Z nowego wspaniałego świata

Günter Wallraff Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż literatura faktu
Urszula Poprawska
Czarne
Niemcy Europa wyzysk skandale reportaż socjologia literatura niemiecka literatura faktu
literatura faktu
Urszula Poprawska
Reportaż
Inne

Oficjalne recenzje i

Świat w wersji podszewkowej

[ 10 ] Link do recenzji

Stara, dobra lewicowa wrażliwość w akcji.
Zbiór reportaży ze współczesnych Niemiec (minus 10 lat). Lektura, która powinna być obowiązkowa dla osób lubiących powtarzać, że „w cywilizowanym kraju to byłoby niemożliwe”. Ależ możliwe, i to jak najbardziej. Rasizm, łamanie praw pracowniczych, korupcja, oszustwa w świetle prawa. Niektóre z opisanych historii są...

Przejrzałem, nie czytałem całości, bo to jedna z tych książek, których nie trzeba czytać w całości. Ostatecznie z każdej 'opowieści' wystarczy poznać jeden rozdział. Kolejne to bicie piany i mielenie do upadłego tego samego wątku.
Miałem ocenić na 4 gwiazdki - 'może być'. Ostatecznie daję 5 - jako swoiste docenienie determinacji autora w tropieniu niegodziwości tego...

Każdemu, kto ma ochotę nabrać trochę dystansu do wątpliwych praktyk na rodzimym rynku pracy i zobaczyć co tam u tych bogatych niemców za granico słychać.

To nie jest książką którą należy i można standardowo oceniać - biorąc pod uwagę zastosowane środki literackie, urodę frazy, konstrukcję. Najważniejsza jest determinacja i odwaga autora, wybór rejonów jakie eksploruje i sposób w jaki podświetla systemowe uwarunkowania opisanych problemów. Walraff jest tylko jeden.

Nie jest to reportaż ani łatwy, ani przyjemny w lekturze. Pokazuje świat od najgorszej strony, w której żądza władzy, chęć zysku czy najzwyklejszy strach przed tym co inne popycha ludzi do wręcz odrażających i przerażających działań. Muszę przyznać, że czytałam te książkę z pewnego rodzaju zdziwieniem, graniczącym wręcz z niedowierzaniem. Bo jak to możliwe, żeby w XXI...

Widać zaangażowanie i analizę problemu, co się ceni, jednak czytając miałam wrażenie, że bardziej, niż na przysłużeniu się ludziom i społeczeństwu, autorowi zależało na "show". Owszem, jakieś pomysły miał, czytało się łatwo i z zainteresowaniem, ale czegoś mi brakowało.

Bardzo ciekawa tematyka, ale mam wrażenie, że trochę za bardzo autor skupia się na niektórych rozdziałach. Tak jak opis podszywania się za osobę czarnoskórą był naprawdę ciekawy, tak rozdział o pracowaniu w Call Center mam wrażenie cały czas mielił jeden koncept. Generalnie polecam.

Jak dla mnie rewelacyjna książka. Autor wciela się w różne postacie, wchodzi w czyjąś skórę i odczuwa prześladowanie, chłód i skrajne wyczerpanie. Historie napisane bardzo przystępnie, często nie mogłam się nadziwić, że pewne rzeczy są możliwe za naszą zachodnią granicą. Pytanie, czy u nas wygląda to inaczej?

Kiedy lata temu przeczytałem książkę Wallraffa "Na samym dnie", gdzie autor wcielił się w postać tureckiego gastarbeitera byłem zafascynowany. Obserwacja uczestnicząca połączona z błyskotliwym reportażem opisującym coś, czego trzeba doświadczyć, żeby być wiarygodnym. Kunszt. W przypadku "Nowego wspaniałego świata" mam uczucia mieszane. Kiedy autor charakteryzuje się na...

Bezkompromisowa, bezpośrednia, ale przede wszystkim - szokująca książka.
Po jej przeczytaniu widzę niektóre rzeczy w innych kolorach.
"Na deser" polecam obejrzenie filmu dokumentalnego "Schwarz auf weiss" :
https://www.youtube.com/watch?v=AKS6pjXQ31c (przy okazji odświeżyłam nieco znajomość języka niemieckiego;-)
Gorąco polecam!!!

Dyskusje

• Reportaż
  • 2012
  • Literatura faktu
  • 2013
  • 2018
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Z nowego wspaniałego świata