Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym

Okładka książki Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym Jennie Dielemans
Okładka książki Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym
Jennie Dielemans Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
reportaż
Reportaż
Välkommen till Paradiset: reportage om turistindustrin
Czarne
2011-05-04
2011-05-04
Dominika Górecka
turystyka all inclusive wyzysk wygoda podróż koszty

Temat ciekawy i początek był dobry. Jednak lektura mnie nie porwała. Dla wprawionego podróżnika i czytelnika reportaży to są rzeczy oczywiste. Poza tym materiał jest z 2008 roku więc troszkę już ograny z każdej strony. Warto mimo wszystko.

Na zewnątrz panują ujemne temperatury, pada śnieg, zatem idealna pora na marzenia o wakacjach. „Witajcie w raju” to interesujące spojrzenie na tematykę turystyczną. Rzut oka na szczegóły, których zazwyczaj nie zauważamy (albo nie chcemy zobaczyć) w trakcie wyjazdu zagranicznego. Przez ostatnie 100 lat rynek usług turystycznych znacznie się zmienił, na co wpływ ma niewątpliwie zasobność portfela oraz preferowany sposobu spędzania wolnego czasu. Jedni zdecydują się na wakacyjne molochy, ograniczając zakres podróży do basenu w wersji all inclusive, inni wybiorą opcję „odwiedzamy punkty obowiązkowe według listy”.
Autorka swobodnie, acz nieco chaotycznie, przenosi nas w znane regiony Ameryki Środkowej bądź Azji Południowo-Wschodniej. Kolejne rozdziały dotykają rozmaitych problemów łączących się z turystyką: degradacji środowiska naturalnego, wyzysku personelu, wyobcowania miejscowych w turystycznych kurortach. A jednak mam nieodparte wrażenie, że ta pozycja sprzed blisko 15 lat mocno się postarzała. Może Autorka zbyt często operuje banalnymi uwagami. Truizmem jest stwierdzenie, że rozwój bazy turystycznej nie wpływa korzystnie na środowisko, że za ceną pobytu w wygodnych warunkach kryje się ciężka, słabo płatna, ale częstokroć jedyna praca dla mieszkańców z okolic turystycznego ośrodka. Z kolei teza o zaniechaniu podróży i pozostaniu w domu jako panaceum na wszystkie bolączki przemysłu turystycznego jest trochę naiwna i przypomniała mi dawną satyryczną piosenkę Pana Krzysztofa Piaseckiego, która brzmiała mniej więcej tak: „Chcąc uniknąć przetwarzania tlenu w trujący dwutlenek, zrezygnował z oddychania i udusił się Pan Zenek. I przybyli jego krewni, i miał pogrzeb bardzo śliczny, leży sobie teraz w ziemi, wreszcie jest ekologiczny”. Oj, przesada nigdy nie jest zdrowa, za to miejmy własną świadomość. A co do książki rzeczywiście 6,0/10.

Książka prześwietla to co kryje się za wakacjami w egzotycznym "autentycznych" krajach ,o konsumpcjonizmie, wyzysku.
Autorka nie narzuca swojego oceny, pokazuje jak jest, a jest przygnębiająco i strasznie, obnaża pazerność i głupotę. Model all inclusive to czysty wyzysk dla ludności tubylczej-nie miałam pojęcia. Książka otwiera oczy. Jest napisana przystępnie, ciekawie, jest trampoliną do zgłębienia tematów o których nie miało się pojęcia. Ja byłam w szoku po lekturze części o Birmańczykach w Tajlandii.
Polecam

Przeczytałam ten reportaż, będąc na wakacjach, leżąc pod parasolem na leżaku i pijąc drinki. I zbrzydły mi moje wakacje.

Ciemna strona przyjemnych wakacji All Inclusive. Turystyka niszcząca naturalne środowisko, niszcząca miejsca pracy miejscowej ludności. Kwestia zatruwania powietrza poprzez loty samolotowe. Wielkie firmy mające monopol na loty, hotele, powoduje, że kokosy z przemysłu turystycznego nie zostają w danym państwie, tylko wracaj tam skąd przyszły, powodując biedę.

Warto przeczytać i zmienić trochę styl podróżowania. Polecam!

Autorka jest nieskończoną hipokrytką, która zakazuje innym tego, co sama zdążyła już zrobić i czym zdążyła się nacieszyć. Winę za kształt turystyki przypisuje raczej uczestnikom, niż konstruktorom i ideologom przemysłu - nie rządom, nie udziałowcom firm, a właśnie turystom.

Dielemans do tego jest dość niesymetryczna i niesprawiedliwa w sądach, przedstawia konkretnych turystów tylko po to, żeby ich ośmieszyć - stojąc jednocześnie między nimi i korzystając z dokładnie tych samych atrakcji czy udogodnień.

Pomijam już zupełnie to, jak źle zestarzała się ta książka i że jej bibliografię w znaczącej części oparto na Wikipedii (!).

All inclusive >> czytanie tego barachła.

Naprawdę interesująca, polecam ciekawym świata.

Naprawdę interesująca, polecam ciekawym świata.

Choć kilka razy korzystałam z usług biura podróży na początku lat 90., szczerze nie znoszę spędzania urlopu na wczasach all inclusive. Szczerze mówiąc już trochę zapomniałam, jakie to okropne, bo od dawna podróżuję na własną rękę.

Autorka opisuje masową turystykę ze skandynawskiego (szwedzkiego) punktu widzenia, który jest o wiele gorszy niż polski. Nasi Janusze i Grażynki nie mają (jeszcze?) na Kanarach czy Majorce gett z restauracjami serwującymi schaboszczaka i flaczki, polskimi kawiarniami i sklepami, choć pewnie o tym marzą. Najciekawsza była dla mnie część opisująca Gran Canarię, bo mieszkałam tam przez pewien czas i z przerażeniem obserwowałam miejscowości na południu wyspy dosłownie skolonizowane przez Szwedów czy Niemców. Brr.
Książka jest o tym, co w tytule - PRZEMYŚLE turystycznym. Machinie, której trybikami są m.in. tubylcy - któż leżąc na plaży i sącząc drinki zastanawia się, ile zarabiają, czy pracują dobrowolnie i czy sprawia im przyjemność tańczenie przed turystami na "wieczorkach folklorystycznych".

Niestety, autorce zabrakło talentu, po pewnym czasie lektura stała się tak nużąca, że książki nie dokończyłam... Wiele informacji się zdezaktualizowało (a w dobrym reportażu tak być nie powinno). Na dodatek trąci hipokryzją namawianie czytelników do siedzenia na d... w domu przez osobę, która sama zjeździła świat.

Książka utraciła na aktualności po upadku biura Thomasa Cooka i po pandemii COVID-19 co nie jest bynajmniej winą autorki. Część rzeczy to rzeczy dla mnie nowe i ciekawe (np. zagrożenia które niesie przemysł turystyczny dla wód podziemnych w Meksyku),część to refleksje zupełnie oczywiste (typu a po co jeźdżą do podstarzali mężczyźni z Zachodu z brzuszkami do Tajlandii? Pewnie bo chcą zwiedzać buddyjskie zabytki sakralne;). Łatwo też odradzać ludziom wyjazdy jak się w tych wszystkich miejscach samemu już było.

W 2022 roku xiążka jest już mocno zdezaktualizowana. Upadek Thomasa Cooka i pandemia covid zmieniły sporo w podróżowaniu.
Druga kwestia to pryncypialne podejście Dielemans do kwestii podróży i wypoczynku. Łatwo jest odradzać innym podróże lotnicze gdy się samemu już widziało tak wiele. Jaka szkoda, że autorka nie wpadła na to zanim odwiedziła te wszystkie egzotyczne miejsca.
Najlepiej wypadają te części xiążki, w których Dielemans opisuje narodziny turystyki jako takiej i rozwój branży turystycznej. To rzeczywiście ciekawe informacje i szkoda, że są wymieszane z płytkimi textami wyśmiewającymi turystów. Tak, zgadzam się, że wśród turystów jest wielu prostaków, ale to nie powód by stosować uogólnienia, że podróże zorganizowane i odwiedzanie tzw. "atrakcji turystycznych" to samo zło.

Choć pisana 14 lat temu, niestety nie straciła na wiarygodności czy aktualności. Warto moim zdaniem być świadomym konsumentem, a ta książka, mimo niezbyt optymistycznych wieści, pokazuje jakiś punkt widzenia, choć pewno nie jedyny. Jedyne, co trochę przeszkadzało w odbiorze, to dużo przykładów Szwedzkich turystów, z którymi Polak chyba mało się utożsamia. Bo i kultura nieco inna jednak, i poziom zamożności, i też sposób spędzania wolnego czasu. Choć może teraz nie ma już tylu różnic co wcześniej. W każdym razie mocno się zastanowię, zanim wykupię gdziekolwiek pobyt w hotelu, szczególnie all-inclusive. Bardzo pouczająca, uświadamiająca różne wybory i ich konsekwencje oraz zmuszająca po części do szukania alternatywnych możliwości książka, więc warto!

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • Czarne

Jennie Dielemans Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym Zobacz więcej