnictwo:
Sic!
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
190
Czas czytania
3 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360457702
Tłumacz:
Sławomir Królak
Tagi:
publicystyka
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
161
117

Na półkach:

O autorze „Przejrzystości zła” mówi się, że został obdarzony wyobraźnią apokaliptyczną. Wyobraźnia ta znajduje swoje ujście w specyficznym stylu autora, krytyku globalizacji zainteresowanym kwestiami związanymi z końcem historii.

Koniec historii, to świat po orgii a „orgia stanowi eksplozywny moment nowoczesności, moment wyzwolenia dokonującego się we wszelkich możliwych sferach. Wyzwolenia politycznego, seksualnego, wyzwolenia sił wytwórczych, wyzwolenia mocy destrukcyjnych, wyzwolenia kobiet, dzieci, nieświadomych popędów czy sztuki. Afirmacji wszelkich modeli przedstawienia, wszelkich modeli anty-przedstawienia” - pisze Jean Baudrillard.

Epoka orgii, to czas racjonalności i seksualności, krytyki i kontrkrytyki. Czy skoro jest po orgii, to znaczy, że jest po racjonalności i po seksualności? Tak zdaje się twierdzić autor, gdy pisze: „Dzisiaj wszystko już wyzwolono, kości zostały rzucone, wszystko się dokonało, jako zbiorowość zaś stanęliśmy ostatecznie przed jednym z najbardziej zasadniczych pytań: CO CZYNIĆ PO ORGII?”.

Według Baudrillarda żyjemy w czasie porewolucyjnym a rewolucja dokonała się we wszystkich aspektach naszego życia. W tym miejscu nasuwa się jednak pytanie: skoro jest po rewolucji, np. po rewolucji seksualnej, to dlaczego jest jak jest? Dlaczego osoby o różnym kolorze skóry czy różnej orientacji psychoseksualnej są różnie traktowane? Czemu nie ma równości? Otóż, jak twierdzi autor, rewolucja, która się dokonała, rozminęła się z naszymi oczekiwaniami.

Co pozostaje nam w świecie po orgii? Pozostaje nam symulacja. Możemy symulować orgię, symulować wyzwolenie. Możemy udawać, ale w rzeczywistości poruszamy się w próżni, bowiem wszystko do czego miało doprowadzić wyzwolenie zostało przez nas osiągnięte. Czyż nie jest to prawdziwie apokaliptyczna wizja? Nic dziwnego, że budzi kontrowersje.

Jean Baudrillard przez wielu uznawany jest za jednego z najbardziej przenikliwych obserwatorów współczesności a jednocześnie jej wybitnych krytyków. Rzeczywiście, w wielu miejscach jego krytyka jest interesująca, ale czy zgadzając się z wizją świata, jaką przedstawia, nie zgadzamy się jednocześnie ze stwierdzeniem, iż nasza egzystencja straciła już sens? Bo jeśli wszystko się dokonało, to po co działać, a jeśli nie ma po co działać, to po co żyć?

Recenzja opublikowana na blogu Projekt: książki - projektksiazki.blogspot.com

O autorze „Przejrzystości zła” mówi się, że został obdarzony wyobraźnią apokaliptyczną. Wyobraźnia ta znajduje swoje ujście w specyficznym stylu autora, krytyku globalizacji zainteresowanym kwestiami związanymi z końcem historii.

Koniec historii, to świat po orgii a „orgia stanowi eksplozywny moment nowoczesności, moment wyzwolenia dokonującego się we wszelkich możliwych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
305
42

Na półkach: ,

Strata czasu. Bełkot, w dodatku niesamowicie nudny.

Strata czasu. Bełkot, w dodatku niesamowicie nudny.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    77
  • Przeczytane
    36
  • Posiadam
    10
  • Filozofia
    3
  • Ulubione
    1
  • 2023
    1
  • 2020
    1
  • Nie fikcja
    1
  • Socjologia
    1
  • Polityka - społeczeństwo - socjologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przejrzystość zła


Podobne książki

Przeczytaj także