Syn Światłości

2001-01-01
2001-01-01
Adam Szymanowski
Starożytny Egipt faraon Ramzes II

Czytałam lata temu. Bardzo przyjemnie wspominam cały cykl. Podoba mi się styl autora.
Teraz wracam po wielu latach ponownie do jego książek.

Teraz wracam po wielu latach ponownie do jego książek.

Muszę przyznać, że ta pozycja bardzo miło mnie zaskoczyła. Do tej pory miałam okazję przeczytać powieść Jacqa o Hatszepsut i jakoś wyjątkowo się nią wynudziłam. Tu z kolei wszystko mi pasowało. Akcja toczyła się wartko, postacie były ciekawe i wyraziste, a w dodatku autor zastosował nienachalną ekspozycję, która pozwala dowiedzieć się mimochodem bardzo dużo o starożytnym Egipcie i czasach Ramzesa. Nawet intryga tocząca się wokół postaci młodego regenta wydała mi się całkiem zgrabna. Ta lektura trochę też na nowo rozbudziła moje zainteresowanie historią Egiptu. Na pewno sięgnę po kolejne części. Tym bardziej, że mamy tu na końcu nawet jakąś nieśmiałą próbę cliffhangera.

Boli mnie serce kiedy czytam beletrystykę z akcją osadzoną w starożytnym Egipcie i okazuje się ona tak słaba. Nie ma wielu takich książek więc zawsze mam nadzieję, że trafię na coś dobrego. Ta książka sprawiła mi gorzki zawód z wielu względów. Styl był kiepski, bohaterowie do bólu jednowymiarowi, główny bohater kompletnie "płaski", nie wzbudził we mnie absolutnie żadnych emocji, na siłę wprowadzany dziwny realizm magiczny dający mi bardziej poczucie a'la "ciarki obciachu" niż faktycznej magiczności czy nierzeczywistości... Długo by wymieniać, ale po co? Książka po prostu nie warta zachodu - nawet mimo, że tak krótka.

Książka przedstawia młodzieńcze lata Ramzesa II, zwanego Wielkim — na początku to czternastolatek, pod koniec, w chwili śmierci ojca, Setiego, ma 23 lata. I straszny z niego Gary Stu. Co by nie zrobił, wyjdzie doskonale — konkurs na pisarza wygrywa z marszu, bez żadnego przygotowania, kamienie obrabia tak, że starzy fachowcy są zaskoczeni, w swojej grupie jest najlepszym żołnierzem...

Do tego obrzydliwie szlachetny, wierny tradycji i przyjaciołom, wyjątkowo silny, kochanka też się na niego nie skarży... Cudowne dziecko po prostu. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że Autor uwierzył w każdy kawalątek dworskiej propagandy. Przecież nikt na głos nie powie, że starszy brat panującego faraona byłby lepszym władcą, wypada wyłącznie chwalić pod niebiosa.

Więcej marudzenia tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/02/syn-swiatosci-naiwnie.html

Piękna książka. Czytając ją wróciłam do czasów, gdzie przyjemnością było po prostu czytanie dla samego czytania, gdzie był piękny język, ciekawa historia (w tym wypadku biografia Ramzesa II),styl itp. W zalewie ostatnio modnych kryminałów i książek bardzo łatwych, lekkich i przyjemnych i o niczym, tak mocno reklamowanych, jest to perełka po którą warto sięgnąć.

Taka trochę Gra o tron dla ubogich. Z jednej strony Ramzes-odważny, lojalny i przystojny. Z drugiej Szenar-dwulicowy, manipulujący grubasek. Najpierw młodszy Ramzes przechodzi próby swojego ojca mające sprawdzić, czy nadaje się na przyszłego faraona. Później starszy syn szykuje spisek mający przywrócić na miejsce, które niesłusznie swoim zdaniem utracił. Kolejnym tomom grzecznie podziękuję.

Rewelacja. Pięć tomów niesamowitej przygody. Po przeczytaniu książek każdy zapragnie odwiedzić Egipt. Polecam wszystkim. Polecam wszystkie książki tego autora

wszystkie tomy uważam za bardzo udane, książka ma wartką akcję, sporo historii która oczywiście wieloma momentami jest mocno ubarwiona, czyta się bardzo dobrze, autor zgrabnie wykreował postać Ramzesa choć momentami do ból jest nazbyt idealny..

Przyjemna lektura na nudne popołudnie:) fajnie ukazuje klimat starożytnego Egiptu, jego mitologię i kult faraona. Polecam

Czytane lata temu. Ocena całego cyklu.

Czytane lata temu. Ocena całego cyklu.

• Powieść historyczna
  • Historyczne