Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy

Okładka książki Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy
Ed Vulliamy Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
reportaż
Reportaż
Amexica: war along the borderline
Czarne
2022-10-19
2012-03-26
9788381915809
Janusz Ochab
Inne

Okładka książki Kontynenty nr 2/2013 Raja Alem, Jerzy Bralczyk, Monika Bułaj, Wojciech Jagielski, Michał Książek, Marcin Kydryński, Marek Pernal, Wojciech Ponikiewski, Redakcja kwartalnika Kontynenty, Małgorzata Rejmer, Magdalena Skopek, Paweł Smoleński, Magdalena Środa, Witold Szabłowski, Małgorzata Szejnert, Tomasz Tomaszewski, Ed Vulliamy, Mariusz Wilk
Kontynenty nr ... Raja Alem, Jerzy Br...

Granica pomiędzy USA a Meksykiem zawsze stanowiła problem. Było i jest to miejsce terroru i walki pomiędzy grupami przestępczymi o prym. Kto rządzi przejściami na pograniczu amerykańsko-meksykańskim ten ma pieniądze i władzę. W ostatnich latach jest o tym rejonie coraz głośniej a to z powodu wojen narkotykowych. Ed Vulliamy odbył podróż wzdłuż granicy od Tijuany do Matamoros. W swojej wyprawie zaobserwował w większości korupcje i wojnę domową. W swojej książce skupił się on na historiach karteli i gangów a także nad ich przestępczym procederem – przemyt ludzi, narkotyków czy broni. Również przedstawia liczne powiązania biznesu narkotykowego z gospodarką. W tej książce nie mogło też zabraknąć fragmentu dotyczącego bezlitosnego mordowania kobiet w Ciudad Juarez, słynącego z wielkich manufaktur. Również tutaj znajduje się cały przekrój przez społeczeństwo mieszkające przy granicy. Mamy tutaj przestępców i ich ofiary, dzielnych stróżów prawa, księży, kobiety i dziennikarzy starających się walczyć z przestępcami, jak i członków gangu i płatnych morderców. W swojej książce Vulliamy też zwraca uwagę na Indian, których ziemie zostały podzielone przez postawienie granicy między krajami. Teraz ci dumni mieszkańcy nie mogą dostać się do swoich krewnych po drugiej stronie.
Trzeba przyznać, że autorowi udało się przedstawić granicę między USA a Meksykiem, a co najważniejsze przedstawia nam różnice w tym język jaki zaczął się tworzyć – jest to zlepek amerykańskich i meksykańskich słów. Co jednak najbardziej w tym wszystkim poraża to wpływ organizacji przestępczych na życie obywateli przy granicy. Zastraszanie, morderstwa czy wymuszenia są tam na porządku dziennym. Reportaż ten został przed laty nagrodzony nagrodą Kapuścińskiego – przyznawaną właśnie najlepszym reportażom. Jednak najbardziej szokuje to że Vulliamy przedstawił w tym reportażu jedynie ułamek zbrodni i przestępstw jakie mają miejsce na granicy tych dwóch państw.

Reportaż dość chaotyczny, ale ukazujący piekło życia na granicy. Początek jest bardzo mocny, gdy autor wymienia kolejne liczby osób zabitych i torturowanych, ale jednocześnie gdzieś się gubi ten wydźwięk w mnogości nazwisk gangsterów, którzy raczej nie są znani przeciętnemu czytelnikowi. Dobrze jest mieć pod ręką mapkę, żeby sprawdzać, w którym rejonie się aktualnie poruszamy, bo autor wspomina wiele nazw geograficznych. Myślę, że to dobra pozycja, gdy jesteśmy zaznajomieni z historią wojny narkotykowej na granicy Meksyku, inaczej opowieść się dłuży i może być nudna. Trochę dziwi mnie wybór jury Nagrody im. Kapuścińskiego, bo reportaż wypada blado choćby przy arcydziełach Aleksijewicz.

Na półkach: , , , , , , ,

Niezła pozycja, która nieco przytłacza realizmem (choć trudno to uznać za wadę),wykorzystywaniem ludzi, narkomanami, handlem narkotykami, przestępstwami i gośćmi, którzy na liczniku mają 100, 200 a nawet i więcej ofiar.

Dobrze się czyta chociaż dużo danych, bez mapy Meksyku nie podchodź. Daje pogląd na ten rejon świata. Ciągle aktualne.
Chwilami nudne wątki.

Chwilami nudne wątki.

Bodaj najobszerniejsze źródło wiedzy o Ameksyce, na jakie tylko można trafić. A to i dobrze, i źle. Z jednej strony widać, że autor naprawdę wie, o czym pisze i nietrudno jest zatracić w całym tym pięknie opisanym, choć wyjątkowo brutalnym świecie. Jednocześnie jednak, ten sam natłok informacji nieraz potrafi zwyczajnie przytłoczyć. Ciężko się nie oprzeć wrażeniu, że pan Vulliamy nawet nie próbował określić, o czym warto pisać (a co może nie jest aż tak istotne) i zawarł w tej książce wszystko, co tylko wiedział i na co udało mu się trafić.

"Ameksyka" to znany reportaż, nagrodzony nawet przed laty nagrodą Kapuścińskiego, przyznawaną właśnie najlepszym reportażom. Książka chodziła za mną od dawna, ale jakoś nie mogłam się za nią zabrać. To ciekawe, że sporo czytam lektur wojennych, a jednak wojny narkotykowe na granicy Meksyku i USA mnie odpychały i przerażały. Może dlatego, że jednak większość współczesnych wojen stara się przynajmniej szukać wymówek i usprawiedliwień - walka o wolność, o prawa człowieka, chęć odzyskania utraconych terenów... W wojnach narkotykowych chodzi tylko o pieniądze, dla nich ludzie są w stanie popełniać najgorsze zbrodnie, nie doszukując się tu żadnych ideologii. Czytanie o tym, co się dzieje na granicy, ze świadomością tła konfliktu naprawdę przeraża.
Tytułowa "Ameksyka" to właśnie strefa przygraniczna. Rejony, które Trump chciał oddzielić murem. Bliźniacze miasta, położone po obu stronach granicy, no i cały nielegalny biznes kręcący się wokół niej. Próby przedostania się do Stanów dla pracy i lepszego życia (co ciekawe, to dotyczy głównie mieszkańców Ameryki Południowej i Środkowej, bo samym Meksykanom dużo łatwiej dostać się do USA legalnie),które w dobrym wypadku skończą się tylko deportacją. W gorszym - porwaniem dla okupu lub śmiercią. Dwustronny przemyt - z Meksyku płyną narkotyki, ze Stanów "rzeka żelaza", czyli broń służąca gangom narkotykowym do walki. A głównym przeciwnikiem, obok - naturalnie - konkurencyjnych gangów, jest wojsko (policją nikt się nie przejmuje, zazwyczaj jest już dawno przekupiona, a nieprzekupnych się po prostu zabije). Zatem gangi muszą być uzbrojone tak, by móc stanąć do wojny z meksykańskim wojskiem - los cywilów mieszkających w tych regionach jest nie do pozazdroszczenia. Jakby tego wszystkiego było mało, ludziom chcącym normalnie żyć i pracować, nie mieszając się w mafijne porachunki, niewiele zostaje. Praca ponad siły za marne pieniądze w fabrykach wielkich korporacji, które specjalnie zostały pobudowane tuż przy granicy, by towar szybko trafiał do Stanów, ale by nie trzeba było płacić amerykańskich stawek. A jak ludzie zaczną się buntować (choć niewielu ma odwagę),to przecież można przenieść fabryki do Azji. Będzie jeszcze taniej.
"Ameksyka" to książka przerażająca - zwłaszcza ze świadomością, że Vulliamy dotarł do jedynie ułamka zbrodni, które mają miejsce na tych terenach każdego dnia. W końcu te meksykańskie miasta przygraniczne to najbardziej niebezpieczne miejsca na świecie - Tijuana chociażby przoduje w największej ilości morderstw per capita. A jednak są ludzie, którzy próbują tam mieszkać, głównie dlatego, że już nie wiedzą, gdzie uciec. Jakakolwiek forma sprzeciwu może wiązać się z wyrokiem śmierci - w Ameksyce ludzkie życie jest niewiele warte, nie ma nawet co liczyć, że policja przeprowadzi śledztwo. Taki świat wydaje się nierealny z bezpiecznej perspektywy siedzącego w Europie czytelnika. Ale to wszystko - nielegalne migracje, wojny gangów narkotykowych, przemyt narkotyków i broni, pranie brudnych pieniędzy, porwania i morderstwa, by pokazać siłę - ma miejsce teraz, w XXI wieku, na granicy jednego z największych światowych mocarstw. I dobrze mieć świadomość, jak to wygląda...

bardzo obszerny reportaż, co jest jednocześnie zaletą i wadą. Mnogość wątków i bohaterów poraża. Niemniej rzetelna sprawa, traktująca o tym jak wyglądała granica Meksyku i USA głównie na przełomie 90 i 00 lat. Nie brak kontekstów historycznych.

Czytałam tę książkę przez pół roku, małymi porcjami. Nie dlatego, że nie była ciekawa, ale ilość nagromadzonego w niej zła, przemocy i nieszczęścia była tak wielka, że po kilkunastu, czasem kilku stronach wyczerpywała się moja wytrzymałość. Literatura bardzo ciężka, przejmująca, ale ważna, by zdać sobie sprawę z tego, że takie rzeczy też dzieją się na szerokim świecie. AMEKSYKA. Ni to Meksyk, ni Ameryka, jedna z najbardziej niezwykłych i niebezpiecznych stref we współczesnym świecie. I według wszystkich światowych statystyk najniebezpieczniejsza, pogranicze Meksyku i Ameryki. To tam, gdzie płynie Rio Grande, gdzie od lat wznoszony jest mur graniczny, by uniemożliwić migracje, z południa na północ oczywiście. Każde miasto umiejscowione przy samej meksykańskiej granicy ma po drugiej stronie swój amerykański odpowiednik. I ci z południa z zazdrością patrzą na tych z północy. Bo ich codzienność to życie w strachu i pod jarzmem przemocy. Kartele, wojny narkotykowe, egzekucje, obcięte głowy, zabójstwa kobiet na masową skalę, zmasakrowane ciała krewnych, okaleczeni ludzie, przewodnicy porzucający migrantów na pewną śmierć, skorumpowana policja, znikąd pomocy, giną zwykli - sterroryzowani przez kartele ludzie, politycy, dziennikarze, księża, politycy, dzieci, nikt nie jest pewny dnia ani godziny. STOP. Mogę wymieniać jeszcze tak długo. To aż niewiarygodne, że dzieje się naprawdę.

Autor po kilku wielomiesięcznych podróżach przedstawił zatrważający i bezlitosny raport z tamtego świata. Przenosi czytelnika w sam środek wojny karteli narkotykowych, w środowisko, nad którym czuwa Santisima Muerte ( Przenajświętsza Śmierć ),do której się modli, stawia ołtarze, a w ofierze składa tequilę i papierosy (sic!).
Doskonale rozumiem kobietę w „ Amerykańskim brudzie ", która w wyniku mafijnej egzekucji straciła podczas imprezy rodzinnej16 najbliższych krewnych, że nie waha się wsiąść z ocalałym synem na dach Bestii - pociągu będącego jej ostatnią szansą i uciec gdzie pieprz rośnie. Jedna książka dopełnia drugą, tyle że „ Amerykański brud " jest w wersji light, a „ Ameksyka ” się nie patyczkuje. Jest tak brutalna jak krwawa narkotykowa wojna.

Pracy na „Ameksyką. Wojna wzdłuż granicy” poświęcił Ed Vulliamy prawie dziewięć lat, zbierając w tym czasie mnóstwo informacji i czytając ogrom materiałów prasowych i ksiażek na które się powołuje, tworząc kompleksową i dogłębna analizę regionu.
Ameksyka wg Eda Vuillamy to region przygraniczny wzdłuż pasa granicznego pomiędzy USA a Meksykiem.
Swój reportaż zbudował na podstawie podróży wzdłuż granicy,z zachodu na wschód i opisując kolejne etapy swej podróży, kolejne wielkie, czasami bliźniacze aglomeracje /większość meksykańskich miast ma swoje odpowiedniki na terenie Stanów/ i pokazując ogromne kontrasty pomiędzy nimi. Miasta te są na tyle bliskie, że z okien ekskluzywnych apartamentowców czy hoteli widać ubogie osiedla z blachy falistej, gdzie prąd jest podłączany nielegalnie. Tijuana – San Diego, Ciudad Juarez – El Paso, Ojinaga – Presidio czy Nuevo Laredo i Laredo – Brama Ameryk.
Z jego reportażu wyłania się obraz Meksyku niemalże jako państwa upadłego, gdzie człowiek ubogi jest pozostawiony samemu sobie i swoim najbliższym. Instytucje państwa są tak przeżarte korupcją,że państwo praktycznie nie funkcjonuje.
Wskazuje jednoznacznie na dwie przyczyny tego stanu. Pierwsza to kartele narkotykowe, które, działając praktycznie jak nowoczesne korporacje toczą z państwem otwartą wojnę poprzez terror i korupcję /dla przedstawicieli aparatu władzy lub dziennikarzy mają tylko jedną propozycję – tzw. „ołów lub srebro” (czyli śmierć lub pieniądze).
Druga to NAFTA /Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu/, ucieczka wielkiego kapitału ze Stanów i tworzenie w pasie przygranicznym na terenie Meksyku tzw. maquiladoras – fabryk opierających swą działalność na eksporcie i imporcie do USA, wykorzystujących tanią siłę roboczą.
Paradoksalnie ucieczka kapitału spowodowała i na terenie USA ogromne spustoszenia i upadek wielkich aglomeracji, jak choćby Detroit / doskonałą książkę na ten temat napisał Charlie LeDuff – „Detroit. Sekcja zwłok Ameryki”/.
Maquiladoras ściągają wielkie rzesze pracowników praktycznie z całego Meksyku, poszukujących lepszego życia, uciekających przed biedą. Znajdują zatrudnienie w fabrykach, które prócz pracy za minimalne wynagrodzenie nie oferują nic innego, tworząc jednocześnie ogromne skupiska nędzy.
Trzecią przyczyną, który u Vulliam’ego występuje jakby cały czas w tle to migracja – problem praktycznie nierozwiązywalny.
Książkę czyta się dość ciężko – jest czasami aż zbyt przeładowana faktami i losy pojedynczych ludzi giną w natłoku informacji, lecz jest kilka rozdziałów, przy których lekturze serce krwawi.
Polecam.

Swój reportaż zbudował na...

Miałam duży kłopot z oceną tej książki. Bezsprzecznie dotyka ona bardzo ważnych spraw i jest to kawał doskonałej, reporterskiej roboty. Jednak momentami autor za bardzo wchodzi w nieistotne szczegóły, które zaciemniają trochę obraz całości. Kilka rozdziałow uważam za arcydzieło, ale są też takie, gdzie mam niedosyt i uważam, że mnogość szczegółów przysłoniła właśnie to, co naprawdę było tam ważne.

• Reportaż
  • Literatura faktu