Nieco inna historia cywilizacji. Dzieje banków, bankierów i obrotu pieniężnego

Okładka książki Nieco inna historia cywilizacji. Dzieje banków, bankierów i obrotu pieniężnego Stefan Bratkowski
Stefan Bratkowski Wydawnictwo: Veda popularnonaukowa
popularnonaukowa
Veda
2010-01-01
2010-01-01
9788361932123
bankowość banki pieniądz historia

Okładka książki Karta nr 109 / 2021 Stefan Bratkowski, Kazimierz Dziewanowski, Aleksander Gieysztor, Zbigniew Gluza, Maciej Iłowiecki, Ryszard Kaczmarek, Andrzej Kijowski, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Paula Sawicka, Jan Józef Szczepański, Andrzej Szczypiorski, Andrzej Wajda, Wojciech Włodarczyk, Andrzej Zakrzewski
Karta nr 109 /... Stefan Bratkowski, ...
Okładka książki Karta nr 108 / 2021 Stefan Bratkowski, Kazimiera Bujwidowa, Zbigniew Gluza, Maria Janion, Katarzyna Kozłowska, Józef Krzyk, Witold Liliental, Zofia Moraczewska, Zofia Nałkowska, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Henryk Waniek
Karta nr 108 /... Stefan Bratkowski, ...

Bardzo oryginalna historia cywilizacji.
Warto przeczytać choćby po to by zmienić perspektywę.

Tu w XVII w Niderlandy są ważniejsze od Francji i Rzeczpospolitej!

Dlaczego zatem 8 a nie 9?
Często, gęsto autor pozwala sobie na spekulacje, do których co prawda jest zmuszony brakiem źródeł. Jednak dość rzadko informuje o tym czytelnika.

Dlaczego 9 a nie 10?
Styl jest koszmarny.

Jako całokształt polecam każdemu i to nie we fragmentach tylko od deski do deski. Wtedy dopiero ujawnia się pokrętna historia pieniądza.

Bardzo oryginalna historia cywilizacji.
Warto przeczytać choćby po to by zmienić perspektywę.

Tu w XVII w Niderlandy są ważniejsze od Francji i Rzeczpospolitej!

Dlaczego zatem 8 a nie 9?

Dlaczego 9 a nie 10?
Styl jest...

Bratkowski to człowiek, na którego nie zasługiwaliśmy, a którego mieliśmy i nie doceniliśmy - genialna książka. Jest chaotyczna, fakt, ale wypchana interesującymi informacjami, polecam bardzo.

Kolejne rozdziały to kolejne cywilizacje, narody, kultury i epoki.
Nie jest to logiczna, beletrystyczna niemalże powieść o rozwoju narzędzi finansowych jak to ma miejsce w podobnej „Potędze pieniądza” Fergusona. Mamy tu raczej opis znanych różnym kulturom zdobyczy „cywilizacji pieniądza”.
Akapity z krótkim tłem historycznym, z informacjami dotyczącymi rozwoju handlu, rynku finansowego, gospodarki pieniężnej, władców, finansistów, etymologii, z odniesieniami do źródeł z epoki oraz opinii historyków, z którymi autor często polemizuje nie wahając się przedstawiać wielu swoich teorii.
Układ tych akapitów jest jednak dość chaotyczny, takie troszkę własne notatki pasujące do rozdziału. Zwięzłość tych akapitów - podrozdziałków pozostawia czasem niedosyt (oczywiście skłaniając do własnych studiów).
Tło historyczne opisane w skrócie (co się chwali) za to bardzo ekscentrycznie i delikatnie mówiąc subiektywnie (może i przez to świeżo). W każdym razie łatwo zapada w pamięć.
Zabrakło mi kilku tabel np. na końcu książki. Przyznam, że po szybkim przeczytaniu o tym ile dirahm lub talent mają gramów srebra, ile z miny jest drahm, (itp. itd. razy sto) informacji tych nie zdołałem zapamiętać, nie dość, że na całe życie to nawet do połowy książki.
Książeczce dodało by uroku parę ilustracji.
Jednak polecam ze szczerego serca.

Kolejne rozdziały to kolejne cywilizacje, narody, kultury i epoki.

Jak robiono dawniej interesy? Kto, jak i na czym najwięcej zarabiał? Kto rządził światowymi finansami przez wieki i na jaką zmieniała się kolejno finansowa stolica świata? Co się dzieje, gdy na rynku brakuje pokrycia dla papierowych pieniędzy i dlaczego nie zawsze dzieje się tak samo? Kiedy chłop polski nosił złoty łańcuch i dlaczego nie opłacało się Polski rozbierać? - to tylko nieliczne pytania, na których odpowiedź znajdziecie w tej jakże wyczerpującej pozycji, niemal encyklopedii dziejów pieniądza.

Książka bardzo obszerna, w każdym rozdziale opowiadającą inną historię, jednak rozdziały powiązane są chronologicznie i kończą się na początkach XX wieku, dochodzą do epoki ostatnich 100 lat, kiedy to pieniądze stają się wirtualne. Ciekaw jestem, kiedy autor poruszy ten temat, który również leży w sferze jego zainteresowań.

Niemniej jednak książka potrzebna, wkład pracy ogromny, wiedza olbrzymia i nie często demaskująca błędy nawet największych autorytetów historii pieniądza. Polecam.

Książka w sam raz aby czytać co wieczór w losowych rozdziałach. Każdy rozdział stanowi oddzielną historię i pozwala lepiej zrozumieć jak robiono interesy w dawnych czasach.

• Ekonomia
  • Do kupienia