Hawk i Fisher

Okładka książki Hawk i Fisher Simon R. Green
Okładka książki Hawk i Fisher
Simon R. Green Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Strażnicy Przystani (tom 1) fantasy, science fiction
Strażnicy Przystani (tom 1)
Hawk & Fisher
Zysk i S-ka
2004-01-21
2004-01-21
Iwona Michałowska-Gabrych
wampiry ochrona straż miejska

Okładka książki Chodząc nędznymi ulicami Daniel Abraham, Patricia Briggs, Glen Cook, Bradley Denton, Gardner Raymond Dozois, Diana Gabaldon, Simon R. Green, Charlaine Harris, Conn Iggulden, Laurie R. King, Joe R. Lansdale, George R.R. Martin, John Maddox Roberts, Steven Saylor, Melinda M. Snodgrass, S.M. Stirling, Lisa Tuttle, Carrie Vaughn
Chodząc nędzny... Daniel Abraham, Pat...
Okładka książki Zaułek potworów Kevin J. Anderson, Kelley Armstrong, Chelsea Cain, Heather Graham, Simon R. Green, David Liss, Jonathan Maberry, Sharyn McCrumb
Zaułek potworów Kevin J. Anderson, ...
Okładka książki 21st Century Dead Amber Benson, S.G. Browne, Ken Bruen, Orson Scott Card, Dan Chaon, Christopher Golden, Simon R. Green, Brian Keene, Caitlin Kittredge, Jonathan Maberry, Mark Morris, John Skipp, Duane Swierczynski, Daniel H. Wilson
21st Century Dead Amber Benson, S.G. ...

W książce znajdziemy połączenie kryminału ze światem fantastycznym. Historia prosta, początkowo chaotyczna, bo autor nagle wprowadza wiele postaci, które zbytnio nie zapadają w pamięć. Zakończenie również do przewidzenia, ale całość nawet przyjemnie się czyta. Pomysł na intrygę kryminalną zaczerpnięty wprost od Agathy Christie. Mamy tu zbrodnię popełnioną w zamkniętym domu i ograniczoną krąg podejrzanych. Wprawdzie nie zaszkodziłoby trochę pokomplikować kilku wątków, ale ostatecznie będę miło wspominać ten tytuł.

Słabo. Skuszony ww opinią sięgnąłem po tę lekturę. Być może skojarzenia miałem że Steażą w Świecie Dysku. Zaczęło się sympatycznie zabiciem wampira i ta para naprawdę wzbudziła sympatię. Ale dalej już nie było tak dynamicznie. Dlatego, że to jest zwykły kryminał z cyklicznym morderstwem w tle. Akcja dzieje się w ciągu 24h w czterech ścianach. Tu nie ma sensacyjnej akcji, nie walk na miecze. Jest zabójstwo i jest dedukcja. Przeczytane, ale szału nie ma.

Hawk i Fisher to małżeństwo w służbie straży miejskiej miasta zwanego Przystanią. Są ostają sprawiedliwości w społeczeństwie ogarniętym zepsuciem i korupcją. Są najlepsi w swoim fachu. Dlatego zostają przydzieleni do ochrony pewnego ważnego polityka. Jednak ich zadanie nie przebiega zbyt prosto.

Książka Simona Greena to tak naprawdę kryminał osadzony w realiach fantazy. Mamy tutaj sztandarowe zawiązanie akcji - kilkunastu ludzi zamkniętych w małej przestrzeni i jednego trupa. Reszta to poszukiwanie mordercy. Brzmi banalnie, jednak całość została mocno przez autora przemyślana. Akcja toczy się w dobrym tempie, nowe poszlaki dozowane są z odpowiednim natężeniem oraz kilka ciekawych zwrotów akcji. Oraz bardzo zgrabne zakończenie.

Książka jest napisania dobrze, choć bez fajerwerków. A największą jej wadą jest długość - 200 stron w małym formacie to w zasadzie jedno posiedzenie, zważywszy, że po wciągnięciu się w wir wydarzeń czyta się ją jednym tchem.

Polecam ją każdemu jako bardzo dobry zabijacz czasu.

Książka Simona Greena to tak naprawdę kryminał osadzony w realiach fantazy....

Pozdrawiam

Pozdrawiam